Zwierzęta to nasi przyjaciele, członkowie rodziny. Dostarczają nam wiele radości i wzruszeń. Troszczymy się o ich zdrowie, chcemy, aby czuły się kochane i bezpieczne. Ich miłość do opiekunów jest bezinteresowna. Przywiązują się do miejsca i ludzi. Ufają nam bezgranicznie. Mają jednak swoje naturalne potrzeby, które trzeba brać pod uwagę dając dom czworonogowi. Drapanie, gryzienie może zniszczyć meble. Na szczęście ochrona mebli przed zwierzętami nie jest zbyt kosztowna.
Zwierzę- odpowiedzialność i wyrozumiałość
Większość z nas nie wyobraża sobie domu bez zwierzaka. Czworonożny pupil nie jest zabawką, jest to ogromna odpowiedzialność, decyzja na wiele lat. Czymś niezrozumiałym i niehumanitarnym jest porzucanie zwierząt, bo coś zniszczyły. Trzeba liczyć się z bałaganem i zniszczeniami, jeżeli wprowadzamy do domu zwierzę. Adoptując zwierzę należy pamiętać, że przystosowuje się do nowego domu kilka miesięcy, może mieć trudną historię i musi ponownie nabrać zaufania do człowieka. Na początku może niszczyć przedmioty, np.: gryźć buty, szczoteczki, gąbki, pluszaki, zabawki oraz drapać i gryźć meble oraz zrzucać jedzenie z blatu kuchennego. Koty mają drapanie wszystkiego w naturze. Nie jest to złośliwość zwierzaczka, ale jego natura, emocje, stres lub choroba. Do tego dochodzą wszechobecna sierść i podrapane podłogi, a czasem i zniszczenia ścian.Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi to kluczowa sprawa dla zapewnienia ładnego wyposażenia.
Ochrona mebli przed zwierzętami- kanapa
Prawda jest taka, że nie istnieje mebel w stu procentach odporny przed „atakami” ulubieńca rodziny. Zwierzęta przejawiają skłonność do ogryzania lub drapania brzegów mebli.. Kanapa na nóżkach będzie stanowiła przeszkodę dla psa niewielkiej rasy. Nóżki powinny być z metalu. Psiak, nawet większych rozmiarów zazwyczaj skupia się na nóżkach i nie interesuje się tapicerką. Jeżeli nóżek nie ma, to tapicerka może ulec uszkodzeniu. Kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, to materiał obiciowy. Posiadając kota czy psa, musimy liczyć się z dużą ilością sierści, która przyczepia się wszędzie, zwłaszcza do mebli. Wybierając więc materiał obiciowy na nasz wypoczynek, kierujmy się jego strukturą. Materiał powinien być odporny na przyczepianie się kłaczków, dobrze, żeby posiadał też powłokę hydrofobową i był łatwy do czyszczenia.
Zaspokojenie potrzeb zwierzęcia
Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi powinna też polegać na obserwacji zwierzęcia. Gryzienie to sygnał dla opiekuna. Musi on zastanowić się, czy potrzeby psa są zaspokojone. Gryzienie to naturalne zachowanie psów. Dzięki temu dbają o usuwanie kamienia nazębnego. Nie możemy zwalczać tej potrzeby, a jedynie sprawić, aby nasz czworonożny przyjaciel miał możliwość realizowania tego naturalnego zachowania w nieuciążliwy sposób. Szczeniętom dajemy do gryzienia gryzaki, które powinny mieć wypustki. Masują one obolałe od ząbkowania dziąsła słodziutkiego psiaczka. Dorosły pies gryzie z nudy, z powodu złego stanu zdrowia, stresu, smutku, próby zwrócenia na siebie uwagi, nadmiaru energii. Pomagają na ten problem gadżety, w których można ukryć smaczki. Pies węszy i ma zajęcie. Konieczne są dłuższe spacery i możliwość wyhasania się- wtedy pies jest spokojniejszy i mniej skory do gryzienia mebli. Sposobem na nadmiar energii jest zabawa- rzucanie piłką, przeciąganie sznura.
Preparaty odstraszające zwierzęta od mebli
Na rynku dostępne są bezpieczne dla zwierząt aerozole z zapachem, którego pies nie lubi. Wystarczy spryskać nimi meble. W ten sposób zapewniamy skuteczną ochronę mebli przed zwierzętami. Przydatna jest też folia ochronna na meble, która jest bezbarwna i niewidoczna (idealna do mebli drewnianych). Meble tapicerowane można chronić za pomocą pokrowca i narzut wykonanych z mocnego, gęstego materiału. Powinno się pieska od początku uczyć, że na kanapę nie może wchodzić. Wtedy należy zapewnić mu miejsce do odpoczynku.