Kwiaty to serce ogrodu. Każdy, kto ma ogród, ma zapewne swoje ulubione kwiaty, które upiększają przydomową przestrzeń lub ogródek działkowy. Co pewien czas następuje zmiana kwiatów. Wybierając kwiaty można kierować kilkoma kryteriami: gustem, jakością gleby i warunkami ogrodu oraz czasem kwitnienia kwiatów. Najkorzystniejszą opcją jest barnie pod uwagę wszystkich wymienionych czynników. Najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe obejmują kilkadziesiąt gatunków, co daje ogromny wybór.
Walory najdłużej kwitnących kwiatów ogrodowych
Długo kwitnące kwiaty sprawiają, że rabata jest wypełniona kwiatostanem niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni i ułatwiają pracę w ogrodzie, ponieważ nie trzeba sadzić nowych kwiatów co roku, a nawet kilka razy w sezonie. Najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe to najczęściej byliny kwiatowe wieloletnie, które rosną w jednym miejscu dłużej niż dwa lata i zakwitają już wiosną. Mogą kwitnąć do jesieni, a nawet do pierwszych przymrozków. Są wśród nich gatunki nadające się na różne stanowiska od mocno nasłonecznionych, po zupełnie cieniste, od wymagających żyznych i wilgotnych gleb, po takie, które doskonale rosną na suchych i mało urodzajnych ziemiach.
Kwiaty na stanowiska nasłonecznione
Osoby, w których ogrodzie są miejsca nasłonecznione mają duży wybór kwiatów kwitnących przez wiele miesięcy. Od maja aż do sierpnia kwitnie posłonek ogrodowy o ślicznych, niewielkich i bardzo delikatnych kwiatkach, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor: żółte, różowe, pomarańczowe i białe. Sprawdza się na słonecznych rabatach, skarpach i w ogrodach skalnych. Dobrze znosi ubogie gleby i suszę. Najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe ma także rudbekia, inaczej jeżówka, to bylina kłączowa, kwitnie od lata do pierwszych przymrozków. Kwiaty żółte, różowe lub purpurowe na wysokich, sztywnych łodygach przepięknie ozdabiają ogród. Mało wymagającą rośliną, która kwitnie od czerwca do października jest liatra kłosowa. Ma kwiatostany białe lub różowe i znakomicie znosi słoneczne stanowiska. Od czerwca do września kwitnie także nagietek lekarski- kwiat niezwykle ceniony w lecznictwie i kosmetyce. Wymaga systematycznego nawożenia co 2-3 tygodnie i usuwania suchych kwiatów. Można go wysiewać wprost do gruntu od kwietnia.
Najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe na stanowiska zacienione
Miejsca zacienione lubi bodziszek rozłogowy, który kwitnie od czerwca do sierpnia. Bylina kwitnie na fioletowo i purpurowo. Najdłużej kwitnącym kwiatem ogrodowym polecanym do miejsc zacienionych jest liriope szafirkowata. Jasnofioletowe, gęste kwiatostany przypominają grona szafirków. Pojawiają się w połowie lata i cieszą ludzkie oko do pierwszych przymrozków. Roślina wygląda atrakcyjnie przez cały sezon – ma zebrane w kępy wąsko lancetowate, ciemnozielone liściom, przypominającym kępki traw ozdobnych, które pojawiają się już wiosną. Liriope osiąga wysokość od 30-45 cm i jest dość łatwa w uprawie, choć na zimę trzeba ją okryć. Nie lubi zbyt dużych mrozów. Zaciennie doskonale znosi niezapominajka ogrodowa – piękna roślina o niebieskich kwiatkach z żółtym oczkiem. Kwitnie od maja do sierpnia na wilgotnych glebach i nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.
Numer jeden – bratek ogrodowy
Zdecydowanie najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe to bratki. Ich pięknem można się cieszyć od marca do października. Wielość kolorów, łatwa uprawa zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych sprawia, że jest to idealny kwiat dla początkujących ogrodników. Można też uprawiać go w donicach. Jednym zabiegiem o jakim trzeba pamiętać jest regularne odchwaszczanie.
Osoby uprawiające kwiaty długo kwitnące powinny pamiętać o ścinaniu przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu roślina tworzy nowe kwiaty i tym samym przedłuża się czas jej kwitnienia. Powinno używać się nawozów zawierających potas i fosfor- sprzyja to zawiązywani się dużej ilości pąków kwiatowych. Większość z tych roślin jest mrozoodporna. Każdy gatunek ma swój czas sadzenia.