Zwierzę w domu to wierny, oddany przyjaciel. Przyjmując zwierzę do mieszkania trzeba się liczyć z bałaganem, a nawet zniszczeniem niektórych rzeczy. Zwierzęta powinny przygarniać tylko osoby odpowiedzialne, rozumiejące potrzeb swoich podopiecznych, darzące zwierzęta szacunkiem i potrafiące zapanować w humanitarny sposób nad instynktami zwierzęcia. Właściciele zwierząt często mówią, że jest to wybór między oddanym czworonożnym przyjacielem, a porządkiem w mieszkaniu.
Kłaczki na dywanie i mnóstwo radości
Właściciele psów, kotów, świnek morskich i królików muszą przyzwyczaić się do wszechobecnych kłaków na dywanie, do bałaganu wokół legowiska/klatki, od odgłosów, a nawet charakterystycznego zapachu. Poradzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem nie jest trudne – wystarczy regularnie zmieniać kuwetę lub posłanie w klatce i wywietrzyć mieszkanie. Mruczenie, szczekanie, charakterystyczny pisk to naturalny sposób komunikacji zwierząt. Szkody czynione przez naszych domowych ulubieńców nie są rozmyślne, wynikają z ich naturalnych zachowań. Natury naszych pupili nie zmienimy, ale można zabezpieczyć mieszkanie, aby zwierzak nie narobił za dużych szkód.
Zabezpieczenie mieszkania przed zwierzętami
Pojawianie się zwierzątka to nie tylko więcej sprzątania, ale także konieczność zabezpieczenia niektórych przedmiotów po to, aby pupil nie zrobił sobie krzywdy. Psy często gryzą buty i sprzęty, drapią drzwi i ścianę, ich pazury mogą zarysować podłogę, sierść pojawia się wszędzie: na podłodze, fotelu i kanapie. Koty drapią wszystko, co znajduje się w zasięgu ich pazurek : meble, pudełka, parapet, szyby. Są bardzo ciekawskie i ruchliwe, obgryzają kwiaty doniczkowe. Właściciel kotów powinien pozbyć się kwiatów, które mogą zaszkodzić zwierzęciu, kupić drapaki lub postawić duże pudło, aby kot mógł drapać.
Pod kuwetą dobrze jest podłożyć podkładkę. Zarówno w przypadku psów, kotów, królików i świnek morskich trzeba zabezpieczyć kable i pochować wszystkie środki chemiczne. Kot i pies bardzo lubią „kraść” jedzenie, więc najlepiej przechowywać je poza zasięgiem zwierząt i pozamykać wszystkie szafki w kuchni. Koty uwielbiają wchodzić na każdą wysokość: szafa, parapet, balustrada na balkonie. Na balkonie warto założyć siatkę, aby uniemożliwić kotu chodzenie po balustradzie. Sofy i kanapy najlepiej zasłaniać kocami. W zwalczaniu wszechobecnej sierści pomagają wałki i szczotki oraz regularne wyczesywanie zwierzęcia.
Zabezpieczenie domu, w którym mieszka gryzoń
Kawie domowe (świnki morskie), króliki, koszatniczki, szynszyle to wspaniali i niekłopotliwi towarzysze dla dzieci i dorosłych. Mogą gryźć kable, dlatego przed wypuszczeniem ich z klatki należy zabezpieczyć kable, schować środki czystości i w przypadku królików zamknąć balkon i okno. Gryzonie ścierają zęby. Aby zaspokoić ich potrzebę ścierania zębów można im kupić specjalną kolbę lub podać twarde warzywo, np.: marchewkę. Wypuszczone z klatki zwierzę może podgryzać różne rzeczy, więc trzeba pilnować pupila. Kable najlepiej zabezpieczyć plastikowymi osłonkami lub schować pod dywan.
Przed adopcją zwierzęcia
Adopcja zwierzęcia wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności za pupila na wiele lat. Zanim zwierzę zamieszka w domu, powinno się sprawdzić, czy nikt z członków rodziny nie ma uczulenia na sierść oraz w przypadku wynajmowanego mieszkania, należy zapytać właściciela, czy zgadza się na psa oraz wyznaczyć miejsce na legowisko i miski. Miejsce psiego odpoczynku powinno być w zaciszu, najlepiej z widokiem na salon.
Wyjątkowa więź człowieka ze zwierzęciem wynagradza wszystkie niedogodności, bałagan, czy pogryzione przedmioty. W pierwszym okresie oswajania się z nowym miejscem mogą pojawić się przejściowe kłopoty związane z brakiem pewności siebie i nieznajomością nowego domu. Zwykle po kilku tygodniach zwierzę przyzwyczaja się do swojego legowiska i traktuje domowników, jak członków swojego stada. Zwierzę nie jest prezentem, który można oddać, tylko żywą i czującą istotną, dlatego ważne jest przygotowanie domu i domowników na jego adopcję.