Kolekcjoner roślin to osoba poszukująca roślin wyjątkowych, specjalnie wyselekcjonowanych gatunków, odróżniających się od popularnych odmian niecodziennym wybarwieniem i przekrojem oraz rzadką dostępnością. Trudne do zdobycia perełki to obiekt marzeń wielu kolekcjonerów. Takie rośliny są rzadkie i wzbudzają zachwyt domowników oraz gości. Wymagają bardzo dużej wiedzy o ich potrzebach i pielęgnacji. Rośliny kolekcjonerskie przeznaczone są dla wąskiej grupy miłośników roślin, poszukujących nietypowych odmian na swój zielony parapet.
Rośliny kolekcjonerskie – fantazja na parapecie
Rzadkie kwiaty na parapet to wyjątkowe okazy, specjalnie wyselekcjonowane gatunki, które wzbudzają podziw ciekawym przekrojem, spektakularnymi kształtami liści, kolorami i wzorami. Wiele z nich jest trudne do zdobycia, pomimo funkcjonowania sklepów internetowych z asortymentem rzadkich roślin. Kolekcjonerzy nazywają takie egzemplarze „perełkami”. Czerpią przyjemność z pielęgnowania ich, a rośliny odwdzięczają się swoim urzekającym wyglądem. Miłość do tego typu roślinności rodzi się od pierwszego otrzymanego okazu.
Właściwości rzadkich kwiatów doniczkowych
Rośliny kolekcjonerskie to przedmiot z wyższej półki. Są nie do zdobycia w hipermarketach, czy na targowiskach. To bardzo rzadkie odmiany, wyróżniające się niesamowitym przekrojem oraz niecodziennym wybarwieniem. Do tych roślin zalicza się unikatowe gatunki i nieco bardziej pospolite, wyróżniające się pięknymi kolorami i kształtami. Ich wspólną cechą jest fakt, że wzbudzają zachwyt u oglądających.
Początek przygody z roślinami kolekcjonerskimi
Domowa dżungla sprawia, że w wnętrze jest kolorowe, miłe, ma w sobie nutkę egzotyki lub swojskości. Miłośnicy pięknych roślin wcześniej, czy później dowiadują się o istnieniu roślin kolekcjonerskich. Ich ciekawe i niecodzienne ubarwienie zapiera dech w piersiach i sprawia, że wyróżniają się na tle innych roślin. Bycie ich właścicielem można uznać za powód do dumy. Przed rozpoczęciem przygody z roślinami kolekcjonerskimi należy zapoznać się z warunkami, jakich potrzebują. Gatunek roślin należy dobierać do warunków w mieszkaniu. Doświadczeni kolekcjonerzy tego typu roślinności domowej radzą, aby jako pierwszy okaz, wybrać mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie gatunki, przykładowo kolekcjonerskie monstery lub philodendrony.
Idealne warunki do wzrostu
Do zdrowego wzrostu potrzebują warunków zgodnych lub bardzo bliskich z ich naturalnymi. Podstawowe wymogi przy uprawie roślin kolekcjonerskich to: odpowiednie podłoże, właściwa ilości światła i wilgotności powietrza. Niektórym gatunkom trzeba zapewnić podpory lub paliki, a, po którym będą mogły się wspinać. Inne potrzebują warunków szklarniowych, specjalnego terrarium lub doświetlania. Bardziej wrażliwe gatunki trzeba podlewać wodą przefiltrowaną lub przegotowaną, miękką i odstaną. Podlewanie „złą”wodą powoduje powstanie plam lub zacieków na dekoracyjnych liściach.
Oryginalny pomysł na prezent
Okazja, wymagająca wręczenia prezentu, może wprawiać w zakłopotanie. Trudno jest dobrać upominek dla konkretnej osoby. Rośliny kolekcjonerskie to dobry prezent dla kogoś, kto ma „rękę do roślin”. Trudno dostępne gatunki roślin doniczkowych to trafiony upominek. Pięknie rosną, cieszą oko, choć są wymagające w pielęgnacji. Kolekcja zazwyczaj rozpoczyna się od przypadkowej roślinki, a później entuzjaści poświęcają wiele czasu na szukanie roślin egzotycznych, a nawet tworzą tematyczne kolekcje.
Tworzenie nowych odmian
Rzadkie rośliny kolekcjonerskie są w modzie. Ogrodnicy podejmują się szukania nowych odmian i krzyżują rośliny ze sobą. Zostaje wyodrębniona pożądana cecha. Rośliny kolekcjonerskie mają duże skłonności do spontanicznych mutacji.
Istnieje ogromna liczba nowych odmian, których nie wprowadzono do masowej produkcji. Wiele z nich ma cechy trudne w utrzymaniu w aktualnie stosowanych metodach namnażania. Kolekcjonerzy dążą od tego, aby otrzymać choć jeden liść do namnażania.