Nie każdy ma tyle szczęścia, że posiada przydomowy ogródek lub chociaż „ogródek” działkowy. Czasami trzeba się zadowolić balkonem, a nawet jedynie parapetem. Hodowanie roślin na balkonie jest możliwe. Część kwiatów dobrze znosi warunki domowe. Piękne kwiaty, czy dorodne zioła zawsze „cieszą” oko. Wysiewanie roślin w domu może być przeprowadzane także w celu późniejszego przeniesienia młodych roślinek do ogrodu. Marzec i początek kwietnia to świetna pora, aby pomyśleć o domowej zieleni.
Wysiewanie roślin w domu – kiedy zacząć?
Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami. Kwiaty w domu lub na balkonie to zdecydowanie najpiękniejsza ozdoba wnętrza, a do tego pasująca do każdego stylu aranżacji. Część roślin ma właściwości oczyszczające powietrze, więc właściciel ma podwójną korzyść – piękną dekorację i znakomity mikroklimat. Botanicy są zgodni, że marzec i początek kwietnia to najwyższa pora, aby wysiać rośliny w doniczkach. W marcu udaje się wysianie bratków, werben, petunii, niezapominajek czy lwiej paszczy.
Każdy gatunek w osobnym pojemniku
Do wysiewania roślin w domu trzeba się odpowiednio przygotować: zakupić pojemniki (osobne dla każdego gatunku) i ziemię. Niezbędna jest wiedza na temat wymagań określonego gatunku i przygotowanie roślinie odpowiednich warunków. Warto czytać portale ogrodnicze i stosować się do rad w nich zapisanych. Gatunki roślin różnią się warunkami, których potrzebują do życia, choćby zapotrzebowaniem na wodę i na określone stanowisko. Kupując ziemię należy kierować jej przeznaczeniem dla określonych gatunków. Ziemia musi być lekka, aby roślina mogła swobodnie zakiełkować i rozwijać się ku radości domowników. W sklepie ogrodniczym dostępne są gotowe podłoża przeznaczone do siewu. Takie podłoże można przygotować samodzielnie – wystarczy wymieszać ziemię z piaskiem oraz torfem (proporcje 2:1:1).
Jak przeprowadzić wysiew nasion?
Kiedy już podłoże zostało przygotowane i mamy wybrane rośliny, to przychodzi pora, aby je wysiać. Siew rozpoczynamy od zwilżenia podłoża. Następnie następnie rozsypujemy na nim nasiona. Drobne nie wymagają przysypywania ziemią, natomiast te większe należy przykryć cienką warstwą ziemi (około 3 mm). Do butelki ze spryskiwaczem nalewamy letnią wodę i delikatnie podlewamy nasiona. Pojemnik należy przykryć szczelnie folią spożywczą i zrobić w niej kilka dziurek, aby zapewnić wymianę gazową. W ten prosty sposób, tworzymy roślinom najlepsze i optymalne dla nich warunki do rozwoju. Na etykiecie z nasionami umieszczone informacje o wymaganiach rośliny względem stanowiska. Najczęściej wskazane jest miejsce z dostępem do słońca oraz odpowiednią temperaturą (20-22 stopni Celsjusza). W przypadkach wielu gatunków powinna się udać uprawa na domowym parapecie. Wysiewanie roślin w domu nie jest trudne, o ile przestrzega się wymogów poszczególnych gatunków.
Pielęgnacja kiełkującej rośliny
Wielka radość ogarnia człowieka, kiedy widzi pierwsze efekty swojej ogrodniczej pracy. Aby osiągnąć sukces, trzeba poświęcić nasionkom trochę czasu. Troskliwa opieka nad roślinkami w okresie kiełkowania polega na codziennym spryskaniu jej wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli na ściankach pojemnika pojawi się rosa, to zdejmujemy folię na dwie godziny. Kiedy pojawią się pierwsze listki, usuwamy folię. Rozsadzanie roślin na balkon i ogród zależy od wymagań rośliny. Dla wielu gatunków optymalnym czasem na przesadzanie jest połowa maja. Rośliny mają już pierwsze pędy, a na dworze jest odpowiednia pogoda – nie ma już przymrozków. Zbyt wczesne przesadzenie roślin do ogrodu może się skończyć zmarnowaniem młodego roślinnego życia i rozczarowaniem właściciela.
Gatunki roślin warto dobierać do warunków w domu lub w ogrodzie. Wtedy zwiększamy szansę na ogrodniczy sukces. Wysiewanie roślin w domu i obserwowanie ich pierwszego stadium rozwoju, może być cenną lekcją przyrody dla najmłodszych adeptów ogrodnictwa i nauką dbania o swoje najbliższe otoczenie.