0
Opublikowany 21 listopada 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jak zagospodarować strych?

jak zagospodarować strych
jak zagospodarować strych

W wielu domach strych to pomieszczenie, które stało się przechowalnią dla wszystkich przedmiotów, które nie znalazły swojego miejsca w części mieszkalnej lub po prostu przestały być używane. Często nie zdajemy sobie sprawy z możliwości aranżacji tego miejsca. Jak zagospodarować strych i wykorzystać jego potencjał?

Strych nie taki straszny

Często myśląc o strychu mamy przed oczami obraz ciemnego miejsca, w którym skosy uniemożliwiają wykorzystanie przestrzeni. To prawda, że strych to trudne pomieszczenie do aranżacji, ale nie jest to niewykonalne. Jeśli odpowiednio podejdziemy od tematu, możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrze pełne uroku. Odrzućmy w niepamięć dotychczasowe wyobrażenia i spróbujmy spojrzeć na pomieszczenie nieszablonowo.

Świeże spojrzenie

By stworzyć wyjątkowe poddasze użytkowe, warto poszukać niestandardowych rozwiązań. Skosy zdecydowanie utrudniają zadanie i często zabierają nam tak potrzebną przestrzeń. Jak ją powiększyć? O ile to możliwe, zrezygnujmy ze ścianek działowych. Często widoczne elementy więźby dachu i tak optycznie zmniejszają powierzchnię, dlatego otwarcie pomieszczenia zdecydowanie powiększy pokój. Idealną sytuacją jest ta, w której strych posiada okna dachowe – wpuszczą więcej światła, dadzą wrażenie przestronności i uzupełnią przestrzeń. Jeśli nie mamy tego komfortu, warto rozważyć powieszenie luster – ten trik zawsze optycznie zwiększy pomieszczenie, a dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Niska ściana kolankowa, czyli ta ścianka, która znajduje się bezpośrednio pod załamaniem dachu, jest trudna do zagospodarowania. Przy tworzeniu poddasza użytkowego warto wykorzystać tak powstałą przestrzeń i umieścić w niej szafki. Firmy meblowe oferują wykonanie takiej zabudowy pod specjalne zamówienie, dzięki czemu będziemy mogli dopasować meble pod nasze potrzeby.

Minimalizm i umiar

Strych jest na tyle trudnym pomieszczeniem, że powinniśmy bardzo uważać przy dobrze mebli i dekoracji. Dobrze sprawdzi się zasada ,,less is more’’. Minimalizm pozwoli uniknąć wrażenia bałaganu, a odpowiednia ilość przedmiotów nie zabierze nam tak cennej przestrzeni. Zrezygnujmy z ciężkich zasłoń, masywnych kanap i wysokich mebli. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, a jednocześnie będą eleganckie i pozwolą na dobór wyrazistych dodatków. Jakie ozdoby wybrać, by nie przesadzić? Kolorowe poduszki czy duże rośliny doniczkowe ocieplą wnętrze, ale go nie zagracą. Takie rozwiązanie będzie bezpieczne.

Styl poddasza

Dekoratorzy wnętrz bardzo często aranżując strych dobierają takie meble i dodatki, by stworzyć bardziej industrialny, loftowy charakter. Bardzo modne jest ostatnio połączenie betonu z drewnem i stalą. W przypadku poddasza sprawdzi się to idealnie. Jeśli na naszym strychu widoczne są drewniane elementy dachu, nie musimy ich maskować. Potraktujmy je jako element dekoracyjny, który nada charakteru. Marzymy o poddaszu w bardziej romantycznym stylu? Przemalujmy drewno na biało, dodajmy kwiatowe wzory i jasne meble, a efekt na pewno będzie imponujący. Pamiętajmy, żeby poddasze pasowało swoich charakterem do wnętrza domu.

Czas na remont!

Wyremontowanie takiego pomieszania, jakim jest strych, może wymagać od nas większych nakładów finansowych, niż zakładaliśmy. Wynikać to może np. z konieczności dodatkowego wzmocnienia dachu czy przesunięcia istniejących już ścianek. W takim przypadku, gdy zgromadzone oszczędności nie wystarczą, warto rozważyć pożyczki przez Internet. Takie rozwiązanie pomoże nam sfinalizować remont, a możliwość rozłożenia pożyczki przez Internet na raty nie sprawi, że mocno odczujemy taką pożyczkę, więcej przeczytasz tutaj. Pamiętajmy jednak, żeby rozsądnie podchodzić do takich zobowiązać finansowych – zanim zdecydujemy się na pożyczki przez Internet upewnijmy się, że nie będziemy mieli problemów z terminowym uregulowaniem należności.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe