1
Opublikowany 23 września 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Wybieramy oświetlenie do kuchniKuchnia jest niewątpliwie drugim z miejsc w domu w którym każdego dnia spędzamy bardzo dużo naszego czasu. Bardzo ważnym aspektem podczas projektowania wnętrza tego pomieszczenia jest dobór właściwego oświetlenia. Najważniejsze jest by w szczególności doświetlone były tzw. sfery robocze – czyli blat roboczy, płyta kuchenna a także zlew. W dzisiejszym artykule doradzę Wam jaki rodzaj oświetlenia wybrać.

Po pierwsze aranżując oświetlenie musimy zastanowić się czy nasza kuchnia będzie otwarta na salon czy też będzie funkcjonowała jako osobne pomieszczenie. Wówczas należy pamiętać by umieścić lampy w taki sposób by nie raziły w oczy przyszłej Pani Domu podczas przygotowywania posiłków. Z drugiej strony oświetlenie nie powinno też rzucać cienia w miejsca, które służą do pracy. Najlepszym kompromisem będzie tu zastosowanie bezpośrednio nad miejscem pracy tzw. półki świetlnej (najlepiej ze specjalną osłoną) – tak by światło padało bezpośrednio na powierzchnię roboczą i dodatkowo nie rozpraszało się po pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą zatem świetlówki kompaktowe bądz też lampy typu LED umieszczone punktowo w półce lub przy krawędzi szafek (koniecznie z osłoną). Wówczas będziemy mieli pewność że po pierwsze blat będzie doświetlony i jednocześnie oświetlenie nie będzie nas raziło w oczy a po drugie przygotowane potrawy zachowają barwny i apetyczny wygląd.

Drugi aspekt to element dekoracyjny. Przytulny nastrój w kuchni możemy uzyskać w dużej kuchni poprzez zamontowanie specjalnego stropu świetlnego z umieszczonymi w nim lampami tego samego typu. Będą one oświetlały całą kuchnię i jednocześnie zostanie zachowany komfort pracy. W małych pomieszczeniach warto zamontować kinkiety bądz plafony – kinkiety skierowane na sufit będą rozpraszały światło po jego powierzchni tworząc bardzo specyficzny klimat kuchni a dodatkowo zostaną również delikatnie podkreślone elementy jej wyposażenia i mebli poprzez delikatny cień jaki będzie na nie padał. Plafony z kolei w małych kuchniach umieszczone centralnie na suficie zdadzą podobny rezultat do szyn świetlnych (kilku lamp tego samego typu umieszczonych bezpośrednio nad blatem bądz stołem) montowanych w dużych kuchniach – światło idealnie rozproszy się po całym pomieszczeniu doświetlając wszystkie strefy. Plafony będą również świetnie współgrały z oświetleniem punktowym w zacienionych miejscach kuchni. Komfort pracy zostanie zachowany.

Zródła: GrafikaGoogle, archiwalne wydania czas. Murator

Playlista “Oświetlenie kuchni

 

Jaroslaw Wejda