Zazwyczaj styl industrialny kojarzy się z salonem. Jest to sposób urządzania, który doskonale sprawdza się przy dużych przestrzeniach. Kolejnym miejscem, gdzie można go zastosować jest kuchnia. Przenikają się w nim elementy inspirowane modną restauracją, jak i wnętrz przemysłowych. Styl industrialny w kuchni jest znacznie ciekawszą odpowiedzią lub uzupełnieniem dla wszechobecnych białych połyskujących mebli.
Styl industrialny w kuchni – inspirowany przemysłem
Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl inspirowany przemysłem i rozwiązaniami w nim stosowanymi. Cechują go otwarte przestrzenie, w których mogą znaleźć się takie elementy jak rury, ściany z czerwonej cegły i beton. Ogromną rolę w omawianym stylu odgrywa światło. Styl industrialny w kuchni to królestwo lamp typ reflektory, które przed laty oświetlały taśmy produkcyjne. Zawiesza się je grupami, dzięki temu tworzą ciekawą dekorację nad blatem roboczym. Mogą być nawet jedyną dekoracją kuchni. W końcu prostotą urządzenia może nawiązywać do wnętrz pofabrycznych.
Metamorfoza białej kuchni
Nawet nudna biała kuchnia może przejść tanią metamorfozę i można do niej wprowadzić akcenty industrialne. Wystarczy między szafkami dolnymi i górnymi położyć płytki lub tapetę imitujące cegłę albo beton i zamontować lampę, nie dbając o schowanie kabli. Możemy też zmienić blat na wzór podobny do betonu. Właściciele dużej kuchni mają jeszcze większe pole do popisu. Styl industrialny w kuchni mogą osiągnąć poprzez wstawienie stołu o metalowych, najlepiej czarnych nogach z drewnianym blatem. Co najważniejsze, blat ten nie musi być idealnie wygładzony. Krzesła powinny mieć jakiś metalowy element, najlepiej w kolorze czarnym, ponieważ wtedy idealnie wpisze się w styl industrialny w kuchni. Przy tak przeprowadzonej metamorfozie białych mebli nie trzeba wymieniać, bo całość dobrze ze sobą współgra i tworzy styl industrialny.
Lampy do kuchni w stylu industrialnym
Najprostszym elementem do wymiany są oczywiście lampy. Jak rozpoznać lampę industrialną? Jest wykonana z metalu lub z metalu i szkła. Mogą mieć złote lub srebrne dodatki. Ich klosze są minimalistyczne. Klosze najczęściej mają kolor czarny, srebrny (preferowany jest ciemniejszy odcień), ewentualnie biały. Lampy wiszące powinny być długie. Bardzo ciekawe i niezwykle eleganckie są lampy z kloszem przypominającym kosz na owoce. Ich czarny kolor pięknie kontrastuje z białymi lub szarymi meblami w kuchni. Modne są żarówki na kablu, które są niejako naturalnym oświetleniem wnętrz stylizowanych na poprzemysłowe.
Dodatki do industrialnej kuchniach
Styl industrialny w kuchni odkrywa to, co inni chcą ukryć, np.: kable, rury, czy inne elementy konstrukcyjne. Nie zawsze jest możliwe odkrycie kabli, czy rur Czarne gniazda oraz czarne lub srebrne uchwyty na meblach to drobiazgi, które przypieczętują styl industrialny w kuchni. W kuchniach w stylu industrialnym rolę dekoracji pełnią przedmioty codziennego użytku: metalowe puszki, żeliwne patelnie i garnki czy oparte o ścianę deski do krojenia.
Industrialne kolory
Kolorystyka w każdym wnętrzu ma ogromne znaczenie. Styl industrialny wyróżnia się dominacją szarości, beżu, czerni, koniakowego brązy, czy zgaszonych odcieni zieleni. Podłogi powinny być wykonane z płyt betonowych lub drewnianych desek. Ściany mogą zdominowane przez ceglane lub betonowe motywy, ewentualne specjalne, dekoracyjne tynki do wnętrz, które stworzą efekt ściany rodem z fabryki.
Proste meble bez zdobień
Styl industrialny cechuje prostota formy. Meble muszą mieć jak najprostszą formę. Elegancja nie polega przecież na zdobieniach, ale na minimalizmie formy. Fronty muszą być gładkie, bez ramek i dekoracyjnych uchwytów. Kolory: najlepiej szary lub czarny. Takie meble świetnie komponują się z betonem lub cegła na ścianie.
Styl industrialny nie lubi zbyt wielu dodatków, ponieważ stawia na dużą przestrzeń. Wszelkie dodatki muszą nawiązywać do przemysłowego charakteru wnętrza. Rzeczy typu kubki w kwiaty, zasłony w kratę raczej odpadają.