9
Opublikowany 23 marca 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Mój inteligentny dom – cz.1T

ym wpisem rozpoczynam serię artykułów poświęconych systemowi inteligentnego zarządzania domem. W obecnych czasach rozwiązanie tego typu zyskuje na swojej popularności z uwagi na maksymalizację funkcjonalności budynku mieszkalnego, pełnego komfortu i bezpieczeństwa jego użytkowania oraz minimalizacji kosztów eksploatacyjnych i modernizacyjnych jakie będziemy ponosić wraz z upływem lat. 

S

ystem domu inteligentnego składa się z szeregu czujników i detektorów zlokalizowanych na terenie całego domu oraz jednej zintegrowanej z nimi centralnej konsoli zarządzającej całością instalacji znajdujących się w budynku. Pomimo pełnej automatyzacji tego typu rozwiązanie nie przynosi negatywnego wpływu na mieszkańców domu objętego systemem inteligentnego zarządzania.

 
N

adchodzi zatem pora na pytanie jakimi instalacjami sterować możemy za pomocą opisywanego rozwiązania? Odpowiedź brzmi: praktycznie wszystkimi! System inteligentnego zarządzania budynkiem pozwala na monitorowanie ogrzewania pomieszczeń, ich wentylacji, klimatyzacji czy filtracji i pełną kontrolę nad oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od obecności osób w pomieszczeniach oraz od ich ruchu. Za jego pośrednictwem również możemy zarządzać systemami alarmowymi, przeciwpożarowymi czy monitoringiem. Pozwala on także na ochronę dobytku i mienia poprzez symulację obecności mieszkańców w domu, a również na zdalne sterowanie urządzeniami przeznaczonymi do domowej rozrywki – telewizją, muzyką czy internetem. Jak więc widać instalacje domu inteligentnego mają ogromny  potencjał i szerokie możliwości zastosowania.

W kolejnych artykułach z tego cyklu wnikniemy głębiej w specyfikę sterowania każdym z wymienionych elementów, a także zastanowimy się nad sensem całego przedsięwzięcia z punktu widzenia ekonomicznego oraz nad sferą techniczno-montażową. Zapraszam do śledzenia dalszych wpisów i dyskusji na ich temat w komentarzach.
 

Źródła: Grafika Google

 

przeczytaj drugą część artykułu przeczytaj trzecią część artykułu

Playlista “Dom inteligentny, budowa domu inteligentnego

 

Jaroslaw Wejda