Praca na produkcji może się wiązać z licznymi zagrożeniami, w zależności od typu przedsiębiorstwa. Większość z nich omawiana jest w trakcie wstępnego szkolenia BHP, ale nie o każdym z zaleceń pamięta się podczas wykonywania codziennych obowiązków. To rolą kierownika produkcji, ale też zarządu czy właściciela firmy, jest upewnienie się, że podwładni przestrzegają procedur. Oznacza to również zapewnienie im optymalnych warunków do pracy, w kontekście dbania o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Na jakie czynniki ryzyka narażeni są pracownicy produkcji?
Pojęcie „produkcja” jest bardzo pojemne. W jednych przedsiębiorstwach z tej branży wytwarza się wymagający obróbki w ekstremalnie wysokich temperaturach drut stalowy, w innych – artykuły elektroniczne, potrzebujące dużej precyzji i pracy przy stoliku. Ogromny jest zatem wachlarz zagrożeń, z którymi muszą się mierzyć na co dzień pracownicy produkcji.
Ogólnie można jednak mówić o kilku obszarach: niebezpieczeństwo stanowią maszyny i urządzenia wykorzystywane na każdym z etapów procesu, surowce i preparaty, z którego powstaje produkt, a także sama przestrzeń hali produkcyjnej (np. hałas, zapylenie, nienaturalne oświetlenie). Większości z nich można w znacznym stopniu przeciwdziałać, stosując środki ochrony osobistej oraz ergonomiczne rozwiązania.
Pozycja wymuszona – jak ochronić pracowników przed jej konsekwencjami?
Ryzyko związane z pracą na produkcji nie zawsze jest oczywiste. Do najpowszechniejszych problemów pracowników wykonujących swoje zadania przy jednym stanowisku (np. przy taśmie), jest obciążenie kręgosłupa i stawów, wynikające z trwania w pozycji wymuszonej. Może to prowadzić do intensywnego bólu, a nawet do poważnych zwyrodnień, które z czasem potrafią doprowadzić nawet do niszczenia struktur kostnych i do wystąpienia objawów neurologicznych (bóle i zawroty głowy, utrata świadomości).
Rozwiązaniem są maty antyzmęczeniowe, przeznaczone do stosowania na stanowiskach, gdzie praca wymaga przebywania w pozycji stojącej. Zamknięta struktura takiej maty, oparta na poduszkach powietrznych, skutecznie amortyzuje powstające obciążenia, chroniąc kręgosłup i stawy. Lepszy stan zdrowia pracowników przekłada się na ich efektywność i zadowolenie z pracy.
Nieuwaga, która może kosztować zdrowie – jak przeciwdziałać poślizgnięciom?
W wielu halach produkcyjnych stosowane są różnego rodzaju smary, emulsje czy płyny. Nawet przy bardzo starannym obchodzeniu się z nimi, część może się rozlać i prowadzić do ryzyka poślizgnięcia. Zwłaszcza zimą sami pracownicy mogą dodatkowo przyczyniać się do zwiększania zagrożenia, przynosząc na butach błoto i śnieg.
Liczne rozwiązania zabezpieczające na podłogi w hali produkcyjnej dostępne są w sklepie internetowym https://www.alumatex.pl/. Aby przeciwdziałać poślizgnięciu się, warto rozważyć zastosowanie mat gumowych lub stalowych krat serratowanych, a także wycieraczek szczotkowych.
Urządzenia elektryczne – środki ostrożności
Ryzyko stwarzają także podpięte do sieci elektrycznej maszyny. Wysokie temperatury, tarcie i zapylenie mogą przyczyniać się do powstawania ładunków elektrycznych. Zdarzają się także przebicia, uszkodzenia obudowy czy kabli, przegrzanie albo nadtopienie elementów.
Ponownie warto zainteresować się gumowymi matami antyzmęczeniowymi, które poza amortyzacją, cechują się również właściwościami elektrostatycznymi. Stanowią uziemienie dla pracownika, zamykając obieg i nie dopuszczając, aby w razie ewentualnego porażenia, prąd przepływał przez jego ciało.
Czystość na produkcji – jeden z filarów bezpieczeństwa
Czynnikiem bezpieczeństwa na produkcji jest także po prostu czystość. Na zabezpieczonej przed zabrudzeniami posadzce nie tak łatwo jest się poślizgnąć, można natomiast dostrzec wszelkie nieprawidłowości (np. wyciekający z maszyny smar).
Porządek ma także znaczenie od strony psychicznej – w estetycznej przestrzeni pracuje się przyjemniej i wydajniej, wolniej następuje zmęczenie, wzrasta satysfakcja i motywacja. Czysta podłoga na produkcji jest więc w interesie firmy.