Nie da się wybudować domu jednorodzinnego bez rusztowania, które umożliwią wykonywanie prac na wysokościach. Rusztowanie konieczne jest przy wznoszeniu konstrukcji domu, wykonaniu elewacji, ale także podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Rusztowanie zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo pracownikom wykonującym prace budowlane, ale ma także wpływ na ich jakość. Murarz czy tynkarz mający stabilne podłoże nie będzie spieszył się z wykonaniem pracy, zrobi to bardzo dokładnie i starannie. Wybór odpowiedniego rusztowania uzależniony jest od wielu czynników, nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji.
Rodzaje rusztowań
Rusztowanie niezbędne jest na każdej budowie, bez względu na jej wielkość. Trzeba jednak dobrać go do wielkości budynku i charakteru wykonywanych prac. Rusztowania różnią się między sobą konstrukcją, systemami montażu, materiałem oraz mobilnością. Dobrze dobrane rusztowanie ma wpływ na jakość i czas wykonywanych robót. Nie trzeba go demontować i ponownie montować, by kontynuować prace przy wykonywaniu elewacji lub jej malowaniu. Obecnie najpopularniejszymi rusztowaniami są:
- rusztowania modułowe,
- rusztowania jezdne,
- rusztowania warszawskie,
- rusztowanie rurowo-złączkowe.
Rusztowania modułowe
Niewątpliwie należą do najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Poszczególne elementy łączone są za pomocą kryz, które umożliwiają dostosowanie kształtu rusztowania do bryły budynku. Z tego względu używane są przede wszystkim podczas konserwacji zabytków o nietypowych kształtach lub nowoczesnych budynków o nieregularnej bryle. Każda kryza daje możliwość jednoczesnego zamontowania aż 8 stężeń rozchodzących się w różnych kierunkach. Rozmieszone są co 50 cm, co umożliwia dostosowanie rusztowania do różnego rodzaju krzywizn, jest to szczególnie ważne przy renowacji wież kościelnych i innych obiektów zabytkowych. Montaż tego typu rusztowań wymaga specjalnych narzędzi i sporych umiejętności.
Rusztowania jezdne
Bardzo praktyczne rusztowania szybkie w montażu i łatwe do przemieszczania dzięki specjalnym kółkom. Lekka konstrukcja aluminiowa ułatwia ich przemieszczanie zarówno przy pracach prowadzonych na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Szczególne zastosowanie mają przy wykonywaniu prac, które wymagają częstej zmiany ustawienia rusztowania. Koła rusztowania mają blokady, które zabezpieczają przed przypadkowym przemieszczeniem konstrukcji. W razie potrzeby koła mogą być zastąpione specjalnymi stopami.
Rusztowania warszawskie
W zasadzie nie jest to odrębny rodzaj rusztowania, ale jest najbardziej popularnym modelem rusztowania kolumnowego. Z tego względu obie nazwy często stosowane są zamiennie. Rusztowanie montuje się z pojedynczych ram łączonych czopowo, czyli nie wymaga to dodatkowych narzędzi i elementów łączących. Pojedyncza kolumna to pionowe rury długości 0,7 m połączone rurą pionową o długości 1,5 m. Waga takiej ramy nie przekracza 10 kg, więc z powodzeniem może unieść ją jeden pracownik. Jedyną wadą rusztowań warszawskich jest ich ograniczona wysokość. Ich konstrukcja nie może przekroczyć 8 m.
Rusztowania rurowo-złączkowe
To nowoczesny typ rusztowań wykonany z rur stalowych łączonych specjalnymi łączkami w różnym kształcie. Dają możliwość tworzenia konstrukcji o bardzo różnych kształtach, jednak za każdym razem muszą być indywidualnie projektowane, co znacznie podnosi ich koszt.
Innym kryterium podziału rusztowań jest materiał, z którego zostały wykonane ramy, czyli elementy nośne. Najczęściej występują rusztowania aluminiowe, które są bardzo lekkie lub rusztowania z rur ocynkowanych.
Jak wybrać rusztowanie do budowy domu jednorodzinnego
Budowa domu to inwestycja trwająca najczęściej kilkanaście miesięcy. W tym czasie rusztowanie potrzebne jest na kilku etapach jej realizacji. pierwszym jest wymurowanie ścian, następnie wykonanie dachu i wreszcie na koniec wykonanie elewacji. W międzyczasie może być wykorzystane do kładzenia tynków i montażu regipsów.
Już tylko te przykłady wskazują, że rusztowanie do budowy domu jednorodzinnego powinno mieć charakter uniwersalny, którego wielkość można dowolnie zmieniać do potrzeb. Najlepiej w tej roli sprawdzają się rusztowania aluminiowe, lekkie w swojej konstrukcji, dzięki czemu łatwo można modyfikować ich wysokość i szerokość. Montaż tego typu rusztowań jest łatwy i nie pochłania wiele czasu.
