Robot koszący to synonim luksusu. Nic nie trzeba robić, a trawnik sam się kosi. Zobacz, jak działa to nietypowe urządzenie.`
Wybór robota koszącego może okazać się dość skomplikowany . Moda na nie wchodzi dopiero na rynek, a już jest bardzo dużo modeli do wyboru. Jeżeli po raz pierwszy planujemy kupić „robota ogrodowego”, to przyda się kilka dobrych porad z cyklu, na co zwrócić uwagę przeglądając oferty robotów koszących. Modele różnią się nie tylko producentem, ale także przeznaczeniem i parametrami technicznymi. Najbardziej wydajne są urządzenia bez uciążliwego kabla.
Robot koszący bez przewodu ograniczającego – najważniejsze cechy
Roboty koszące zwane są również automatycznymi kosiarkami. Zmieniają naszą filozofię dbania o trawnik. Nie musisz już się męczyć przy koszeniu trawnik. Omawiane urządzenia same poruszają się po trawie i skracają ją do zaprogramowanej długości. Jest to duże ułatwienie latem, kiedy skoszenie trawnika może być dość trudne i męczące ze względu na upały. Wyposażone zostały w czujniki przeszkód, potrafią ich unikać i jeszcze automatycznie wracają do stacji ładowania. Właściciele są zgodni- efekty działania robota koszącego są zdumiewające. Odpada im obowiązek koszenia trawy, bo samodzielna maszyna robi to świetnie. W końcu można się relaksować w ogrodzie lub pielęgnować przepiękne rośliny.
Naszpikowane elektroniką
Działanie ogromnej większości robotów koszących opiera się na GPS lub na przewodnikach magnetycznych (pozwalają one na sprawne poruszanie się po terenie robota). Pozwala to na unikanie przeszkód i minimalizuje ryzyko wykroczenia robota poza trawnik. Inne modele wymagają instalacji przewodu ograniczającego, którego zadaniem jest wyznaczenie obszaru poruszania się robota. Trzeba przyznać, że roboty z kablami zyskują mniejsze uznanie, bo nie do końca sprawdzają się na dużych ogrodach, zwłaszcza jeżeli na działce są jeszcze do pokonania przeszkody, typu: rabaty, drzewa, mała architektura ogrodowa. Najlepszym rozwiązaniem są roboty koszące bez kabla. Jest to sprzęt bardziej nowoczesny i droższy. Jego zaletą jest jednak mobilność i funkcjonalność zasługująca na medal. To sprzęt idealny do dużego ogrodu lub na znacznych rozmiarów przydomowy trawnik.
Dobranie robota do swoich oczekiwań
Asortyment tych urządzeń na rynku jest coraz większy i nie jest, że nie ma znaczenia, jaki sprzęt wybierzemy. Każdy model ma swój zakres działania- jedne będą bardziej przydatne w mniejszych ogrodach, inne świetnie się sprawdzą na dużych trawnikach. Przeglądając oferty z robotami koszącymi pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest powierzchnia trawnika- robot ma bowiem limit koszonej powierzchnia trawnika. Określenie „mala powierzchnia trawnika” oznacza do 1000 m2. Roboty do dużej powierzchni koszonej mają zasięg do 10000 m2. Przy wyborze robota niezwykle istotne jest ukształtowanie powierzchni ogrodu- pagórki, spadki, nachylenia, to zadanie dla bardziej zaawansowanego modelu robota. Istotnym elementem są wszystkie wyróżnione na trawniku przeszkody, np.”: krawężniki, rabaty, obrzeża, ścieżki
Najwyższej cenione przez użytkowników udogodnienia w konstrukcji robotami
Robot koszący to zaawansowane technologicznie urządzenie. Dodatkowe funkcje takie, jak: czujniki deszczu, podniesienia, koszenie spiralne, współpraca z asystentem głosowym, zabezpieczenie przed kradzieżą, funkcja rozpoznawania przeszkód, radarowe sprawdzanie otoczenia są bardzo wysoko oceniane przez właścicieli. Zdecydowanie bardziej cenią oni model bez kabli, ale za to wydajnym akumulatorem, który gwarantuje wielogodzinną i nieprzerwaną pracę robota.
Wprowadzenie robotów koszących do pielęgnacji trawników to krok w kierunku automatyzacji prac ogrodowych. Wykonuje za nas żmudną czynność koszenia trawnika, która tak naprawdę jest syzyfową pracą. Warto wspomnieć, że roboty koszące ( w większości przypadków) to urządzenia ekologiczne, ponieważ nie wydzielają spalin.