Zasłony i żaluzje mogą się po pewnym czasie znudzić. Każdy z nas może zapragnąć odmiany w urządzaniu miejsca, w którym często przebywamy. Bywa, że potrzebujemy rozdzielić dwie strefy w pomieszczeniu i chcemy to zrobić w taki sposób, aby zachować spójną aranżację. Stawianie ścianki działowej jest czasochłonne i wymaga dostosowania elementu do całego wystroju. O wiele lepszym są panele japońskie – szerokie pasma materiału zamocowane na kilkutorowych szynach.
Regulacja nasłonecznienia i przedzielenie pokoju
Panele japońskie to nowoczesny system osłonowy, który ma funkcję zacienienia okien. Równie często wykorzystywany jest to przedzielania pomieszczeń. Dużą popularność zyskały w biurach, gdzie ułatwiły tworzenie stanowisk biurowych i idealnie wpasowywały się wystrój firmowych pomieszczeń. Do wyboru mamy dziesiątki wzorów, kolorów i rodzajów tkanin. Wykorzystanie paneli japońskich jako osłon okiennych sprawdza się w dwojaki sposób. Zyskuje się ochronę przed słońcem oraz ciekawą dekorację okna, która oczywiście wpływa na wystrój całego wnętrza.
Budowa japońskich paneli
Panele japońskie składają się z szyny panelowej, złożonej z kilku torów. W każdym torze poruszają się poszczególne pasy tkanin. Do wyboru są dwa rodzaje sterowania: ręczne – za pomocą sznurka lub drążka, lub elektryczne z użyciem pilota. To alternatywa dla zasłon i żaluzji.
Piękno tkwiące w prostocie
Użytkownicy paneli japońskich zauważyli, że ich prawdziwe piękno tkwi w prostej formie, która nawiązuje do tradycyjnych osłon japońskich. To fantastyczny element dekoracyjny. Jednocześnie rozdzielają część biurową lub jadalnię od salonu. Sprawdzają się w wielu stylach, dodają wnętrzom powściągliwego charakteru. Chętnie jest wykorzystywany do aranżacji wnętrz, w których stawia się na prostotę formy, np.: skandynawski i minimalistyczny. Prosta forma pasująca do każdego wnętrza sprawiła, że panele japońskie stały hitem w pomieszczeniach biurowych. Wyglądają estetycznie i zapewniają poufność podczas załatwiania rozmowy pracowników z klientami. W domach służą od oddzielenia przestrzeni dziennej i nocnej w salonie, czy w pokoju dziecięcym. Nie wymagają zbyt wiele miejsca, dlatego znajdują uznanie u właścicieli mniejszych mieszkań, gdzie nie ma możliwość utworzenia osobnej sypialni, czy pokoju przeznaczonego do pracy zdalnej.
Kolorystyczne ożywienie
Panele japońskie nie muszą być jednolitego koloru. Można każdy z paneli wykonać w innym kolorze i dzięki temu lepiej dopasować ozdobę do wnętrza i oczekiwań użytkowników. Panele to także świetny pomysł, kiedy chcemy trochę ożywić wnętrze, a nie mamy ochoty lub funduszy na kosztowny remont.
Dopasowanie paneli
Wybierając panele japońskie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kolory i resztę aranżacji, ale także na wielkość. Zaleca się, aby przy niskim mieszkaniu, który będzie dzielił pomieszczenie nie powinien być zbyt szeroki – najwyżej 50-55cm. Właściwie dobrany pod względem wielkości panel, optycznie podwyższa pomieszczenie, które dzięki temu wygląda na bardziej przestronne. Szerokość powinna być dobrana do wysokości wnętrza. Wtedy panele japońskie wyglądają solidnie i stanowią bardzo ładną ozdobę pomieszczenia. Uzyskany efekt wizualny jest zachwycający.
Zastosowanie paneli w prowadzeniu firmy
Panele japońskie w firmach to sposób na eleganckie oddzielenie stanowisk pracowników. Ludzie mogą się skupić na pracy, nie rozpraszają się przez zachowanie współpracowników. Jeżeli panele mają kolory z loga firmowego, to mogą kształtować poczucie przywiązania do marki pracowników lub klientów i tworzyć pozytywną atmosferę w zespole. Kolory mają wpływ na koncentrację w pracy i samopoczucie pracowników, dlatego warto wykorzystywać kolorowe elementy w pomieszczeniach biurowych.
Panele japońskie to sposób na dekoracje wnętrza dla osób poszukujących wygodnych, prostych w formie i ładnych dekoracji okien lub przestrzeni pokojowej. Użytkownicy mówią, że powyższe panele szczególnego uroku nabierają wieczorem.