Gdy nadchodzi zima, powstaje problem przechowywania wszystkich sprzętów potrzebnych w ogrodzie. Nasz klimat obfituje w miesiące, kiedy temperatura spada poniżej zera. Wiele sprzętów, takich jak kosiarki wyposażone w silniki spalinowe lub narzędzia z gumowymi rączkami, nie wytrzymuje takich warunków. Podobnie jest z meblami ogrodowymi, a także sprzętem sportowym. Takie przedmioty muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Poniżej podpowiadamy, jak zadbać o kondycję sprzętu oraz na co uważać urządzając przechowalnię tych przedmiotów: domki narzędziowe, piwnice lub przydomowe szopy.
Najłatwiej jest w przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu. Temperatura panująca wewnątrz jest zbliżona do tej, którą uzyskujemy w pozostałej – mieszkalnej – części domu. Takie warunki sprzyjają bezpiecznemu bytowaniu nie tylko samochodowi, ale też narzędziom spalinowym, zasilanym elektrycznością lub tym o wrażliwej na mrozy strukturze. Zaliczają się do nich gumowe baseny, markizy, siatki z sizalu lub meble ogrodowe z delikatnymi tkaninami w składzie. Dodatkowo, wilgotność w przydomowych garażach jest optymalna, przez co materace, w które wyposażone są na przykład ogrodowe kanapy, nie są narażone na zbutwienie.
Wprawdzie przezimowanie w nieogrzewanym domku z drewna lub z plastiku nie oznacza, że wszystkie sprzęty wiosną będą w stanie nienadającym się do użytku. Pewne jest natomiast, że przed każdym takim sezonem zimowym większość narzędzi i sprzętów musi być przez nas zabezpieczana i konserwowana. Dotyczy to nie tylko kosiarek, pił mechanicznych, czy rowerów, ale też tak niepozornych elementów, jak dłuta, drabie, czy nawet szpadle i sekatory. Trzeba je oczyścić i naoliwić. Konieczne jest też zadbanie o sprawną wentylację w takim pomieszczeniu oraz o to, aby do środka nie wlewała się woda.
Trzeba przyznać, że tak uporządkowana przestrzeń robi wrażenie
Systemy do przechowywania
Gdy dylemat związany z wyborem miejsca na przechowywanie sprzętu ogrodowego mamy już za sobą, należy przystąpić do urządzania wnętrza takiej narzędziowni. Nieocenione są systemy do przechowywania: regały, półki, szafki narzędziowe i skrzynie. Dostępne są w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz lub z materiałami budowlanymi.
W najprostszej postaci mogą to być proste regały stelażowe, zwane też często magazynowymi. Są niezwykle użyteczne, trwałe i tanie. Mogą być wykonane z plastiku, metalu lub z drewna. W dzisiejszych czasach rodzaj materiału nie ma tutaj wpływu na ich jakość. Zdecydowanie bardziej o jakości świadczą łączenia półek i grubość filarów. Wysokie stojące regały powinny być przymocowane do ściany.
W nieco bardziej zaawansowanej postaci, za główne miejsce przechowywania w domku narzędziowym lub w garażu mogą służyć nam zamykane szafy. Wyposażone w przegródki, mają solidną zabudowę. W pomieszczeniach o okrojonej powierzchni można pokusić się o instalowanie na drzwiach szafy dodatkowych przegródek.
Zamykana szafka warsztatowa, fot. www.panmajster.pl
W niektórych przypadkach przydatne mogą okazać się także skrzynie. Dotyczy to szczególnie przechowywania piłek lub zabawek basenowych dla dzieci lub innych elementów, o których wiemy, że nie będą przydatne przez cały okres zimy. Jesienią można je wrzucić do skrzyni jednym ruchem ręki,a następnie zamknąć szczelnie wieko. W ten sposób ochronimy na przykład dziecięce pluszaki lub ogrodowe poduszki przed wchłanianiem wilgoci z otoczenia przez całą zimę.
