Wentylacja w obiekcie ma przede wszystkim za zadanie zapewnienie odpowiedniego komfortu przebywającym w nim użytkownikom – dopływ świeżego powietrza w zamian za zanieczyszczone oraz zachowanie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. System wentylacji pełni jednak dodatkową funkcję, nieoczywistą na co dzień – może zmniejszyć zasięg i straty spowodowane pożarem.
Wentylacja użytkowa a wentylacja pożarowa
Wentylacja przeciwpożarowa jest systemem, który ma za zadanie umożliwić ewakuację osobom zagrożonym w przypadku powstania pożaru w obiekcie. Konieczność jej stosowania uregulowana jest szczegółowymi przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Wentylację przeciwpożarową znajdziemy zatem w obiektach użyteczności publicznej, budynkach wielkopowierzchniowych oraz budynkach wysokościowych, gdzie wentylacja w mieszkaniu współistnieje z dedykowaną wentylacją przeciwpożarową lub stanowi system zespolony z instalacją przeciwpożarową. W przypadku systemów współistniejących, w momencie wykrycia pożaru przez systemy zabezpieczające obiekt – wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna, powinna zostać wyłączona na rzecz wentylacji przeciwpożarowej.
Wymagania przeciwpożarowe w zakresie wentylacji
W przypadku domów jednorodzinnych, domów w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej oraz większości budynków wielorodzinnych nie ma przepisów, dotyczących konieczności instalacji dedykowanej wentylacji przeciwpożarowej. Niemniej jednak elementy instalacji, które znajdziesz na Ventido.pl, powinny:
- być wykonane z materiałów niepalnych w miejscach, w których wentylacja przechodzi przez wydzielone strefy pożarowe,
- nie powodować dodatkowych obciążeń względem konstrukcji (ponad 1 kN) – wymóg dotyczący przewodów wentylacyjnych,
- posiadać połączenie uniemożliwiające rozszczelnienie instalacji na skutek wysokiej temperatury,
- być systemem autonomicznym – wewnątrz kanałów nie wolno prowadzić dodatkowych instalacji, kabli.
Wentylacja przy otwartym ogniu w domu
System wentylacji w mieszkaniu i innych obiektach to również system kominowy. Jest on niezbędny wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach występują źródła otwartego ognia – w kotłowniach z piecami zasilanymi paliwami stałymi oraz pomieszczeniach z zamontowanymi kominkami tradycyjnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą one wykazywać się zdolnością do wytrzymania temperatury ponad 100 °C, być wykonane z materiałów niepalnych i przechodzić minimum coroczne kontrole w zakresie drożności przewodu kominowego. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów może doprowadzić do – częstych, w szczególności w okresie zimowym – pożarów sadzy w kominie lub – na skutek niedostatecznej ilości doprowadzanego do miejsca spalania powietrza – powstania zabójczego czadu.
Niesprawny system wentylacji a zagrożenia pożarowe
Niewydolna wentylacja może negatywnie wpływać na przebieg pożaru – wskutek nadmiernego kumulowania się gazów pożarowych w pomieszczeniu objętym ogniem – które nie mogą wydostać się na zewnątrz – znacząco wzrasta temperatura, co prowadzić może do powstania warunków niekorzystnych do prowadzenia akcji ratunkowej. Co więcej, wewnątrz systemu wentylacji dochodzi z czasem do osadzanie się zanieczyszczeń – pyłów, kurzu, włókien – które są materiałami łatwopalnymi. Brak okresowego oczyszczania przewodów wentylacyjnych, może skutkować – w przypadku dostania się zarzewi ognia do wnętrza kanału wentylacyjnego, w którym zalegają zanieczyszczenia – przeniesieniem się pożaru do innych pomieszczeń w zasięgu instalacji.
Czy zwykła wentylacja ustrzeże mnie przed pożarem?
Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna nie należą do dedykowanych systemów przeciwpożarowych. Dlatego też nie należy ich traktować jako systemy alternatywne, które są w stanie przeciwdziałać powstaniu pożaru. Jednakże wysokiej jakości system wentylacji, który skutecznie wykonuje swoją pracę, jest w stanie zmniejszyć prędkość rozwoju pożaru, odebrać część dymu pożarowego, umożliwić szybką reakcję na zagrożenie i ograniczyć powierzchnię pożaru.
Wentylacja użytkowa niewątpliwie jest systemem, który wpływa na bezpieczeństwo związane z użytkowaniem w obiektach otwartego ognia oraz ogrzewania zasilanego paliwem stałym. Ważne jest jednak utrzymywanie jej w prawidłowym stanie – w innym bowiem przypadku może stanowić dodatkowy element zagrażający mieniu, zdrowiu i życiu.