Ze względu na krótki czas użytkowania rusztowania, jego zakup jest nieopłacalny. Bez względu na to czy będzie to rusztowanie nowe, czy używane, koszt zakupu nie zdąży się zamortyzować.
Z punktu widzenia ekonomicznego lepszą opcją jest wynajem rusztowania. Im dłuższy czas wynajmu, tym cena za dobę jest niższa, dodatkowo ceny można negocjować. Zaletą jest również możliwość doboru rodzaju rusztowania do charakteru wykonywanych prac. Inne można wybrać do wykonania elewacji, inne do kładzenia tynków w pomieszczeniach. Warto wybrać rusztowanie adekwatne do wykonywanych akurat prac budowlanych. W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami rusztowanie można oddać do firmy wypożyczającej i ponownie skorzystać z jej usług na kolejnym etapie.
Czas wypożyczenia rusztowania warto wcześniej skonsultować z wykonawcą danego etapu. To on najlepiej wie ile czasu zajmie mu wymurowanie lub wytynkowanie ścian.
Przykładowe ceny rusztowań możesz sprawdzić tutaj: https://rusztowania123.pl/.
Zasady bezpieczeństwa
Praca na rusztowaniu to praca na wysokości i podlega ścisłym regulacjom prawnym. Nie ma znaczenia czy jest to budowa domu jednorodzinnego, czy budowa biurowca. Warunki bezpieczeństwa muszą być bezwzględnie zachowane.
Przede wszystkim rusztowanie musi posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa i spełniać obowiązujące normy polskie i europejskie. Warto na to zwrócić uwagę zarówno przed wynajmem rusztowania, jak i przed ewentualnym zakupem. Bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, dlatego rusztowania mogą montować tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, odbioru rusztowania dokonuje kierownik budowy. Wszyscy pracownicy pracujący na wysokościach muszą posiadać odpowiednie zaświadczenia lekarskie i pracować w kaskach ochronnych.
Jaki typ rusztowania?
Dom jednorodzinny nie jest dużą inwestycją w porównaniu z blokami mieszkalnymi lub biurowcami budowanymi przez deweloperów. Do wykonania wszystkich prac wystarczy jedno dobrze dobrane rusztowanie. Idealnie nadają się do tego rusztowania aluminiowe lub warszawskie. Zapewniają bezpieczeństwo i są uniwersalne, dzięki nim można wykonać wszystkie prace związane z budową domu. To same rusztowania można wykorzystać do pracy przy stawianiu ścian, pracach elewacyjnych, ale także przy pracach wykończeniowych wewnątrz budynku, kładzeniu tynków, sufitów podwieszanych. Te dwa rodzaje rusztowań umożliwiają dostosowanie wysokości rusztowania do potrzebnej wysokości, wystarczy dodać dodać lub zdemontować odpowiednie ramy, by dopasować wysokość rusztowania do potrzeb. Zdecydowaną zaletą rusztowań aluminiowych jest ich mała waga oraz możliwość wybrania w wersji mobilnej. Z kolei rusztowanie warszawskie jest najprostszą konstrukcją łatwą do montażu i demontażu. Rusztowania warszawskie nie wymagają atestów, co może być problemem w spełnieniu warunków bezpieczeństwa.
Wynająć czy kupić rusztowanie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeżeli dom budujemy systemem gospodarczym, to zdecydowanie lepszą opcją jest wynajem rusztowania. Najczęściej opłaty wynajmu uzależnione są od czasu i ilości wynajmowanych elementów. Im dłuższy czas, tym opłata za wynajem jest niższa. Na cenę wynajmu wpływa także ilość wypożyczonych ram, podestów, ich wysokość i szerokość. Rusztowanie można dostosować do aktualnie wykonywanych prac budowlanych, co pozwala na dodatkowe oszczędności.. Rusztowanie elewacyjne musi być zdecydowanie wyższe niż niż rusztowanie montowane do wykończenia ścian. Odpowiedni wybór pozwala na zmniejszenie ogólnych kosztów budowy. Dla pojedynczej inwestycji jest to opcja optymalna, bez względu na czas jej realizacji. Można wynająć rusztowanie na tydzień lub więcej i następnie po przerwie wynająć ponownie. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie.
Zaletą wynajmu rusztowań jest także ich montaż i demontaż na placu budowy przez firmę, co nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo pracownikom, ale zdejmuje z inwestora odpowiedzialność za zmontowanie ich zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rusztowanie jest dość kosztowne, pojedyncza budowa domu jednorodzinnego nie zamortyzuje kosztów zakupu. Dodatkowym problemem może być także znalezienie miejsca na jego przechowywanie. Zakup rusztowań opłacalny jest dla firm, które realizują większą ilość inwestycji.
Wybierając rusztowanie na budowę domu najlepiej postawić na jego uniwersalność pozwalającą na wykonywanie prac zewnętrznych i wewnętrznych. Pozwoli to na płynną realizację poszczególnych etapów inwestycji.