Coraz częściej urządzając teren wokół domu czy sklepu lub firmy, a także w wielu innych sytuacjach wykorzystuje się różnorodne kostki brukowe. One przykuwają uwagę kształtami, kolorami i wykończeniami, a dzięki temu można uzyskać niezwykłe efekty. Poza tym to trwałe i wygodne rozwiązanie. By jak najdłużej nam służyło, wymaga oczywiście odpowiedniej impregnacji. Dzięki profesjonalnym środkom można uzyskać również atrakcyjne efekty.
- Jak i czym impregnować kostkę?
Trwała impregnacja
Jak i czym impregnować kostkę?
Na rynku dostępne są impregnaty, które dają efekt “mokrej kostki brukowej” lub bezbarwny. Wiele zależy więc od celu, jaki się chce uzyskać. Jeśli wybierze się Dynasil ST Bruk – impregnat do kostki brukowej, doskonale wyeksponuje kolor kostki, a także poprawia się estetykę zewnętrznej przestrzeni. Poza tym efekt mokrej kostki wydłuża jej trwałość oraz sprawia, że sam materiał staje się bardziej odporny na erozję, działanie czynników atmosferycznych oraz niskie temperatury. Impregnat skutecznie utrudnia wnikanie zanieczyszczeń i wilgoci w głąb kostki. Tym samym łatwiej się ją czyści – szczególnie z uporczywych tłustych plam. Specjalistyczna warstwa utrudnia również wzrost mchów i porostów, a sama kostka po prostu pozostaje sucha. Zimą rewelacyjnie ułatwia odśnieżanie czy też odladzanie.
Trwała impregnacja
Nowoczesny preparat na bazie silanów zapewnia długotrwały efekt, który może utrzymać się nawet kilka lat po położeniu. Impregnat będzie chronić również kolory kostki przed promieniowaniem UV. Wybór konkretnego środka – który daje efekt mokrej kostki lub jest bezbarwny zależy w dużej mierze od tego, co chcemy uzyskać. Ten drugi rodzaj preparatu sprawi, że podłoże będzie wyglądać naturalnie, natomiast gdy chcemy podkreślić kolor, odświeżyć strukturę i ją zabezpieczyć, warto postawić na preparaty, które dają mokry efekt. Poza tym preparaty różnią się również składem. Znaleźć można w sklepach na przykład silikonowe, polimerowe oraz te na bazie silanów. Te ostatnie nie wpływają na paroprzepuszczalność, a efekty impregnacji w tym wypadku będą najdłuższe. Nanotechnologia sprawia, że silany wnikają w kostkę brukową na kilkanaście milimetrów, dogłębnie ją hydrofobizując. Tego typu środki wykorzystuje się również w impregnacji i innych mineralnych powierzchni takich jak beton, gips, dachówki ceramiczne, cegła, klinkier. Po nie sięgają profesjonaliści i ci, którzy chcą zadbać o swój teren najlepszymi i sprawdzonymi produktami. To zaawansowana technologia, która sprawdza się na co dzień w każdym miejscu.