1
Opublikowany 3 grudnia 2015 autor Brygida Wiechetek w Wiedza budowlana
 
 

Pustak czy cegła?Budowę domu zaczyna się naturalnie od fundamentów, jednakże już w momencie projektowania trzeba mieć na uwadze również materiały, z których to mają zostać wykonane nasze ściany.

Z pewnością tańszą i szybszą w realizacji metodą jest tutaj wykorzystanie pustaków, jednakże nie wszystko, co tańsze, okazuje się jednocześnie lepsze. Dlatego też powinniśmy gruntownie przemyśleć wszelkie możliwe rozwiązania w tejże materii.

Cegła z pewnością jest o wiele bardziej wymagająca jeśli chodzi o czas. Wszakże gotowe bloczki gazobetonowe są o wiele przyjaźniejsze. Jednak cegła po pierwsze ma swój urok.
Jednakże największą zaletą cegły w stosunku do pustaka jest to, iż jej wytrzymałość jest niewspółmiernie większa, szczególnie patrząc na gabaryty. Dlatego też wiele miejsc szczególnie wrażliwych wykonywane jest właśnie z cegły.
Mowa tu między innymi o nadprożach, które to wymagają nie dość, że precyzyjnego wykonania, to jeszcze naprężenia obecne w tychże miejscach są naprawdę, ale to naprawdę bardzo wyraźne.

[sws_divider_padding]

 
Jednakże nie wszystko jest czarne albo białe, coraz popularniejsze są dziś tak zwane ściany trójwarstwowe, czyli wykonanie ściany nośnej z klasycznego pustaka. Oczywiście to właśnie ta warstwa jest ścianą nośną, więc jej grubość musi być dobrana do przewidywanych obciążeń wynikających z konstrukcji samych ścian, a także dachu. Drugą warstwą jest warstwa izolacyjna, czyli klasyczne docieplenie z jedną jednak różnicą. Różnica ta polega na tym, iż wykończeniem nie jest tutaj puc, a kolejna ściana wykonana z cegły klinkierowej. Takie rozwiązanie zapewnia zarówno ogromną wręcz estetykę, jak i również a nawet przede wszystkim komfort termiczny.
Warto jest zatem rozważyć właśnie tę wspomnianą ścianę trójwarstwową jako podstawę naszego domu.


Brygida Wiechetek

 
Agencja Reklamowa Baj Wiechetek Copywriter, Usługi copywriterskie, reklama w sieci, reklama hoteli i pensjonatów