0
Opublikowany 30 kwietnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Szamba betonowe – pojemne zbiorniki na nieczystościŻaden najemca czy właściciel domu jednorodzinnego nie lubi, kiedy na jego posesji unosi się nieprzyjemny zapach wydobywający się z nieszczelnego zbiornika na ścieki.

Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, kiedy budynku nie można z różnych przyczyn podłączyć do zbiorczego systemu odprowadzania nieczystości, a używane szambo nie spełnia wymaganych norm jakościowych. Dlatego natychmiast warto wymienić je na nowszy model, certyfikowane szambo betonowe, które z powodzeniem przetrwa długie dziesięciolecia eksploatacji w każdych warunkach pogodowych, a jedyne co będziemy czuć w ogrodzie, to świeży zapach wiosennych kwiatów.

Szamba betonowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Dostępność tego typu zbiorników jest olbrzymia, dlatego niekiedy można mieć problem z ich prawidłowym wyborem. Warto w takim przypadku zwrócić się do renomowanego, zaufanego producenta, oferującego największy wybór szamb betonowych na swojej stronie https://fabrykaszamb.pl, gdzie zapoznamy się także z najważniejszymi kryteriami wyboru. Decydują się na konkretny model, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie jego parametry jak:

  • wielkość oraz pojemność, zawsze dostosowane do ilości użytkowników, z uwzględnieniem faktu, że jeden domownik produkuje między 120 a 150 l ścieków dziennie, a szambo ze względów bezpieczeństwa należy opróżniać maksymalnie co dwa tygodnie;
  • ilość komór, a dostępne są zarówno niewielkie modele jednokomorowe o pojemności kilku metrów sześciennych, jak i większe dwu lub więcej komorowe, o pojemnościach kilkunastu metrów, idealne do zastosowania dla budynków wielorodzinnych.

Szamba betonowe – mocniejsze niż ich plastikowe odpowiedniki

Decydując się na montaż bezodpływowego zbiornika, trzeba wziąć także pod uwagę warunki, w jakich będzie użytkowany. Tego typu konstrukcja jest wkopywana w ziemię, gdzie będzie tkwiła wiele lat, dlatego tak ważny jest rodzaj materiałów, z jakich ją zrobiono. Renomowani producenci nie zdają się w tej kwestii na żadne półśrodki, stosując wyłącznie najlepsze mieszanki żelbetowe, gwarancję najwyższej odporności. Nadaje ona wymaganą wytrzymałość każdemu modelowi szamba betonowego, co sprawdzimy na stronie https://nowoczesneszamba.eu, przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne. Każde szambo po umieszczeniu w ziemi zniesie bez problemu działające na ściany i dno siły nacisku, mogące szybko uszkodzić mniej odporny zbiornik z tworzywa sztucznego. Pozwala to na prawie dowolną lokalizację, umieszczenie wszędzie tam, gdzie dodatkowo będzie narażone np. na ciężar parkujących nad nim pojazdów, niejednokrotnie o sporej masie, czyli pod przydomowym parkingiem, podjazdem czy drogą dojazdową do posesji.

Betonowe szamba, niezależnie od wielkości czy pojemności, są także odporne na działanie agresywnych czynników chemicznych, wszystkie naturalne procesy biologiczne, zachodzące przez cały czas w glebie oraz wspomniane czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Sprzyja temu sama konstrukcja zbiornika, monolitu nakrytego od góry stuprocentowo szczelną, dokładnie dopasowaną, także betonową pokrywą, a całość dla lepszej szczelności jest pokryta specjalną masą bitumiczną. W pokrywie, montowanej mrozoodpornym klejem, rozmieszczone są kominki rewizyjne pozwalające w prosty sposób sprawdzić stopień napełnienia szamba, a wypompowanie zawartości odbywa się po otwarciu szczelnej pokrywy, betonowej lub lżejszej, żeliwnej. Oczywiście zabronione jest samodzielne usuwanie ścieków, niestety nadal spotykane, należy bezwzględnie skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tym firm, wywożących nieczystości przystosowanymi do tego samochodami asenizacyjnymi. W ten sposób można uniknąć ryzyka wycieku i związanego z tym skażenia gruntu oraz ujęcia wody znajdującego się na działce, co kończy się zazwyczaj wysokimi karami finansowymi, o pretensjach sąsiadów już nie wspominając.

Szamba betonowe – szybki transport i fachowa pomoc w montażu

Większość szamb betonowych charakteryzuje się dużą masą, nawet kilku ton w przypadku modeli wielokomorowych, co można uznać za ich wadę, która jednak w rzeczywistości okazuje się cenną zaletą. Dzięki swojej wadze zbiornik nie wymaga już zazwyczaj odrębnego kotwiczenia do podłoża i nie przesunie go nawet intensywne działanie wód gruntowych. Wielu przyszłych użytkowników może niestety mieć problem z przewiezieniem takiej masywnej konstrukcji, dlatego każdy producent, również wymienieni powyżej, oferuje im usługę transportu, dysponując flotą pojazdów ciężarowych o odpowiedniej nośności. Wyposażone są w dźwigi lub podnośniki hydrauliczne, nieodzowną pomoc w umieszczeniu szamba w przygotowanym wykopie, a fachowcy przysłani przez producenta zajmą się profesjonalnym podłączeniem szamba z istniejącą na miejscu instalacją. Ich pracę oraz zbiornik obejmuje pełna gwarancja, a w razie potrzeby można skorzystać z usług całodobowego serwisu, także pogwarancyjnego.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe