Prowadzenie własnej działalności – czy to usługowej, czy produkcyjnej bądź rolniczej wymaga odpowiednio przygotowanej do tego infrastruktury. Należą do niej zarówno maszyny, jak i budynki: produkcyjne, magazynowe oraz biurowe. Budowa tego typu obiektów nierzadko pochłania wiele czasu i funduszy, dlatego warto poszukać nowoczesnych rozwiązań pozwalających na oszczędności.
Wybór optymalnego rozwiązania
Zarówno przedsiębiorcy zajmujący się produkcją, jak i osoby oferujące usługi stają przed kwestią wyboru budynku, w którym mogliby prowadzić swoją działalność. Rozwiązania są różne – niektórzy decydują się na hale namiotowe, zaś inni wybierają budynki drewniane albo murowane. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.
Pierwsza z wymienionych możliwości gwarantuje łatwość demontażu, ale zdecydowanie nie nadaje się do pewnych dziedzin gospodarki, jak np. rolnictwo i jest mało stabilna. Budynki murowane i drewniane charakteryzują się dużą trwałością, ale też koszt ich wzniesienia jest większy – spore wydatki należy ponieść również w przypadku rozbudowy takiego magazynu, czy hali produkcyjnej. Rozwiązaniem, które zagwarantuje obiekt bezpieczny i wygodny w użytkowaniu, a do tego funkcjonalny i dostosowany do potrzeb inwestora jest hala stalowa. Do jej zalet należą również mniejszy koszt wzniesienia budynku, a także możliwość dowolnego rozbudowywania w miarę rozwoju prowadzonej działalności. Ściany wykonane ze stali pokrytej poliestrem dodatkowo zapewniają estetyczny wygląd i są łatwe do utrzymania w czystości.
Uniwersalne hale stalowe
Ze względu na to, że hale stalowe dostępne są w dowolnych rozmiarach i można zależnie od potrzeb i profilu prowadzonej działalności wybrać optymalne wykończenie obiektu, sprawdzają się one w wielu dziedzinach gospodarki. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności garażowania maszyn i pojazdów – hala nieizolowana ze specjalną włókniną montowaną na spodzie blachy, która zapobiega skraplaniu się pary wodnej wewnątrz budynku, gwarantuje bezpieczne przechowywanie sprzętu. Obiekty te po zaizolowaniu będą też dobrym magazynem dla płodów rolnych oraz innych produktów wrażliwych na skoki temperatury – w tej sytuacji można wybrać izolację w technologii płyt warstwowych lub z zastosowaniem systemu blacha-wełna-blacha, gdzie wykończenie jest bardziej estetyczne, a wnętrze znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Hale stalowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – wykorzystuje się je jako centra biurowe, sale ekspozycyjne, hale produkcyjne, sportowe, ujeżdżalnie czy hangary samolotowe, co świadczy o ich dużej uniwersalności.
Co wpływa na koszt budowy?
Koszt wniesienia hali stalowej w dużej mierze zależy od tego, jak duży ma być obiekt, oraz czy wymaga on izolacji. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak stabilna konstrukcja nośna – powinna być ona wysokiej jakości, ponieważ właśnie ramy odpowiadają za to, jak trwały będzie cały obiekt. Cena zależy również od wagi hali, ponieważ inwestor płaci za kilogramy stali wykorzystanej do wzniesienia budynku. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na zmniejszenie kosztów budowy hali stalowej – przykładowo firma Borga proponuje swoim klientom ramy ze środkiem trapezowym, gdzie grubość blachy jest mniejsza, a tym samym maleje również waga konstrukcji, przy czym zachowane są wszystkie parametry nośne.
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – hale stalowe sprawdzą się w niemal każdych warunkach. Ich uniwersalność, możliwość rozbudowy oraz optymalna cena przy wysokiej jakości sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej się na nie decydują.