0
Opublikowany 17 czerwca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

płyta plexi na ścianę
płyta plexi na ścianę

Mieszkanie w wielorodzinnym budynku, np: w bloku ma jedną wadę – można trafić na hałaśliwego sąsiada. W mieszkaniu chcemy odpocząć po trudach całego dnia, wyciszyć się, spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Bywa, że piękne plany odpoczynku i odprężenia niweczy hałaśliwe sąsiedztwo. Nie zawsze są to odgłosy imprezy, czasem kłótnie między dziećmi, czy szczekanie psa. Uciążliwy sąsiad może spowodować nerwowość i rozdrażnienie. Na szczęście współczesne technologie w budownictwie przychodzą na pomoc ludziom udręczonym przez hałasy za ścianą. Mieszkanie powinno być oazą spokoju. Jeżeli tak nie jest, to warto pomyśleć o wyciszeniu ścian i odzyskać komfort życia.

Rola tkanin w wyciszaniu wnętrza

 

Od lat wiadomo, że zasłony nie tylko ozdabiają okno i chronią przed słońcem, ale także mają swój udział w wyciszaniu wnętrza. Miękkie, mięsiste tkaniny sprawiają, że w pomieszczeniu, robi się ciszej i przytulniej. Długie, pluszowe zasłony, puszysty dywan i piękne, dekoracyjne poduszki powodują, że w mieszkaniu robi się ciszej, a w każdym razie, człowiek przestaje zwracać uwagę na hałasy za ścianą. Odpowiednio dobrane elementy, typu: poduszki, dywan, pled, czy zasłony sprawią, że wnętrze stanie się nastrojowe. Jest odrobinę ciszej. Sposób tekstylny do dobre rozwiązanie, jeżeli hałasy ze strony sąsiadów nie są zbyt częste.

Trójwymiarowe panele ścienne

Aby w mieszkaniu uzyskać upragnioną ciszę to powinno się wyciszyć ściany. Problem z hałasem najczęściej bywa spowodowany zbyt cienkimi ścianami. Najnowszym trendem są trójwymiarowe panele ścienne. Nie tylko mają piękny, dekoracyjny wygląd, ale także posiadają właściwości absorbowania fal dźwiękowych. Oznacza to, że mają zdolność tłumienia drgań powietrza. Produkty te są wykonane z naturalnych komponentów, takich jak: gips, włókna kokosowo-palmowe lub wysokojakościowy korek. Najbardziej awangardowe panele wykonuje się z efektownie barwionego filcu. Mają rozmaite wzory i kolory. Można je dopasować do każdego wnętrza. Zdaniem użytkowników naprawdę tłumią hałas. Jest to bardzo opłacalna inwestycja, ponieważ łączy dekoracyjność z komfortem użytkowania.

Styropian i sufit podwieszany

Skutecznym sposobem wyciszenia są kasetony styropianowe montowane na suficie lub sufit podwieszany. Kasetony co prawda wyszły z mody jakiś czas temu, ale jeżeli chodzi o wyciszenie mieszkania, to nie moda, a komfort życia jest najważniejszy. Jeszcze skuteczniejszym sposobem tłumienia dźwięków jest sufit podwieszany. Pod sufitem konstruuje się stelaż e stalowych profili i przymocować do niego wielkoformatowe perforowane płyty akustyczne. Ich uzupełnienie może stanowić np. wełna mineralna w postaci mat. Inną metodą jest przytwierdzenie do stelaża niewielkich modułów sufitowych. Szczególnie polecane są stelaże wykonane z karton-gipsu lub prasowanej wełny, laminowanej włóknem szklanym i pokrytej farbą akrylową. Ich zaletą jest bogate wzornictwo, dzięki czemu każdy użytkownik wybierze model najlepiej pasujący do swojego mieszkania.

Maty akustyczne

Znakomitym rozwiązaniem problemu hałasu w mieszkaniu są maty akustyczne, które można zamontować pod parkietami, panelami, wykładzinami czy kaflami. Osobom, które chcą upiecz przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu, można polecić dekoracyjne maty ścienne, które oprócz tłumienia dźwięków będą pełniły rolę pięknej ozdoby ściany w salonie lub sypialni. Są obite szykownymi tkaninami lub PCV imitującym skórę. Dodają wnętrzu luksusowego i eleganckiego charakteru. Ceny takich mat są bardzo wysokie.

Niezmącona cisza sprzyja pomysłom i kreatywności, ale jest przede wszystkim odpoczynkiem i azylem, sprawia, że organizm regeneruje się po ciężkim dniu. Hałas męczy, ma niekorzystny wpływ na życie człowieka. W pozbyciu się hałasu może pomóc wymiana okien. Nowoczesne okna w dużym stopniu tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto również porozmawiać z hałaśliwym sąsiadem i powiedzieć, że jego zachowania zakłóca spokój innych lokatorów i utrudnia wypoczynek.


Izabela Krzyczkowska