Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe budynku? Kluczową kwestią jest wyposażenie w odpowiednie urządzenia przeciwpożarowe i właściwe ich oznakowanie. Co na ten temat mówią przepisy i jaki sprzęt gaśniczy powinien znaleźć się w budynku w ramach profilaktyki ppoż?
Urządzenia przeciwpożarowe i ich definicja
Zgodnie z przepisami urządzeniami przeciwpożarowymi nazywamy urządzenia stałe lub półstałe (uruchamiane ręcznie lub samoczynnie), które służą do:
- zapobiegania powstawaniu,
- wykrywania,
- zwalczania lub
- ograniczania skutków pożaru.
W szczególności są to stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia inertyzujące, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej (w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych), instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe, hydranty zewnętrzne, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu i ograniczające jego skutki, kurtyny dymowe oraz drzwi, bramy przeciwpożarowe i inne zamknięcia przeciwpożarowe (jeżeli są wyposażone w systemy sterowania), przeciwpożarowe wyłączniki prądu oraz dźwigi dla ekip ratowniczych.
Rodzaje urządzeń gaśniczych
Urządzenia gaśnicze możemy podzielić na:
- podręczny sprzęt przeciwpożarowy (np. gaśnice, koce gaśnicze, hydronetki, agregaty gaśnicze) – ze względu na niewielkie rozmiary i stosunkowo niewielką ilość środka gaśniczego takie urządzenia przeznaczone są do zwalczania pożarów w ich początkowych stadium;
- stałe urządzenia gaśnicze – trwale związane z obiektem, zawierają własny zapas środka gaśniczego, uruchamiają się samoczynnie po wykryciu pożaru.
Zarówno w przenośnych, jak i stałych urządzeniach przeznaczonych do walki z pożarem stosuje się różnego rodzaju środki gaśnicze.
Najczęściej stosowane rodzaje gaśnic:
- proszkowe,
- śniegowe,
- płynowe,
- wodne.
Rodzaje stałych urządzeń gaśniczych:
- wodne (tryskaczowe i zraszaczowe),
- parowe,
- proszkowe,
- pianowe,
- gazowe,
- aerozolowe.
Systemy sygnalizacji pożarowej
Urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe służą do wykrywania pożaru i są w stanie automatycznie powiadomić jednostkę straży pożarnej lub wykonać inne czynności, których celem jest zmniejszenie skutków pożaru. Przepisy pożarowe dokładnie określają, gdzie muszą być stosowane (powinny znajdować się m.in. w budynkach handlowych i wystawowych, kinach i teatrach, w szpitalach i sanatoriach, wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego, garażach podziemnych).
Dźwiękowe systemy ostrzegawcze
Dźwiękowe systemy ostrzegawcze umożliwiają rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych na potrzeby bezpieczeństwa osób przebywających w obiektach. Sygnały i komunikaty nadawane są automatycznie po otrzymaniu sygnału z sygnalizacji pożarowej, a także przez operatora. Warunki ppoż wymagają, by znajdowały się:
- w budynkach handlowych lub wystawowych
- jednokondygnacyjnych, zawierających strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 8 000 m2;
- wielokondygnacyjnych, zawierających strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 5 000 m2;
- w salach widowiskowych i sportowych o liczbie miejsc powyżej 1 500;
- w kinach i teatrach o liczbie miejsc powyżej 600;
- w szpitalach i sanatoriach o liczbie łózek powyżej 200 w budynku (z wyłączeniem pomieszczeń intensywnej opieki medycznej, sal operacyjnych i sal z chorymi);
- w budynkach użyteczności publicznej (wysokich i wysokościowych);
- w budynkach zamieszkania zbiorowego wysokich i wysokościowych lub o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200;
- na stacjach metra i stacjach kolei podziemnych;
- na dworcach i w portach przeznaczonych do jednoczesnego przebywania powyżej 500 osób.
Warunki ochrony przeciwpożarowej – znakowanie urządzeń ppoż
Za zapewnienie bezpieczeństwa ppoż odpowiadają właściciele lub zarządcy obiektów. Do ich obowiązków należy m.in. utrzymanie urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśniczych w pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej, a także oznakowanie – znakami zgodnymi z Polskimi Normami – miejsc usytuowania tych urządzeń (np. gaśnica, hydrant wewnętrzny, przenośny aplikator piany, aplikator mgły wodnej) oraz miejsc usytuowania elementów sterujących urządzeniami ppoż.
Obecnie obowiązująca norma dla znaków ochrony ppoż to PN-EN ISO 7010:2012. Oznakowanie niezbędne dla zabezpieczenia ppoż obiektu kupisz na Znakowo.pl. W ofercie są znaki w różnych formatach i na różnych podłożach.