0
Opublikowany 24 stycznia 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Terapia kolorami czyli kolorystyczne trendy 2017 r.

Jak co roku, producenci farb również i teraz zaprezentowali swoje kolorystyczne prognozy na nadchodzące 12 miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami Pantone Color Institute w 2017 r. modne będą przede wszystkim barwy ziemi i reprezentujące ją różne odcienie zieleni. Eksperci Benjamin Moore postawili na szlachetny fiolet. Dulux zdecydował natomiast, że we wnętrzach zagości niezwykle uniwersalny denim.

Powrót do natury

Wystarczy zmieszać ze sobą dwa kolory – żółty i niebieski, by łącząc je w różnych proporcjach otrzymać około tysiąca różnych odcieni zieleni. Limonkowa, groszkowa, miętowa, seledynowa, pistacjowa, patynowa, oliwkowa, malachitowa, marengo, irlandzka, butelkowa, szmaragdowa, khaki … zieleń, niejedno ma imię.

Kolor Greenery zaproponowany przez Pantone Color Institute z jednej strony napawa optymizmem, z drugiej skłania do refleksji. Zieleń wnosi powiew wiosny do domu, przywołuje na myśl spacery po łąkach wśród szumu traw czy wycieczki leśnymi duktami przy akompaniamencie szeleszczących liści. Uspokaja, niesie nadzieję.

Ciemne tonacje uczynią wnętrze bardziej dystyngowanym, poważniejszym. Dodadzą mu elegancji, szyku, może nawet odrobinę tajemniczości. Zieleń uderzająca w jaśniejsze tony ożywi natomiast pomieszczenie. Dzięki niej zyska ono nowej energii i harmonii. Z jednej strony takie otoczenie może uspokajać, z drugiej pobudzać i zachęcać do działania.

Niewątpliwe jest jedno, zieleń idealnie wpisuje się w rytmy eko, niezależnie od tonacji odwołuje się do przyrody i przekonuje, by powrócić do natury. W zestawieniu z drewnem, kamieniem, skórą, odcieniami beżu, kremu, szarości, grafitu, turkusu, a nawet pozornie niepasujących czerwieni, fioletu i różu będzie się komponować wyśmienicie i bardzo modnie.

Ponadczasowo i uniwersalnie

Według specjalistów marki Dulux dominantą we wnętrzach w nadchodzącym roku będzie denim, w którym pobrzmiewają nuty nostalgicznej szarości. Wybór takiego, a nie innego koloru był naturalną koleją rzeczy. Trudno było przejść obok niego obojętnie skoro towarzyszy nam właściwie wszędzie. Wystarczy unieść oczy, by zobaczyć go na nieboskłonie, otworzyć garderobę, by zaskoczył tonacją spodni jeansowych, koszul, czy kurtek. Wystarczy sięgnąć pamięcią, by uświadomić sobie, ze choć tak bardzo globalny, chyba właśnie przez swoją uniwersalność i niewymuszoną prostotę pozostawał do tej pory na marginesie wnętrzarskich aranżacji. W ostatnim czasie jego potencjał docenili projektanci mody i jak historia designu już wielokrotnie udowodniła, z wybiegów już niedaleko “pod strzechy”. Dekoratorzy wnętrz po raz kolejny pilnie odrobili lekcję stylu i chcąc odwołać się do ostatnich krzyków mody  proponują ubrać nasze wnętrza w szary denim. To świetny kolor nie tylko dla dużych powierzchni takich, jak ściany. Choć rewelacyjnie sprawdzi się on jako baza czyniąc tło dla pozostałych elementów wnętrza, równie dobrze można go wykorzystać w detalu np. w postaci poduszek, wazonów, doniczek, dywaników czy stolików kawowych. Tak jak niebo zmienia swoje oblicze od pogodnego błękitu zaczynając, kończąc na chmurnym granacie, tak i wnętrza będą w tym roku przybierać różny nastrój w zależności od upodobań użytkowników.

 

Szlachetnie i tajemniczo

Od wszechogarniającego spokoju zieleni i uniwersalnego charakteru denimu pora na szlachetny fiolet, z którego marka Benjamin Moore uczyniła wnętrzarski must have na 2017 rok. Bazę przyszłorocznego odcienia tworzy duet niebieskiego i szarego, który czerpiąc z nich to, co najlepsze uderza w tony nieco nostalgiczne i spokojne niosąc ze sobą melodię szyku, luksusu i tajemniczości. Fiolet w takim wydaniu  przywołuje na myśl grę światłocienia z obrazów impresjonistów, szczególnie  Caravaggia i Vermeera, których dzieła stały się inspiracją dla tegorocznego wyboru marki Benjamin Moore. Jest stonowany, enigmatyczny, nieco wycofany, bo cieniem spowity, a jednak głęboki i wielowymiarowy.

Doskonale sprawdzi się we wnętrzach tak, klasycznych, jak i nowoczesnych, pozwalając wykreować w nich niepowtarzalny nastrój. Jego szare odcienie uwydatniają się w towarzystwie ciemniejszych barw,  fiolet wydobędą natomiast wszelkie akcenty utrzymane w bieli.

Analizując kolorystyczną paletę zaproponowaną przez specjalistów z branży widać, że w tym roku do głosu dopuścimy naturę pozwalając zieleni zadomowić się w naszych czterech kątach. Dzięki denimowi będzie niezwykle uniwersalnie, co nie znaczy, że konwencjonalnie. Za sprawą fioletu będzie szykownie niezależnie od aranżacji, czy to klasycznej czy ultranowoczesnej.  Kolorystyczne trio sugeruje nam, by zwolnić, wyciszyć się, otoczyć spokojem, poszukać życiowej równowagi. To swego rodzaju terapia kolorami, takie nasze domowe wellness.

źródło zdjęć: dontcallmepenny.com.au, queenslandhomes.com.au, thewhiteapproachlifestyle.co.uk, housebeautiful.co.uk, frenchbydesignblog.com, atodoconfetti.com, uk.pinterest.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja