Przed rozpoczęciem każdej budowy należy dokładnie zmierzyć działkę, czyli określić spadki terenu, nachylenie, określić wszelkie możliwe długości. Do tych czynności najlepiej wykorzystać profesjonalne urządzenie geodezyjne – niwelator laserowy lub niwelator optyczny, który stosowany jest głównie przez geodetów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się w jaki sposób dobrze przeprowadzić niwelację terenu z wykorzystaniem niwelatora laserowego.
Niwelator laserowy czy optyczny – jakie urządzenie wybrać?
Dwa urządzenia, tak bardzo do siebie podobne, bo spełniające tę samą funkcję, a jednak tak bardzo inne. Różnice w konstrukcji i budowie tych urządzeń są tak duże, że wpływają na sposób użytkowania. Zacznijmy od niwelatora optycznego. Zbudowany jest bardzo podobnie do aparatów fotograficznych, mianowicie również można tu znaleźć obiektyw z funkcją powiększania. Konstrukcja zdaje się być prosta, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach przed rozpoczęciem pomiarów. Przede wszystkim należy odpowiednio spoziomować instrument przed rozpoczęciem pracy. Aby skutecznie i poprawnie dokonać pomiarów, muszą obecne być dwie osoby. Jedna z nich patrzy przez obiektyw i odczytuje wartości, a druga z nich w odpowiednim miejscu trzyma łatę niwelacyjną. Należy też odpowiednio odczytać te wartości – m.in. uwzględnia się wysokość repera, wysokość instrumenty, odczyty z łaty, itp. Dla większości osób, które nie są po studiach, czy szkoleniach geodezyjnych, proces ten może zdawać się trudny i skomplikowany.
Zdecydowanie lepszym wyborem jest niwelator laserowy z funkcją spadków. To urządzenie jest bardzo proste w użyciu i nie wymaga do obsługi aż dwóch osób, jak w przypadku niwelatora optycznego, czy elektronicznego. W jaki sposób łatwo i szybko zmierzyć spadki terenu? Przede wszystkim niwelator powinien być wyposażony w funkcję spadków oraz posiadać takie akcesoria jak: statyw, czujnik lasera oraz specjalną tyczkę do czujnika. Warty uwagi jest model Nivel System NL540 DIGITAL z cyfrowym czujnikiem lasera, który wskazuje pomiary na wyświetlaczu (nie trzeba odczytywać wartości z łaty niwelacyjnej). Pierwszym krokiem do przeprowadzenia pomiarów jest ustawienie niwelatora na statywie (należy poczekać aż urządzenie się spoziomuje). Kolejno należy ustalić punkt zerowy, czyli punkt, do którego odniesiemy pozostałe wartości. Teraz przystąpić można do właściwych pomiarów – w tym celu konieczne jest zamontowanie czujnika na łacie. Aby określić spadki należy w kilku miejscach zmierzyć punkt, w którym czujnik znajdzie wiązkę lasera. Dla wiarygodnego pomiaru powinno się odczytać kilka takich punktów z różnych miejsc i na ich podstawie określić spadki.
Ile kosztuje niwelator laserowy?
Niwelator laserowy to sprzęt elektroniczny wykorzystujący laser i wiele innych skomplikowanych podzespołów. W związku z tym cena tego urządzenia nie należy do najniższych. Za laser obrotowy trzeba zapłacić około 4 do 5 razy więcej, niż za odpowiednik optyczny. Ostateczna cena zależy od kilku czynników, a są to m.in.: producent, kolor wiązki lasera, akcesoria, zastosowane technologie (np. Bluetooth). Należy także pamiętać, że to urządzenie, które będzie pracować długie lata, więc inwestycja może zwrócić się w szybkim czasie.