2
Opublikowany 9 września 2013 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Sposób na oszczędzanie – nowoczesne baterie łazienkoweO temacie, który dzisiaj poruszę, śmiało można powiedzieć – globalny. W końcu oszczędzanie wody w większym lub w mniejszym stopniu dotyczy każdego człowieka na całej kuli ziemskiej. W dobie ekologii i trendzie na oszczędzanie wszystkiego wszelkimi możliwymi sposobami przyszła kolej na nowoczesne baterie łazienkowe, które to mają za cel nauczyć nas jak ekonomicznie korzystać z tego niezbędnego do życia surowca. Zaczynajmy!
 
O

czywiście nikt nie wymaga od nas by od razu wymieniać wszystkie krany w łazienkach – czasem wystarczy “wymiana” naszych złych codziennych nawyków – takich jak chociażby cieknąca woda podczas mycia zębów lub porannego golenia. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zmienić się na siłę, wówczas najprostszym rozwiązaniem będzie montaż nowoczesnych baterii łazienkowych, wyposażonych w komponenty umożliwiające użytkowanie wody w rozsądny sposób – jaki współczesny (nowoczesny) człowiek jest leniwy, nieprawdaż?

baterieazienkowe1

 

W

racając jednak do samych baterii – wybór oszczędnościowych rozwiązań na rynku jest naprawdę szeroki. Producenci oferują nam między innymi baterie termostatyczne, jednouchwytowe, czy też baterie wyposażone w perlator i głowicę ceramiczną – wszystko po to by po pierwsze nie być biernym wobec problemu zbyt wysokiego zużycia wody, a po drugie by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Nas – konsumentów. Jak przystało na poradnik, nadeszła właśnie pora by chociaż pobieżnie opisać każdy z wyżej wymienionych rodzajów baterii łazienkowych.

 
P

ierwszym z rozwiązań, które trafiło pod moją lupę jest bateria jednouchwytowa. Produkty z tegoż segmentu cechują się imponującym zmniejszeniem zużycia wody nawet o 25 procent. Jak więc udało się ów zaszczytny wynik osiągnąć? Otóż baterie jednouchwytowe (z racji swojego wyposażenia nie w dwa, a jeden uchwyt) szybciej radzą sobie z “ustawianiem” temperatury strumienia wody – dzieje się tak z racji wykorzystania mieszacza o odmiennej budowie w porównaniu do standardowych baterii – pozwala on na utrzymanie nie ulegającej wahaniom, stałej temperatury wody. Dodatkowym atutem baterii jednouchwytowych jest ich różnorodność w kwestii designu – dzięki temu łatwo dobierzemy odpowiednie rozwiązanie pasujące stylistycznie do naszej łazienki.

K

olejnym z opisywanych rozwiązań jest łazienkowa bateria termostatyczna. Opcja ta jest nie tylko niezwykle oszczędna – do jej atutów zaliczyć możemy także wygodę i bezpieczeństwo. Dlaczego właśnie te cechy? Opisywane baterie termostatyczne wyposażone są w specjalną blokadę, pozwalającą na powstrzymanie strumienia wody kiedy ten osiągnie ustawioną – z precyzją co do jednego stopnia – temperaturę. Z tegoż samego względu jest to również rozwiązanie niezwykle bezpieczne jeśli chodzi o najmłodszych domowników – ustawiając stałą temperaturę wody mamy pewność, że nasz maluch przy samodzielnej kąpieli nie poparzy się zbyt gorącym strumieniem.

O

statni rzut na taśmę – bateria z perlatorem. Perlator, jak już każdy się pewnie zdążył dowiedzieć zagłębiając wnikliwiej w temat, jest to sitko montowane na końcu kranu lub prysznica mające za zadanie napowietrzać wypływający strumień wody. Co to oznacza dla nas, jeśli chodzi o kwestie oszczędnościowe? Bateria wyposażona w perlator pozwala na nawet 50 % niższe zużycie wody dzięki obfitszym optycznie, spienionym strumieniom – jak wiadomo im większy strumień tym krótszy będzie czas korzystania z wody. Tego typu baterie dodatkowo posiadają również specjalne ceramiczne głowice, które to posiadają tak zwane dwa poziomy otwarcia przepływu wody – pierwszy z nich uruchamia oszczędny strumień, drugi zaś po mocniejszym odchyleniu uchwytu uruchamia gwałtowniejszy strumień.

N

a zakończenie warto byłoby wspomnieć kilka słów o bateriach prysznicowych. Na rynku znaleźć możemy wiele rozwiązań pozwalających na mniejsze zużycie wody pod prysznicem. Standardowa kąpiel tego typu pochłania ponad 12 litrów na minutę. Wykorzystując baterie energooszczędne wyposażone w oznaczenia ECO możemy spodziewać się oszczędności rzędu nawet 50-75%.

nowoczesne baterie lazienkowe

 
Jak więc widzimy odpowiedni dobór baterii do naszej łazienki daje globalne korzyści. Dla nas wiąże się to z oszczędnością i pełniejszym portfelem bez dziur w domowym budżecie, natomiast w kwestii światowej w bardzo konkretny sposób przyczyniamy się do ochrony tego życiodajnego surowca, którego choć teraz mamy pod dostatkiem, kiedyś może nam zabraknąć.
 

Źródła: GrafikaGoogle, Murator

Playlista: “Nowoczesne baterie łazienkowe

+ Slide
- Slide

 

Jaroslaw Wejda