Jakie paliwo wybrać? Kocioł na pellet, czy kocioł na gaz? Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Są to pytania, na które trzeba odpowiedzieć na etapie projektowania domu. Aby móc komfortowo mieszkać w nowo wybudowanym domu system ogrzewania powinien działać sprawnie i najlepiej niezawodnie. Niewątpliwie jest to inwestycja na wiele lat, która powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Dlatego dobrze jest zgłębić temat, zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej optymalna.
Jednym z ważniejszych dylematów przed jakimi stają właściciele domów jednorodzinnych jest kwestia ogrzewania budynku. Wiele osób chce korzystać z metod jak najbardziej ekologicznych, przyjaznych dla środowiska i nie emitujących smogu. Obecnie na rynku jest wiele tego typu rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę Jakie paliwo wybrać? Kocioł na pellet, czy kocioł na gaz? Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Są to pytania, na które trzeba odpowiedzieć na etapie projektowania domu. Aby móc komfortowo mieszkać w nowo wybudowanym domu system ogrzewania powinien działać sprawnie i najlepiej niezawodnie. Niewątpliwie jest to inwestycja na wiele lat, która powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Dlatego dobrze jest zgłębić temat, zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej optymalna.
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
System ogrzewania składa się z kotła i systemu grzejników odpowiednio rozmieszczonych w całym domu. Należy pamiętać, że kocioł zawsze można łatwo wymienić w razie potrzeby jeśli np. chcemy przejść na inne paliwo. Inaczej wygląda kwestia grzejników, których wymiana lub zmiana rozmieszczenia oznacza kapitalny remont. A już na pewno jeśli chodzi o montaż ogrzewania podłogowego. Dlatego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć ten temat, a także wszystkie za i przeciw aby dobrać system grzewczy pasujący do naszego domu i naszych oczekiwań.
Jaki rodzaj paliwa jest najlepszy do ogrzewania domu?
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ogrzewania budynku. Część z nich jest przyjazna środowisku, inne wręcz przeciwnie. Oczywiście wybierając system ogrzewania dla naszego domu trzeba również rozważyć możliwości jakie posiadamy jak np. sieć gazociągowa w okolicy, lub to czy w budynku znajduje się miejsce na składowanie paliwa. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę koszty eksploatacji poszczególnych rozwiązań, a także wygodę użytkowania. Na pewno istotną kwestią jest koszt samego montażu instalacji czy zakup kotła.
Ogrzewanie przyjazne środowisku – pellet
Ogrzewanie pelletem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ogrzewaniu, które jest przyjazne dla środowiska. Pellet jest paliwem wytwarzanym z odpadów drzewnych zwłaszcza drzew iglastych powstałych w tartakach czy innych firmach zajmujących się przetwórstwem drewna. Idealnie nadaje się do walki z zanieczyszczeniem powietrza, ponieważ w czasie jego spalania do atmosfery emitowane jest tyle dwutlenku węgla, ile pobrało drzewo w procesie fotosyntezy. W czym należy spalać ten typ paliwa? Do tego służą specjalne kotły na pellet zazwyczaj z automatycznym podajnikiem. Często obsługa tego typu kotłów ogranicza się do uzupełnienia podajnika pelletem raz na kilka dni. Kotły na pellet posiadają wiele zalet, jedną z nich jest np. samoczynne rozpalanie co zwiększa wygodę użytkowania. Niestety, zakup takiego kotła jest dosyć drogi. Aby zakupić urządzenie, które nada się do domku jednorodzinnego, trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 7 000 zł. Ogrzewanie pelletem jest opcją dla osób, które posiadają odpowiednie pomieszczenie na składowanie tego typu paliwa. Taka kotłownia powinna mieć wymiary miniumum 2×3 m. Oczywiście biomasę można składować poza kotłownią, ważne aby takie pomieszczenie było odpowiednio przestronne aby nie trzeba było zbyt często uzupełniać zapasów. Aby kocioł na pellet służył jak najdłużej warto kupować paliwo dobrej jakości. Unikniemy w ten sposób powstawania spieku czy zgorzeliny.
Ogrzewanie bezpieczne dla środowiska – pompy ciepła
Jednym z ekologicznych systemów grzewczych są niewątpliwie pompy ciepła. Jest to rozwiązanie, które pozyskuje energię ze środowiska, a następnie oddaje ją do instalacji grzewczej. Można powiedzieć, że pompa ciepła pozyskuje aż 75% energii ze środowiska i jednocześnie prawie w ogóle nie emituje zanieczyszczeń. Jest to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie jeśli chodzi o sposób użytkowania. Taka pompa jest w pełni bezobsługowa. Na rynku dostępne są 3 różne typy pomp różniące się między sobą rodzajem dolnego źródła:
- Gruntowe – jak można się domyślić z nazwy pobierają one energię z gruntu. Są one najczęściej stosowane w przypadku niewielkich działek, niestety jest to bardzo kosztowne rozwiązanie.
- Pompa typu woda – woda – pobiera ona energię z wód gruntowych, jednakże wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń.
- Pompa powietrze – woda – jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Ich koszt jest w miarę niski, jednakże efektywność zależna jest od temperatury powietrza.
Mimo wielu zalet tego typu rozwiązania, nie jest ono zbytnio rozpowszechnione ze względu na wysoki koszt inwestycji. Pompa pobierająca energię z powietrza to koszt ok. 20 000 zł, a za urządzenie wymagające odwiertów zapłacimy nawet dwa razy tyle.
System ogrzewania bezpieczny dla środowiska – gaz płynny
Dobrym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko jest ogrzewanie gazem płynnym. Mieszanka wykorzystywana do ogrzewania nie zawiera szkodliwych substancji, które emitowane są do środowiska. Co więcej emitują one niewiele dwutlenku węgla w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie gazem płynnym wymaga zainstalowania odpowiedniego zbiornika, na gromadzenie paliwa. Zazwyczaj tego typu zbiorniki instaluje się pod ziemią, dzięki czemu nie szpecą one ogrodu. Oczywiście kocioł zasilany paliwem LPG jest zupełnie bezobsługowy. Wystarczy jedynie ustawić odpowiednią temperaturę, a urządzenie zadba o odpowiednie ogrzanie budynku. Tego typu kocioł wymaga okresowych przeglądów, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Również pomiar poziomu paliwa w zbiorniku jest automatyczny, co zapewnia dostawę gazu na czas. Wybierając system ogrzewania naszego domu trzeba wziąć pod uwagę wiele indywidualnych aspektów, aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie. Planując ogrzewanie naszego domu warto wziąć także pod uwagę to, aby było ono jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Obecnie w Polsce dużym problemem w okresie jesienno – zimowym jest emisja smogu do atmosfery, na szczęście można temu zapobiegać decydując się na ekologiczne systemy grzewcze.