1
Opublikowany 22 stycznia 2017 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Zalety okien tarasowych


W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie nowoczesne domy wyposażone są w rozległy taras z wyjściem na ogród. Najbardziej estetyczne są bryły budynków z dużą ilością przeszkleń. Poza walorami wizualnymi, okna tarasowe są też bardzo praktyczne. Im jest ich więcej, tym mniejsza jest powierzchnia ścian, a tym samym wygodniej jest utrzymać elewację budynku w czystości. W dzisiejszym wpisie opowiem nieco o zaletach i aspektach praktycznych wynikających z zastosowania okien tarasowych. Zaczynajmy!

 

Przed zakupem okien tarasowych oczywistym jest przeanalizowanie ofert różnych producentów. Głównym paramatrem porównawczym są okucia okienne. Niektórzy producenci załączają je do standardowego wyposażenia okien, inni natomiast wołają sobie za nie dodatkowe koszty. Drugie z kryteriów to sposób otwierania skrzydeł okiennych. Najnowocześniejsze okna pozwalają na otwieranie ich na różne sposoby. Zastosowanie innowacyjnych mechanizmów pozwala na dowolne uchylanie, otwieranie i obracanie skrzydeł okiennych.

Do wyboru mamy różne typy okien począwszy od uchylnych i rozwieralnych, poprzez przesuwne, kończąc na składanych i obrotowych. Duże skrzydła okienne najczęściej spotyka się jako rozwieralne bądz przesuwne. Rozwieralne skrzydła są wybierane chętniej ze względu na ich niski koszt. Niestety mają one swoje ograniczenia jeśli chodzi o wymiary. Pojedyncze skrzydło może mieć szerokość do 160 centymetrów, a wysokość do 250 centymetrów. W przypadku okuć okiennych wyposażonych w kilka skrzydeł musimy dodatkowo podjąć decyzję odnośnie słupka je oddzielającego, który może być stały lub ruchomy. Każdy z nich ma swoje zalety. Słupek ruchomy nadaje możliwość zastosowania okuć o różnych funkcjach. Pozwala też na ukrycie mechanizmu otwierającego skrzydło. Stały słupek umożliwia co prawda niezależne otwieranie skrzydeł, burzy jednak światło otworu. na niezależne otwieranie skrzydeł i wzmacnia konstrukcję, jednak po otwarciu pozostaje w świetle otworu burząc połączenie z zewnętrzną częścią budynku.

Wśród wielu osób panuje mit, że duża ilość przeszkleń może powodować straty cieplne w obrębie budynku. Stosując produkty wysokiej jakości nie ma najmniejszych szans, że jakiekolwiek ciepło umknie z naszego domu. Solidne skrzydła okienne posiadają w swoim opisie hasła typu “ciepły pakiet szybowy”. Tego typu systemy są niezwykle skuteczne jeśli chodzi o izolację termiczną z uwagi na swoją solidną budowę. Są też one dużo cięższe od standardowych okuć okiennych. Różnice tkwią też w cenach okuć. Te najtańsze oscylują w okolicach 1500 złotych, najdroższe mogą kosztować nawet 18 tysięcy złotych.

Zródła: Grafika Google, MuratorDom


Jaroslaw Wejda