0
Opublikowany 30 kwietnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Wybór ceramiki łazienkowej – decyzja, która wymaga przemyśleniaW skład wyposażenia łazienki wchodzi ceramika, czyli umywalki, sedesy i bidety. Producenci dostarczają rozmaite warianty, dzięki czemu pomieszczenie można urządzić w dowolnym stylu. Istotną rolę odgrywają nie tylko aspekty funkcjonalne, ale również estetyczne. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając ceramikę łazienkową?

Umywalka łazienkowa – różnorodność projektów

Dostępna ceramika sanitarna umożliwia zaaranżowanie łazienki w sposób klasyczny lub niekonwencjonalny. Każdy dopasuje coś do własnego gustu. Na rynku dostępnych jest wiele umywalek o standardowych kształtach, a przede wszystkim o opływowej, delikatnie zaokrąglonej linii. Do wyboru są również zdecydowane formy, np. prostokątne lub o wyraźnej formie koła. Pasują do nowoczesnych aranżacji. Różnorodność umywalek dotyczy nie tylko kształtów, ale również rozmiarów. Małe łazienki wymagają przemyślanych wyborów, ponieważ umywalka w najmniejszym rozmiarze niekoniecznie się sprawdzi. Musi być dostosowana do dostępnej przestrzeni, ale w sposób optymalny. Niewielkie wymiary sprawiają, że umywalka jest płytka, a to przyczynia się do zachlapania łazienki podczas wykonywania wszelkich czynności higienicznych. Przed wyborem odpowiedniego modelu należy zastanowić się, jaka bateria będzie instalowana. Jeżeli została podjęta decyzja o bateriach sztorcowych, czyli stojących, konieczny jest wybór umywalki z fabrycznie wyciętymi otworami. Umywalkę można połączyć z postumentem lub półpostumentem, ale praktycznym rozwiązaniem w małej łazience lub przy dużej liczbie domowników jest umywalka z szafką.

 

Sedes – wiszący czy stojący?

Niektóre elementy takie jak szafki zwykle nie sprawiają problemów w wymianie i tę część wyposażenia można zamienić na inną w każdej chwili, ale ceramika łazienkowa wymaga solidnego montażu i powinna zostać zamontowana raz na wiele lat. Sedesy są dostępne w wersji wiszącej oraz stojącej. Sedes stojący, zgodnie z nazwą, jest instalowany w podłodze, która stanowi punkt podparcia. Zbiornik na wodę do spłukiwania znajduje się na zewnątrz. Z kolei sedes wiszący jest instalowany w ścianie przy pomocy stelaża, który zostaje obudowany. Sedesy wiszące są kompaktowe i charakteryzują się zintegrowanym zbiornikiem spłukującym. We wnętrzach o nieregularnych kształtach, gdzie znajdują się wnęki, zastosowanie sedesu kompaktowego jest idealnym pomysłem. Nowoczesne modele sedesów można znaleźć w outlecie internetowym +Outlet.pl. Skorzystanie z niego to doskonały sposób, aby wybrać ceramikę świetnej jakości i zaoszczędzić przy tym.

 

Bidet – coraz bardziej doceniana ceramika łazienkowa

Bidet pojawia się w łazienkach coraz częściej, ale w małych łazienkach nie ma po prostu miejsca na jego montaż. Natomiast w dużych pomieszczeniach warto go zamontować. Powinien zostać usytuowany koło sedesu. Instaluje się go w podobnym sposób.

 

Kompletowanie ceramiki łazienkowej – jak dobrać wszystkie elementy?

Wszystkie elementy ceramiki powinny tworzyć jeden komplet. Powinny mieć taki sam kształt i kolor. Co zrobić, aby umywalka, sedes i bidet pasowały do siebie? Należy wybrać wyposażenie jednego producenta z tej samej linii. Warto pamiętać, że wybór ceramiki w tym samym kolorze, ale różnych marek może okazać się zupełną porażką, ponieważ nawet odcień bieli może nie być identyczny.

 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe