Pizzę oraz ciepłe, pachnące pieczywo jedzą i kochają wszyscy. Jednak produkty te zupełnie inaczej smakują, jeśli kupimy je w sklepie – nie są tak chrupiące i aromatyczne jak te przygotowane własnoręcznie. Także upieczone w piekarniku gazowym lub elektrycznym nie pokazują nam pełni swoich walorów. Tak naprawdę możemy się nimi w pełni cieszyć dopiero wtedy, gdy upieczemy je w opalanym drewnem piecu chlebowym.
Piec do pizzy opalany drewnem może mieć obecnie każdy posiadacz ogrodu lub choćby niewielkiego tarasu. Do jego postawienia wystarczy mała powierzchnia około 1,5 – 2 m kwadratowych. Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę bardzo dużo. Sprawdźmy więc dlaczego warto mieć własny piec do pizzy. Czy ma on jakieś wady? A jeśli tak – to jakie?
Możliwości pieca do pizzy
Piec do pizzy ogrodowy tak naprawdę może nam służyć nie tylko do pieczenia włoskiego specjału na cieście drożdżowym, ale też do przygotowania wielu innych wyrobów. Wprost idealnie nadaje się do pieczenia pysznego domowego chleba, bułeczek, rogalików ze słodkim nadzieniem, a nawet mięs i zapiekanek. Piece do pizzy są więc instalacjami, które na pewno będą nam często służyły.
Piec ogrodowy do pizzy – zalety
Piec do pizzy wydaje się być zbytkiem dla tych, którzy posiadają w swoich kuchniach tradycyjne piekarniki. Trzeba jednak wiedzieć, że mają one zalety, o których właściciele urządzenia gazowego i elektrycznego mogą tylko pomarzyć.
Pierwszą z zalet pieca jest fakt, iż jest to instalacja przeznaczona do montażu w ogrodzie lub na tarasie – nie zajmuje więc cennego miejsca w kuchni. Trzeba jednak zaznaczyć, że dysponując odpowiednio dużą kuchnią, możemy w niej piec taki postawić. Piec opalany drewnem oczywiście nieco dymi, ale na wolnym powietrzu nikomu to nie przeszkadza, a w kuchni wystarczy zamontować system odprowadzania spalin.
Zaletą jest również duża dostępność materiałów do budowy tych urządzeń. Kupimy je w praktycznie każdym dużym markecie budowlanym. Możemy zdecydować się na samodzielne zbudowanie pieca (wtedy cena całości jest niższa), ale bez problemu kupimy również gotowy ogrodowy piec do pizzy. Ich ceny nie są obecnie wygórowane i stanowią, w zależności od modelu, równowartość niezłej jakości piekarnika.
W przeciwieństwie jednak do urządzeń używanych w kuchni, piec chlebowy jest znacznie pojemniejszy. Możesz zdecydować się na model na 2, 3, a nawet 7 lub 8 placków pizzy. Zmieści się w nim przynajmniej kilka dużych bochenków chleba lub brytfanna z mięsem. Bez najmniejszego problemu obsłużysz więc równocześnie nawet sporą ilość gości. Żaden domowy piekarnik nie zapewni Ci takich możliwości.
Wielkość instalacji może stanowić problem dla osób dysponujących bardzo małym ogrodem. A jednak zaliczymy ją do zalet, bowiem najmniejsze piece bez problemu mieszczą się nawet w kuchniach. Co prawda nie upieczemy w niej równocześnie ośmiu placków pizzy, ale z pewnością wystarczy ich dla cztero- czy pięcioosobowej rodziny.
Opalany drewnem piec chlebowy zapewnia nam niezależność od gazu i prądu. Wprawdzie media te są oczywiście obecne w każdym budynku mieszkalnym, ale ich ceny nieubłaganie i systematycznie rosną. To sprawia, że domowa pizza czy chleb pieczone w piekarniku są po prostu bardzo drogie. Tego problemu nie mają osoby posiadające własne piece do pizzy.
Wady pieca chlebowego
Bez wątpienia pizza z prawdziwego pieca chlebowego ma smak nieporównywalnie lepszy niż ta, która powstaje w zwykłym piekarniku. A jednak wszelkiego rodzaju urządzenia, także piece chlebowe, mają swoje wady. Które jego cechy mogą odwieść nas od pomysłu postawienia w ogródku własnego pieca?
Na pewno jego budowa nie należy do najprostszych. Komora musi spełniać szereg wymagań dotyczących rozmiaru, wysokości i kształtu. W komorze powinien być możliwy właściwy obieg gorącego powietrza, który sprawi, że pizza będzie równomiernie wypieczona z każdej strony. To sprawia, że sporo wysiłku włożymy w zaprojektowanie pieca. Ten problem ominiemy, jeśli zamówimy gotowy egzemplarz. Nam pozostanie już tylko wybór miejsca pod piec.
Kolejna sprawa to konieczność zakupu drewna. Piec do pizzy opalany drewnem nie może być opalany węglem czy brykietem. Zawsze musimy mieć więc zapas drewna – i to nie byle jakiego. Powinno ono pochodzić z drzew liściastych takich jak buk, wiśnia i czereśnia, być odpowiednio przechowywane i dobrze wysuszone. Ważne, aby było wolne od zarodników grzybów i pleśni oraz innych szkodliwych czynników takich jak lakiery czy bejce – wszak wszelkie substancje zawarte w nim przedostają się do pieczonej pizzy wraz z dymem.
Cena – trudno jednoznacznie zaliczyć ją do wysokich lub niskich. Dla jednego bowiem zakup pieca będzie pestką, a dla innego ogromną inwestycją. Odpowiednio wybierając spośród różnych dostępnych materiałów możemy ją obniżyć, ale jest pewne minimum, poniżej którego nie da się już zbudować dobrego i funkcjonalnego pieca, nawet niewielkich rozmiarów.
Opalany drewnem piec do wypieku pizzy ma wiele zalet, które sprawiają, że inwestorzy coraz częściej decydują się na jego zakup. Aby uniknąć błędów i wpadek w czasie jego budowy, warto wybrać gotowy model z katalogu doświadczonego, cieszącego się zaufaniem producenta.
spodziewałem się czegoś więcej po tytule, a teraz żałuję że przeczytałem do końca