Palisady ogrodowe to element dekoracyjny, ale także świetny i wielofunkcyjny materiał budowlany. Wykonasz z nich ogrodzenia palisadowe, wytyczysz grządki, otoczysz oczko wodne czy palenisko, a nawet zrobisz schody. Poniżej przedstawiamy całą gamę inspiracji na zastosowanie palisad betonowych. Sprawdź więc, jak wykorzystać je w swoim ogrodzie i czym kierować się podczas zakupu!
Palisada betonowa – definicja, rodzaje i zastosowanie w ogrodzie
Zacznijmy od ogólnego przedstawienia tego materiału budowlanego. Otóż palisady betonowe to elementy architektury ogrodowej, które znajdują zastosowanie jako płotki, otoczki, ogrodzenia. Zwykle stosuje się je do oddzielenia zielonych stref w ogrodzie, wykończenie stopni tarasowych, stabilizacji nasypów, zabezpieczenia ziemi przed osuwaniem się. Na rynku dostępne są różne rodzaje palisad: m.in. drewniane, kamienne, wykonane z tworzyw sztucznych. Niemniej to palisady betonowe wyróżnia świetny stosunek jakości do ceny, trwałość i uniwersalizm.
W związku z tym, że znaczna część przydomowej architektury jest wykonana z betonu (np. podjazd, ścieżki, ogrodzenie, taras, schody), to nie powinniśmy mieć wątpliwości, że będą one pasować do naszej aranżacji ogrodu. Tym bardziej, że ich wybór jest naprawdę spory i bez trudu dobierzemy wariant do stylu ogrodu czy domu. W ofercie dostępne są m.in. palisady betonowe prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Mają one różne rozmiary, faktury i kolory. Wysokość palisady betonowej należy dopasować do potrzeb aranżacyjnych – inne wymiary będa odpowiednie do wykonania murka oporowego, a inne do wytyczenia rabat i ścieżek.
Zastanawiasz się, czy wybrać palisady czy może lepiej obrzeża? Wiele osób myli oba rodzaje elementów ogrodowej architektury, dlatego w skrócie wyjaśnimy, czym się różnią. Obrzeża zwykle stosuje się na granicach ścieżek i trawnika albo też oddziela nimi podłoże od żwirowanej nawierzchni, wprowadzając tym samym ład do aranżacji. Od palisad różnią się wysokością – najczęściej montuje się je na równi z brukowaną powierzchnią. Wysokość palisady betonowej sięga wyżej i tym samym staje się ona bardziej dekoracyjnym elementem ogrodu. Jak zatem dobrze wkomponować palisady betonowe do swojego ogrodu? Eksperci z firmy Semmelrock przygotowali 3 inspiracje wraz ze wskazówkami!
Wytyczanie granic za pomocą palisady betonowej
Najchętniej wykorzystywany pomysł na palisadę ogrodową to oczywiście wytyczanie granic pomiędzy poszczególnymi elementami aranżacji. Mają wiele kształtów i form i są dostępne w bogatej kolorystyce, dlatego możesz swobodnie dopasować wariant, który będzie idealnie komponował się z Twoim ogrodem. W ten sposób możesz z palisad wykonać uniwersalne, a zarazem eleganckie ogrodzenia alejek czy podjazdu dla samochodu. Bardzo dobrze będą się komponowały również jako ogrodzenia drzew, rabat, klombów czy skalniaków. Co istotne, ogrodzenia palisadowe to bardzo trwałe rozwiązania, które będą cieszyły swoją funkcjonalnością i estetyką przez lata. Solidnie wykonany produkt jest odporny na trudne i zmienne warunki atmosferyczne, a także na wilgoć.
Murek oporowy z palisady
Zastanawiasz się, czy palisada na taras przy sporym spadku terenu to dobry pomysł? A może rozważasz wykonanie podwyższonych rabat stawiając murek oporowy z palisady? Każde z tych rozwiązań będzie trafione. Palisady są bowiem bardzo trwałym, niedrogim i efektownym materiałem budowlanym, które znajduje wiele zastosowań. Na przykład wybierając palisady betonowe prostokątne, możesz wykonać z nich konstrukcje, które będą przypominały betonowe donice i tam posadzić roślinność, jednocześnie zyskując dodatkowy element małej architektury ogrodowej. Z kolei palisady betonowe kwadratowe znajdą zastosowanie jako konstrukcja podtrzymująca nasypy czy skarpy ogrodowe. Jak zatem widzisz, są one bardzo pomocne podczas procesu kształtowania terenu, ale mają też istotną zaletę – ich montaż nie jest skomplikowany. By wykonać murek oporowy z palisady nie potrzebujesz specjalistycznych i drogich narzędzi. Pamiętaj jednak o konieczności osadzenia go w betonowej podbudowie oraz o tym, aby co najmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią.
Jak wykonać schody z palisady?
Schody z palisady betonowej to jeden z pomysłów na stworzenie wytrzymałego i estetycznego zejścia do ogrodu. Z uwagi na trwałość, odporność na działanie wody i brak zaawansowanych metod konserwacyjnych, możesz być spokojny o wytrzymałość swojej konstrukcji. Innym rozwiązaniem jest wejście do domu z palisady – zarówno od frontu, jak i na taras. Szeroki wachlarz możliwości dopasowania wzoru i koloru palisad sprawia, że bez większych trudności dopasujesz schody wejściowe z palisady do nawierzchni na podjeździe, ścieżkach czy nawet na tarasie.
Jak je wykonać?
- Przede wszystkim zacznij od stworzenia projektu. Ustal wysokość, szerokość oraz liczbę stopni.
- Zaznacz miejsce na schody wykorzystując paliki i sznurek.
- Usuń wierzchnią warstwę ziemi (to zwykle ok. 30-40 cm humusu) i najlepiej wykorzystaj geosiatkę komórkową, która zapobiegnie osuwaniu się ziemi.
- Stwórz 10-15 cm warstwę podbudowy pod schody – stosując zasypkę piaskowo-cementową lub pospółkę. Utwardź ją z pomocą płytowej zagęszczarki, przesuwając się w dół.
- Pora na najważniejsze, czyli: jak układać schody z palisady? W niewielkich dołkach umieść niewielką ilość półsuchego betonu, a następnie osadź palisadę. Wbij ją na tyle głęboko, by pozostawała nieruchoma.
- Na zakończenie prac obuduj warstwą betonu wystające elementy brzegowe, co wzmocnij efekt.