Produkty żywnościowe, aby zyskały większą trwałość muszą być odpowiednio konserwowane oraz przygotowywane. Służy temu poddanie ich działaniu wysokiej lub niskiej temperatury. Pasteryzacja oraz sterylizacja…
Produkty żywnościowe, aby zyskały większą trwałość muszą być odpowiednio konserwowane oraz przygotowywane. Służy temu poddanie ich działaniu wysokiej lub niskiej temperatury. Pasteryzacja oraz sterylizacja produktów spożywczych to dwa procesy termiczne, które stosowane są w celu zapewniania im dłuższej przydatności do spożycia oraz odpowiedniej jakości.
Pasteryzacja i sterylizacja żywności – podobieństwa i różnice
Zarówno pasteryzacja, jak i sterylizacja żywności są procesami termicznymi, których zadaniem jest zagwarantowanie poddawanym im produktom żywnościowym dłuższego terminu przydatności do spożycia oraz odpowiedniej zgodności mikrobiologicznej. Ich podstawowym zadaniem jest wyeliminowanie bakterii namnażających się w żywności, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz sprawienie, że na dłużej zachowa ona swoją świeżość i przydatność do spożycia.
Pasteryzacja – przebieg i rola procesu
Pasteryzacja swoją nazwę wzięła od nazwiska znanego francuskiego mikrobiologa, Louisa Pasteura, który zapoczątkował jej stosowanie. Proces pasteryzacji polega na bardzo szybkim podgrzewaniu do odpowiedniej temperatury wybranych produktów spożywczych. Przeprowadza się ją na żywności umieszczonej w specjalnych pojemnikach, które następnie zostają poddane działaniu ciepła.
Cały proces pasteryzacji trwa określony czas, a jego celem jest spowolnienie wzrostu drobnoustrojów obecnych w żywności oraz zredukowanie ich ilości do odpowiedniego, bezpiecznego dla zdrowia człowieka poziomu. Aby pasteryzacja przyniosła pożądane rezultaty powinna zostać przeprowadzona przy użyciu specjalnych przyrządów do monitorowania temperatury dostępnych w ofercie Omnic.pl.
Na czym polega sterylizacja?
Sterylizacja jest z kolei procesem, którego głównym zadaniem jest wyeliminowanie wszelkich form życia biologicznego obecnego w poddawanej mu żywności. Proces sterylizacji usuwa więc z produktów żywnościowych bakterie, wirusy, grzyby oraz ich zarodniki, co powoduje zmianę wartości odżywczych danego produktu oraz pozytywnie wpływa na trwałość, wydłużając jego przydatność do spożycia.
Warto także wiedzieć, że mimo tego, że sterylizacja pozytywnie wpływa na trwałość oraz bezpieczeństwo do spożycia żywności, to jednak eliminuje także korzystne dla naszego organizmu bakterie i mikroorganizmy, których obecność jest jak najbardziej pożądana w pożywieniu. Proces sterylizacji ma także wpływ na smak poddawanych mu produktów, co ma swoje plusy i minusy.
Sterylizacja i pasteryzacja a pomiar temperatury
W procesach sterylizacji i pasteryzacji produktów żywnościowych niezwykle istotną rolę odgrywa temperatura podgrzewania produktów, która powinna być zachowana na odpowiednim poziomie. Jej regulowaniu służą specjalne urządzenia do pomiaru temperatury dostępne w Omnic.pl.
W ofercie Omnic.pl znaleźć można m. in. loggery, rejestratory oraz systemy do monitorowania temperatury, które idealnie sprawdzają się do wykorzystania w procesach pasteryzacji, sterylizacji i wielu innych. Każde z dostępnych w ofercie Omnic urządzeń zostało starannie zaprojektowane na podstawie szczegółowych wymagań dotyczących konkretnej branży lub procesu.