Szafka warsztatowa: zajmuje niewiele miejsca, a dzięki
szufladom jest w stanie pomieścić mnóstwo narzędzi i akcesoriów
Warto także zwrócić uwagę na szafki na kółkach – są przydatne szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki temu, że taka szafka jest mobilna, może okresowo tarasować nam dostęp do szafek znajdujących się głębiej. Szafki tego typu są adoptowane zwykle na drobne przedmioty i narzędzia. Niestety jednak, szafki na kółkach należą do jednych z najdroższych mebli.
Meble do przechowywania mogą być zrobione z aluminium, stali lub z plastiku. Aluminium to materiał o stosunkowo dużej plastyczności, przez co nie wszyscy są przekonani co do trwałości magazynowych mebli aluminiowych. Z drugiej jednak strony, aluminium jest materiałem odpornym na rdzewienie. Cięższe i twardsze są meble ze stali. Niestety jednak, stal to materiał poddający się działaniu korozji. Oznacza to konieczność pomalowania takiej szafki farbą antykorozyjną. Szafki z tworzyw sztucznych natomiast są rzadko spotykane. Są lżejsze i nie mogą mieć tak dużych rozmiarów jak największe szafki metalowe. Mimo to, znajdują szereg zwolenników. Wszystko dzięki temu, że występują w najróżniejszych kolorach i stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne.
Kluczem do uzyskania funkcjonalnego wnętrza jest stworzenie miejsca dla wszystkich przechowywanych przedmiotów. Jeśli chcemy uniknąć chaosu w przyszłości, każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Bałagan zaczyna się już od kilku przedmiotów wrzuconych w bezmyślny sposób.
Dla ułatwienia, drobne i najczęściej używane narzędzia
powinny zawisnąć na ścianie w pobliżu blatu roboczego
Zdrową zasadą jest także posegregowanie narzędzi pod względem ich wielkości. Najdrobniejsze elementy, takie jak małe śrubokręty i dłuta powinny znajdować się stłoczone w jednej grupie w szafce warsztatowej lub w skrzynce z przegródkami. W zależności od indywidualnych potrzeb, można też pokusić się o posegregowanie narzędzi pod kątem przeznaczenia: w jednej części domku mogą znajdować się grabie, nożyce, szpadle, sekatory, ścinaki i wszystko to, co potrzebne jest do dbania o ogrodową zieleń. W drugiej części domku narzędziowego mogą znajdować się natomiast wszystkie narzędzia do majsterkowania: śrubokręty, lewarki, części zapasowe do rowery, motocykla lub samochodu.
Zwykle poszczególne strefy w domku narzędziowym lub w garażu tworzą się intuicyjnie. Gdy majsterkowicz ma swój kąt ze stołem roboczym, zwykle organizuje sobie wokół niego najbardziej potrzebne w codziennych pracach przedmioty. Nad stołem może znajdować się szafka do przechowywania drobnych przedmiotów, a pod blatem nieoceniona będzie szuflada.
W sklepach dostępne są stoły do majsterkowania, wyposażone
w szuflady z przegródkami, przeznaczonymi do przechowywania szpargałów.
O unikaniu bałaganu powinniśmy myśleć też na etapie robienia zakupów: warto dążyć do kupowania tylko tych narzędzi, które zajmują niewiele miejsca, która są wielofunkcyjne i które można złożyć. Zwróćmy uwagę na to, czy te, które niewiele ważą, można powiesić na ścianie. Zawieszając je na hakach nie tylko uporządkujemy przestrzeń, ale też zyskamy nieco wolnego miejsca w pomieszczeniu.
Polecam pojemniki i organizery warsztatowe z q-box.pl U mnie na przykład taka forma przechowywania narzędzi sprawdziła się najlepiej, bo wszystkie narzędzia mam tematycznie pochowane i zawsze pod ręką, a w garażu panuje porządek. Pudełka są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.