0
Opublikowany 26 kwietnia 2017 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Jak optymalnie dobrać deskę sedesową?Deska sedesowa jest elementem muszli klozetowej, który szczególnie narażony jest na uszkodzenia. Czasem są to uszkodzenia mechaniczne, a czasem wynikające z niewłaściwej eksploatacji – na przykład z powodu używania detergentów bezpośrednio na elementy mocowania deski, co prowadzi do ich przyśpieszonej korozji. W związku z tym zachodzi potrzeba jej wymiany. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupna nowej deski?

Wymiary:

Podstawową kwestią którą powinniśmy brać w pierwszej kolejności pod uwagę są wymiary deski sedesowej: długość, szerokość i rozstaw mocowań zawiasów. Co prawda w większości dostępnych na rynku modeli desek można regulować rozstaw na śrubach, ale możliwości regulacji są do pewnego stopnia ograniczone. Warto więc przed kupnem zrobić pomiary albo wykonać obrys starej deski z zaznaczeniem mocowań lub po prostu przynieść do sklepu starą deskę.

Materiał:

Najbardziej popularne materiały z których wykonane są deski sedesowe to tworzywa sztuczne polipropylen i duroplast, a także MDF. Materiały te różnią się pomiędzy sobą właściwościami, wytrzymałością oraz ceną. Deski polipropylenowe są najlżejsze i najtańsze, ale jednocześnie niezbyt trwałe. Deski z duroplastu są przeważnie solidniej wykonane i mają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są higieniczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu zawdzięczają sobie dużą popularność. Oprócz wersji w jednolitych kolorach takie deski mają też często różne wzory lub nadruki. Deski sedesowe z płyty MDF mają z reguły klasyczny wygląd, ale za to są solidne i trwałe. Dostępne są także wersje kolorowe a nawet z nadrukami 3D. Ze względu na wagę takiej deski warto wybrać ją z systemem wolnoopadajcym aby zapobiec niekontrolowanemu opadowi, który oprócz hałasu może spowodować uszkodzenie deski, a nawet muszli.

Dodatkowe udogodnienia: 

Coraz większą popularnością cieszą się deski sedesowe wolnoopadające (soft close), które posiadają specjalne zawiasy spowalniające opadanie, dzięki czemu można uniknąć hałasu spowodowanego gwałtownym zamknięciem oraz przedłużyć ich żywotność. Na popularności zyskują również deski z systemem easy relase posiadające przycisk ułatwiający szybki demontaż, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Jeżeli z ubikacji korzystają dzieci, można również opcjonalnie dokupić dodatkową nakładkę umożliwiającą bezpieczne korzystanie z ubikacji przez juniorów.           

Kolor / wzór:

Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta desek w różnych kolorach, wzorach
i kształtach. Dzięki temu można spasować deskę do każdej stylizacji łazienki tak aby współgrała z dodatkami lub aby z nimi kontrastowała. Deski plastikowe i duroplastu występują często w bardzo wielu wersjach kolorystycznych, a także z nadrukiem. Deski sedesowe z płyty MDF występują najczęściej w kolorach drewna, w kolorze białym lub z kolorowym nadrukiem soczewkowym (efekt 3D).    

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AWD Interior – dystrybutorem akcesoriów łazienkowych www.awdinterior.com


Przykładowe zdjęcia wybranych modeli desek sedesowych:

 

Deska sedesowa, materiał polipropylen, model AWD02181060 – RUMBA

 

Deska sedesowa, materiał duroplast, model AWD02181298 – SPLASH

 

Deska sedesowa, materiał MDF, model AWD02181065 – ORZECH

 

Deska sedesowa, materiał MDF + nadruk soczewkowy (efekt 3D), model AWD02181310 – MOON


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz