Decydując się na samodzielną instalację paneli fotowoltaicznych należy pamiętać, że instalacja wytwarza napięcie i może dojść do porażenia prądem. Dodatkowo jest to praca na dużej wysokości co również łączy się z większym ryzykiem. Z tego powodu należy posiadać odpowiednie uprawnienia i przeszkolenia, a także zachować szczególną ostrożność podczas pracy.
Kto może się podjąć samodzielnej instalacji paneli
Przede wszystkim należy wybrać panele do samodzielnego montażu – zakup w firmie ecoABM gwarantuje później doradztwo przy montażu.
Ponieważ po stronie prądu stałego produkowane jest napięcie do 1000V w razie porażenia istnieje ryzyko zgonu. Z tego względu wymaganie jest posiadanie uprawnień SEP do 1000V.
Co również istotne, panele montowane są na dużych wysokościach. Z tego powodu osoby, które się tego podejmują powinny otrzymać wcześniej odpowiednie przeszkolenie i zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Liny, kaski, szelki i specjalne obuwie jest warunkiem koniecznym jeśli chcemy wykonać instalacje w sposób bezpieczny.
Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli
Prac nie powinno rozpoczynać się z niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W sytuacji gdy mamy do czynienia z deszczem, śniegiem lub zbliżającą się burzą, zdecydowanie powinniśmy odłożyć montaż na inny dzień. Śliski dach, silny wiatr i pioruny, nie sprzyjają bezpieczeństwu oraz mogą przyczynić się do uszkodzenia instalacji.
Nie powinno się również rozpoczynać pracy w słoneczne dni. Panele najlepiej zainstalować gdy nie wytwarzają napięcia. Ma to miejsce głównie wieczorem lub nocą.
Jak przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych
Przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z inżynierem w celu oceny, czy wybrana przez nas połać dachu będzie w stanie utrzymać dodatkowe obciążenie. Waga paneli wynosi około 14 kg/m2. Zwykle dachy projektowane są z rezerwą, ale przed przystąpieniem do pracy powinniśmy to dodatkowo sprawdzić.
Wszystkie elementy konstrukcji powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i być wysokiej jakości. Elementy montażowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Dodatkowo konstrukcja powinna być odporna na działanie wiatru, a wszystkie przyłączenia wykonane w sposób dokładny.
Podczas rozłączania napięcia DC powinniśmy używać przeznaczonych do tego rozłączników. W przypadku klasycznej instalacji połączonej szeregiem, możliwe jest zamontowanie jej w dzień, trzeba jednak pamiętać, aby przynajmniej jeden panel był zasłonięty ciemnym, grubym materiałem.
Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne
Szacuje się, że najbardziej optymalne warunki do montażu peli to nachylenie dachu pod kątem 30-40 stopni. Dodatkowo powinny znajdować się po stronie południowej. W zależności od regionu Polski idealny kąt nachylenia może się nieznacznie różnić i wynosi kolejno:
- Polska centralna – 38 stopni
- Polska południowa – 35 stopni
- Polska północna – 40 stopni
Warto zauważyć że wahania w wydajności paneli w przedziale 30-45 stopni wynoszą jedynie kilka procent.
Znacznie poważniejsze straty w wydajności możemy zauważyć, w momencie zainstalowania paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim. W tym przypadku mogą one oscylować w granicach 60%. Z tego powodu, jeśli nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie paneli po stronie południowej, najlepszą opcją będzie umiejscowienie ich na południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Możemy również zamontować panele na wschodzie, jeśli rodzina jest bardziej aktywna rano. Jeśli energia potrzebna jest nam głównie wieczorem, powinniśmy wybrać stronę zachodnią.
W przypadku płaskich dachów o nachyleniu mniejszym niż 15 stopni, konieczne jest wykonanie dodatkowej konstrukcji opartej na trójkątach aluminiowych. Montując panele na dachu płaskim powinniśmy zwrócić uwagę na wzajemne zacienianie się rzędów i instalować je w odległości przynajmniej trzy razy większej niż wysokość poprzedniego rzędu. Możemy także ustawić panele pod kątem mniejszym niż 15 stopni, dzięki czemu zainstalujemy ich więcej.