Dlaczego mieszkania w Gdańsku cieszą się tak dużą popularnością wśród milionów osób chcących zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio od dewelopera? Gdański rynek mieszkaniowy jest bardzo konkurencyjny, a co za tym idzie, potencjalni klienci mogą wybierać spośród wielu, dostępnych ofert i deweloperów działających na rynku.
Chcę kupić mieszkanie – od czego mam zacząć?
Przed sfinansowaniem inwestycji z własnych środków zweryfikuj swoją zdolność kredytową, sprawdzając najpierw swoją zdolność kredytową. Aby poznać swoją zdolność kredytową, sprawdź, na jaką wielkość mieszkania (i wszelkie dodatkowe elementy, na przykład miejsce parkingowe lub garaż) możesz sobie pozwolić. Uzyskując kredyt, przeanalizuj warunki umowy i wysokość rat kredytu, pamiętając, że koszty wynajmu mieszkania (na przykład naprawa windy, sprzątanie części wspólnych – na klatkach schodowych i korytarzach, fundusze remontowe, wywóz śmieci, opłaty za zarządzanie nieruchomością, prąd, woda) prawdopodobnie wzrosną.
Deweloper – na co zwrócić uwagę?
Sprawdzenie dewelopera, a mianowicie czy jest to renomowany inwestor, który zapewnia konsumentom wysoką jakość usług, jest rzeczą oczywistą. Na rynku są różni deweloperzy oferujący mieszkania na sprzedaż w Gdańsku, jednak nie wszyscy z nich wyróżniają się najwyższym poziomem obsługi klienta i doświadczeniem. Nie jest ważne, czy klient lubi dewelopera, czy nie – liczy się to, czy klient aprobuje to, w jaki sposób deweloper prawdopodobnie nie wywiąże się z umowy w terminie, co może doprowadzić do opóźnienia w oddaniu budynku do użytku, a tym samym spowodować problemy finansowe dla konsumentów (konieczność zapłaty odsetek karnych do banku, brak możliwości wynajęcia mieszkania w preferowanym terminie.
Na pewno powinieneś zbadać umowę deweloperską, aby upewnić się, że zawiera ona szczegóły projektu deweloperskiego, koszt mieszkania, wytyczne dotyczące rozwiązania umowy, harmonogram płatności, specyfikację techniczną nieruchomości oraz wymagany standard wykończenia. Trzeba sprawdzić umowę deweloperską, czy zawiera jakieś niedozwolone postanowienia.
Kupiłem mieszkanie – co z jego odbiorem?
Data odbioru mieszkania – jak wspomniano wcześniej – musi być podana w umowie deweloperskiej. Data odbioru jest bardzo brana pod uwagę przez banki udzielające kredytów hipotecznych. W czasie odbioru obecny jest przedstawiciel firmy deweloperskiej oraz nabywca mieszkania. Nabywca powinien dokładnie obejrzeć mieszkanie pod kątem ewentualnych usterek i wad oraz upewnić się, że warunki dewelopera są przestrzegane. Wszelkie nieścisłości i usterki powinny zostać naprawione (należy jednak wcześniej upewnić się, że taki zapis znajduje się w umowie z deweloperem). Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy w obecności notariusza. Gdy nieruchomość jest już Twoja, skontaktuj się z bankiem i zabezpiecz kredyt hipoteczny.
Jeżeli szukasz mieszkania w Trójmieście koniecznie odwiedź stronę dewelopera Activa www.Activa.pl