Charakterystyka energetyczna domu to jeden z czynników, który w największym stopniu decyduje o komforcie mieszkaniowym. Parametr ten określa zapotrzebowanie obiektu na energię pierwotną, a istotny wpływ na jego wartość mają wykorzystywane materiały termoizolacyjne. Izolacja termiczna jest niezbędna przy niemal wszystkich elementach konstrukcyjnych, a bardzo często oddziałuje również na izolację akustyczną.
Właściwości izolacji termicznej
Izolacja termiczna dotyczy ogółu rozwiązań technologicznych, które mają na celu uzyskanie możliwie niskiego współczynnika przenikania ciepła U przez fundamenty, ściany, dach czy inne elementy konstrukcyjne budynku. Im niższy tym parametr, tym wolniejsze wychładzanie domu zimą oraz bardziej ograniczone nagrzewanie obiektu latem. Jego wartość jest kluczowa dla optymalizacji związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją domu. Warunkiem osiągnięcia dobrej izolacyjności termicznej jest zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, czyli lambda. Nie bez znaczenia pozostaje też wysoki standard drzwi zewnętrznych oraz okien. Dobra izolacyjność termiczna może znacząco podnieść wartość nieruchomości, co jest istotną kwestią w przypadku jej planowanej sprzedaży czy też najmu.
Specyfika izolacji akustycznej
Istotna dla komfortu mieszkaniowego jest również izolacja akustyczna, która wpływa na możliwości redukcji hałasu. Czynnik ten decyduje o poziomie słyszalności dźwięków pochodzących z zewnątrz, a tym samym podnosi lub obniża poczucie prywatności. Izolacja akustyczna jest bardzo często mocno powiązana z izolacją termiczną. Wiele materiałów stosowanych do ocieplania ścian poprawia również dźwiękoszczelność. Izolacyjność akustyczna wyrażana jest w decybelach, których wartość określa stopień natężenia dźwięków słyszalnych w domu. Jeżeli przykładowo materiał charakteryzuje się tym wskaźnikiem na poziomie 40 dB, hałas z zewnątrz na poziomie 70 dB będzie w budynku słyszalny jako dźwięk o natężeniu jedynie 30 dB.
Czynniki wpływające na izolacyjność domu
O izolacyjności akustycznej decyduje głównie standard użytych materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Parametr ten jest wyższy w przypadku chociażby silikatów wapienno-piaskowych, zwłaszcza w zestawieniu z betonem komórkowym czy inną ceramiką. Budowa domów pod klucz z użyciem tych materiałów wymaga też uwzględnienia ich odpowiedniej grubości. Im grubsza warstwa, tym lepsza pochłanialność dźwięków. Zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych może więc zapewnić korzyści w obu płaszczyznach. Nie bez znaczenia pozostaje również standard drzwi zewnętrznych oraz okien. Punkty te są szczególnie newralgiczne, a tym samym narażone na utratę ciepła oraz jednocześnie przepuszczanie dźwięków z zewnątrz. Budowa domu pod klucz zawsze więc powinna się obywać z wykorzystaniem stolarki dobrej jakości. Istotną kwestią pozostaje też pokrycie dachowe – z reguły dachówka tłumi dźwięki lepiej, niż blacha.
Poprawa izolacyjności domu
Warto pamiętać, że izolacyjność domu jest uzależniona również od jego wielkości, kształtu bryły, liczby kondygnacji czy dodatkowych elementów architektonicznych w postaci balkonów i lukarn. Budynek jest narażony na występowanie mostków termicznych, które znacząco podwyższają współczynnik przenikania ciepła. Aby ich uniknąć, coraz częściej stawia się na minimalizm. Nowoczesny dom pod klucz zwykle cechuje się prostą i zwartą bryłą, która jest łatwiejsza w ociepleniu i mniej narażona na mostki termiczne. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza budynki na planie prostokąta, które nie zawierają zbędnych dodatków architektonicznych. Budowa domu na podstawie tak przygotowanego projektu jest możliwa we współpracy New-House. Specjaliści są też w stanie doradzić dobór właściwych materiałów termoizolacyjnych czy sposoby na poprawę charakterystyki energetycznej. Firma budująca domy może tym samym znacząco pomóc w redukcji kosztów eksploatacyjnych. Warto pamiętać, że dobra izolacyjność termiczna przyczynia się do ograniczonego zużycia energii. Dom o takich właściwościach jest bardziej ekologiczny, a tym samym przyjazny dla środowiska.