2
Opublikowany 21 kwietnia 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Poddasze użytkowe i nieużytkowe – różnice

Czym się różni poddasze użytkowe od nieużytkowego? Wbrew pozorom nie tylko definicją.

Poddasze to część budynku zlokalizowana pomiędzy jego najwyższym , a dachem. O tym czy nazwiemy je użytkowym czy nieużytkowym decyduje kilka czynników, m. in.: wysokość ścianki kolankowej, rodzaj ocieplenia, konstrukcja dachu i przede wszystkim funkcja, jaką przewidzimy dla danej przestrzeni.

urządzanie poddasza

Poddasze użytkowe

Poddasze o charakterze użytkowym to przestrzeń przystosowana do przebywania w niej ludzi. Można na nim urządzić pomieszczenia mieszkalne takie, jak salon, sypialnia, pokój dziecięcy czy kuchnia, ale także wnętrza dedykowane celom sanitarno-higienicznym, jak łazienka. Za użytkowe uznamy również pomieszczenia gospodarcze, techniczne czy garderoby.

Poddasze nieużytkowe

O poddaszu nieużytkowym będziemy mówić w momencie gdy przestrzeń nie zostanie przystosowana do przebywania w niej ludzi. Zwykle znajduje się tu strych, miejsce na wiązary dachowe, przestrzeń wentylacyjna.

poddasze nieużytkowe strych

niski strych

Wysokość pomieszczeń

Wysokość pomieszczeń poddasza użytkowego powinna wynosić minimum 190 cm. Wnętrza o takiej wysokości mogą być dziennie użytkowane jedynie przez cztery godziny. Jeżeli domownicy zamierzają dłużej korzystać z poddasza, minimalna wysokość powinna sięgać 2 m i 20 cm.

Kwestie podatkowe

W zależności od tego, jaki rodzaj poddasza mamy zapłacimy podatek lub nie. Opodatkowaniu podlega poddasze użytkowe o określonej wcześniej wysokości, nawet takie, które w danym momencie nie zostało zaadaptowane na cele mieszkalne jednak służy przechowywaniu różnych rzeczy. Poddasze nieużytkowe w świetle prawa nie stanowi kondygnacji budynku zgodnie z czym nie podlega opodatkowaniu.

zabudowa poddasza

jak urządzić poddasze

aranżacja przestrzeni na poddaszu

niskie skosy na poddaszu

Kilka kwestii technicznych

Pomieszczenia na poddaszu użytkowym powinny spełniać określone warunki. Trzeba je odpowiednio ocieplić np. wełną szklaną i doświetlić. W celu dostępu światła słonecznego można wstawić okna w ścianie, w lukarnach lub połaciowe. Nie można zapomnieć o systemie wentylacji gwarantującym ochronę przed przeciekaniem dachu i gromadzeniem się wilgoci oraz o tym, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania takiego poddasza palne elementy konstrukcji dachu należy oddzielić ognioodpornymi przegrodami.

Domy z poddaszem stanowią atrakcyjną ofertę na rynku nieruchomości chętnie wybieraną przez inwestorów. Deweloperzy wykańczają takie poddasze lub pozostawiają je do indywidualnej aranżacji przyszłych właścicieli w dogodnym dla nich momencie. Aktualnie również w starszym budownictwie poddasza poddaje się adaptacji na pomieszczenia użytkowe. Warto wykorzystać dodatkową przestrzeń pod dachem jednak na początek warto wiedzieć czym różni się poddasze użytkowe od nieużytkowego, jakie wysokości stropu gwarantują wygodne użytkowanie, a jakie niekoniecznie, wreszcie, jak zaadaptować poddasze zgodnie z prawem budowlanym i kwestiami podatkowymi.

źródło zdjęć: wroclaw.pl, fakt.pl, dom.wp.pl, ladnydom.pl, urzadzamy.pl, lovingit.pl, muratordom.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja