Jeszcze kilkanaście lat temu piwnica była elementem obowiązkowym przy budowie domu. Ludzie nie wyobrażali sobie, że dom mógłby być niepodpiwniczony. Obecnie, kiedy cena budowy domu jest olbrzymia, inwestorzy coraz częściej rezygnują z piwnicy. Jednak mimo większych kosztów budowy domu z piwnicą, warto do niej wrócić, ponieważ można zaoszczędzić powierzchnię użytkową domu.
Definicja piwnicy
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie „warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie”, definiuje piwnicę jako „podziemną lub najniższą nadziemną kondygnację bądź jej część, w której poziom podłogi z co najmniej jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu” . Wysokość piwnicy przeznaczonej na pomieszczenia techniczne powinna wynosić 2 metry. Jeżeli w piwnicy ma być kotłownia, to musi ona spełniać warunki określone w osobnych rozporządzeniach. W piwnicy można ulokować pomieszczenia rekreacyjne. Istnieje możliwość przerobienia piwnicy na pomieszczenia mieszkalne, ale wymagania są rygorystyczne i trudne do spełnienia. Łatwiej w piwnicy zaaranżować pomieszczenia przeznaczone na pobyt do 4 godzin dziennie, np. domową siłownię, ministudio muzyczne czy saunę.
Piwnica – opłacalna na małej działce
Działki budowlane są coraz mniejsze. Niewielki teren wymusza stosowanie rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie przestrzeni. Podpiwniczenie budynku to sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. W podziemnej kondygnacji można umieścić pomieszczenia techniczne, na które szkoda przestrzeni w części mieszkalnej, np.: kotłownię, spiżarnię, pralnie z suszarnią, siłownie, warsztat lub przechowalnię narzędzi ogrodowych i innych sprzętów zbędnych na co dzień w domu, itp. Piwnica może służyć nawet za garaż. Pomieszczenia zlokalizowane w piwnicy są akustycznie oddzielone od pozostałej części domu, co pozwala domownikom na realizowanie swojego hobby bez zarzutów o nadmierny hałas, który przeszkadza innym w nauce, pracy, czy odpoczynku. Do piwnicy trzeba zapewnić odpowiedni dostęp – schody nie powinny odbiegać wymiarami od pozostałych schodów w domu. Powinien do niej prowadzić niewielki hol. Piwnica nie może być zbyt niska, ponieważ będzie wtedy bezużyteczna.
Warunki adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych
Jest możliwe zaadoptowanie piwnicy na pokoje mieszkalne. Trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze piwnica musi być sucha – na ścianach nie może być grzybów ani pleśni. Minimalna wysokość piwnicy, z której można zrobić pomieszczenia mieszkalne to 2,5 metra. Łatwiej jest stworzyć pokoje w piwnicy, że podziemna kondygnacja ma okna. Kiedy ich brakuje, koszty przystosowania piwnicy do celów mieszkalnych drastycznie rosną, bowiem zaplanować je w piwnicy i wykonać nadporoża w ścianach nośnych budynku, co jest drogie i czasochłonne w wykonaniu. Jeżeli w piwnicy okresowo pojawia się woda, np.: wiosną, to koszty przystosowania tego pomieszczenia do celów mieszkalnych znacznie wzrastają. Konieczne jest także ocieplenie ścian nowo powstałego pokoju i doprowadzenie do pomieszczenia ogrzewania. Wilgoć w piwnicy na poziomie 6-12% oznacza konieczność osuszania pomieszczenia i ustalenia przyczyn wilgoci. Najczęściej w piwnicy nie występuje izolacja podłogowa i podłogę trzeba wykonać od podstaw, czyli wyrównać i wylać warstwą betonu.
Koszty budowy piwnicy
Przeciwnicy podpiwniczania domów uważają, że budowa domu z piwnicą znacznie podnosi koszt inwestycji. Powierzchnia pomieszczeń na kondygnacjach nadziemnych jest wystarczająco duża, aby zapewnić komfortowe mieszkanie domownikom. Z drugiej strony, wykonanie piwnicy jest tańsze niż postawienie osobnego budynku gospodarczego. Piwnicy trzeba zrezygnować jedynie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych na działce.
Piwnica w domu to dodatkowa przestrzeń użytkowa wykorzystywana najczęściej w roli kotłowni, spiżarni lub do przechowywania niepotrzebnych tymczasowo rzeczy. Wygoda jej posiadania jest kwestią bezsporną, choć oczywiście można sobie bez niej poradzić.