Po wielkiej tragedii w Międzynarodowej Hali Targów Katowickich w 2006, kiedy to zawalił się dach hali podczas wystawy gołębi i zginęło mnóstwo ludzi, społeczeństwo zrozumiało, że śnieg i lód na dachu mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla życia człowieka. Zaśnieżonego dachu nie można ignorować. Mokry śnieg zalegający na dachu, znacznie zwiększa swój ciężar i stanowi poważne zagrożenie dla otoczenia.
System ochrony dachu – inwestycja w bezpieczeństwo
Zsuwający się z dachu śnieg to problem większości domów o kącie nachylenia połaci wynoszącym około 30 stopni. Śnieg spadający z dachu nabiera prędkości i niszczy wszystko, co napotka. Może to doprowadzić do uszkodzeń i sporych zniszczeń: wygięcia lub zniszczenia rynien i zaparkowanego pod domem samochodu czy połamania roślin ogrodowych. Spadające masy śniegu są również groźne dla wszystkich osób przebywających w pobliżu domu. Zdarza się, że konstrukcja dachu może nie wytrzymać ciężaru śniegu. Zakup odpowiednich systemów ochronnych dachu to konieczna inwestycja w bezpieczeństwo oraz zdrowie. Ich montaż chroni dach przed zniszczeniem, a nasz budżet przed kosztami napraw szkód, które wyrządził śnieg.
Ochrona przed śniegiem
Działania mające na celu ochronę dachu przed śniegiem i lodem zaczynają się dachówki. Bardzo ważna jest konstrukcja zamka – górnego i bocznego. Modele wysokiej jakości gwarantują szczelność całej połaci i skuteczne odprowadzanie wody. Do systemu ochrony dachu zalicza się także bale przeciwśnieżne – mocowane na hakach drewniane zabezpieczenia uniemożliwiające niekontrolowane zsunięcie się dużym bryłom śniegu. Mają estetyczny wygląd i bardzo dobrze sprawdzają się nawet na dachach domów wybudowanych w górach. Oznacza to, że ich wytrzymałość jest godna zaufania. Rury śniegowe są wykonane z metalu i montowane na specjalnych wspornikach. Mają podobną funkcję do bali. Wyróżniają się eleganckim wyglądem i wizualne znakomicie pasują do domów nowoczesnych. W kontrolowanym odprowadzaniu śniegu z dachu pomagają drabinki śniegowe, cechujące się dużą wytrzymałością i występujące w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dobrać do wielkości dachu. Drabinki śniegowe rozbijają bryły śniegu i lodu.
Cechy dobrego systemu ochrony dachu
Funkcjonalny system chroniący dach przed śniegiem i lodem powinien być skuteczny. Podczas wyboru nie należy jednak pomijać estetyki i dobrać akcesoria, które można harmonijnie wkomponować w wygląd dachu. O wytrzymałości i skuteczności działania zapór decyduje gęstość rozmieszczenia wsporników. Ilość wsporników ustala się indywidualnie dla każdego budynku i bierze się pod uwagę takie czynniki, jak: długość i rodzaj zapór, strefę klimatyczną, konstrukcję dachu, ukształtowania terenu, orientację geograficznej budynku.
Ochrona rynien przed śniegiem
Śnieg potrafi skutecznie uszkodzić rynny. Mogą nie nadawać się wiosną do użytku i potrzebna będzie ich wymiana. Jednak tak przykrej niespodzianki można uniknąć. Wystarczy wprowadzić do rur specjalne kable grzejne, które rozpuszczą one lód i śnieg. Powstała wtedy woda wypłucze niektóre z osadów. Tak przygotowany dom bezpiecznie stawi czoła nawet najmroźniejszej i najbardziej śnieżnej zimie, którą pewnie znowu nazwiemy „zimą stulecia”. Możemy żartować, że przecież polskie zimy dalekie są od warunków w Skandynawii, czy na Syberii, ale jednak lepiej chronić swój dach i ponosić skutki jego zaśnieżenia. Kiedy dni opadów śniegu naprawdę wystarczy, aby powstałe szkody lub doszło do tragedii.
Zapisy prawa budowlanego dotyczące śniegu na dachu
Przepisy prawa budowlanego określają, że każdy właściciel domu ma obowiązek odśnieżania dachu. Niespełnienie tego obowiązku naraża właściciela na grzywnę nawet do 5000 złotych lub na roczne więzienie. Gruba warstwa śniegu na dachu działa jak lawina górska – może zniszczyć nie tylko mienie, ale także pozbawić kogoś życia. Usuwanie śniegu z dachu jest obowiązkiem właściciela budynku.