Montaż ogrzewania podłogowego cieszy się w ostatnich latach niegasnącą popularnością. Temu rozwiązaniu nie brak jest zalet – poznaj je i zastanów się, czy nie sprawdziłoby się ono także w Twoim domu!
Czym właściwie jest ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to taki rodzaj systemu grzewczego, w którym ciepło emitowane jest przez podłogę – a ściślej mówiąc, przez ułożoną pod posadzką instalację. Czasami podstawę takiego ogrzewania stanowi specjalna betonowa płyta z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Jednak obecnie, oprócz technologii mokrej, czyli pokrywania rur lub kabli wylewką cementową lub anhydrytową, na rynku dostępne są także systemy do podłóg drewnianych, czyli do montażu na sucho. Tego rodzaju ogrzewanie może być “napędzane” pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. W budynkach jednorodzinnych do ogrzewania podłogowego najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego. Przy ogrzewaniu podłogowym, posadzka może być wykonana z płytek ceramicznych, kamienia, wykładziny, parkietu czy paneli podłogowych.
Zalety ogrzewania podłogowego
Nie bez przyczyny ogrzewanie podłogowe wybiera coraz więcej osób, które budują swoje domy lub remontują mieszkania. Pierwszym – i dość oczywistym – plusem takiego systemu jest aspekt estetyczny – nigdzie w domu nie widać grzejników, które mogą burzyć wystrój wnętrza. W przypadku takiego ogrzewania ciepło rozkłada się równomiernie na powierzchni całego pokoju – w przypadku tradycyjnych kaloryferów zwykle najcieplej jest w promieniu metra od grzejnika. Zwykłe grzejniki bywają więc kłopotliwe – zwłaszcza w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. Jednak, z uwagi na umieszczenie źródła ciepła pod stopami, na wysokości głów domowników panuje nieco niższa temperatura. Dzięki temu w miejscach, gdzie jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, może być o 2 stopnie chłodniej niż w pomieszczeniach z tradycyjnymi grzejnikami – i nikt nie będzie odczuwał różnicy. Ogrzewanie podłogowe jest także systemem niskotemperaturowym – powierzchnie grzewcze są ciepłe, ale ich temperatura nie przekracza temperatury ciała człowieka. Jest to zatem bardzo naturalne rozwiązanie, a do tego nie istnieje ryzyko oparzenia się, tak jak w przypadku kontaktu skóry z kaloryferem. Ma to znaczenie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, którym trudno jest uniemożliwić kontakt z gorącą powierzchnią.
Czy to rozwiązanie posiada minusy?
W dziedzinie ogrzewania (i w sumie żadnej innej) nie istnieje rozwiązanie idealne. Także ogrzewanie podłogowe ma pewne minusy. Jednym z nich jest to, że koszt takiej inwestycji jest zwykle o 30 do 40 procent wyższy, niż montaż zwykłych grzejników. Taki system charakteryzuje się też sporą bezwładnością cieplną – oznacza to powolne nagrzewanie się i powolne stygnięcie. W większości przypadków jednak jesteśmy w stanie zaplanować, kiedy będziemy chcieli korzystać z ciepła i odpowiednio wcześniej ustawić ogrzewanie.
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem nie tylko dla osób bardzo praktycznych, ale także dla estetów. Warto zatem poznać sprawdzoną firmę, która wykona dla Ciebie taką instalację!
Więcej o ogrzewaniu domu i mieszkania dowiesz się na TrzymajSieCieplo.pl