Architekci wnętrz zwracają uwagę na to, że doskonale zaaranżowane okno jest dopełnieniem wystroju. Dlatego powinniśmy również zadbać o tę kwestię. Prawdą jest, że najczęściej walory użytkowe biorą górę, a o estetyce okna się nie myśli. Co tak naprawdę znaczy ciekawa aranżacja okna i jak o nią zadbać?
Prawda jest taka, że aranżacja okna musi komponować się z wystrojem wnętrza. Na szczęście teraz mamy naprawdę wiele możliwości – wystarczy tylko na coś się zdecydować.
Funkcjonujemy na rynku od dawna i przez te wszystkie lata obserwujemy zmieniające się gusta klientów. Jakiś czas temu większość wybierała klasykę: firanki plus zasłony, potem modne były same firanki, teraz znów wraca się do zasłonek – z tym, że w bardziej wyrafinowanej formie, z klamrami lub np. upinaczami. – mówi Janusz Kabaciński ze sklepu rena.pl (www.rena.pl).
A co jeśli nie stać nas na specjalistę, a sami nie wiemy, jak ładnie zaaranżować okno?
Dopasuj do wnętrza!
Doskonała aranżacja okna w żaden sposób nie powinna kłócić się z wystrojem naszego wnętrza. Zarówno kolory zasłon i firan, jak i innych elementów dekoracji okna, powinny być w jakiś sposób dopasowane do kolorów ścian. Oczywiście wybranie tego samego odcienia dałoby nudny efekt, dlatego odcienie kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze są strzałem w dziesiątkę. Aranżację można również skonstruować na zasadzie kontrastu – wówczas uzyskamy niezwykle wyraźny akcent. Białe ściany doskonale korespondują z ciemniejszymi barwami na oknie, z kolei różowe ściany świetnie uzupełniają szarości – takie zestawienia można tworzyć naprawdę bez końca.
Zwracaj uwagę na pory roku!
Z aranżacją okna jest tak, że powinna ona odpowiadać porze roku. Związane jest to nie tylko ze specyfiką danej pory roku, ale również naszą wygodą i komfortem. To chyba jasne, że latem nie powinniśmy wieszać ciężkich zasłon, a jesienią zasłonek z muślinu. Letnie okno powinno być „lekkie”, a zimowe „przytulne”. Dlatego też w cieplejszej połowie roku warto postawić na pastele, można połączyć białą firankę np. z miętową zasłonką, a całość urozmaicić fantazyjnym upięciem. Jeśli jednak pastele nas nie przekonują, można śmiało grać kolorami – oczywiście pamiętając o tym, by okno nie straciło nic na lekkości. Na szczęście wynaleziono kolorowy tiul!
Podglądaj i się ucz!
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Z drugiej jednak strony wiąże się to z kosztami i zgodzeniem się na czyjąś wizję naszego okna. Jeśli chcemy zrobić to po swojemu „od A do Z”, podglądajmy inne aranżacje okienne. Inspiracji dostarczają również wszelkie branżowe czasopisma oraz portale internetowe poświęcone wystrojowi wnętrz. Nawet przejrzenie oferty jakiegokolwiek sklepu internetowego, oferującego artykuły do dekoracji, może dostarczyć nam wielu pomysłów.
Jeśli nie firany, to co?
No właśnie? Nasze mamy i babcie pewnie nie wyobrażają sobie domu bez firan. Dzisiaj jednak mamy sporo zamienników firan i zasłon. Możemy zaaranżować swoje okna nieklasycznie. Jeśli chcesz odgrodzić się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów lub też zredukować ilość wpadającego przez okno światła, możesz wybrać rolety lub żaluzje. Na szczęście skończyły się już czasy, gdy wyborem były wyłącznie metalowe, poziome żaluzje z ciągle urywającymi się sznureczkami. Dziś w roletach i żaluzjach możemy przebierać, jak w ulęgałkach:
Klienci u nas szukają rolet klasycznych – materiałowych, jak również takich mniej klasycznych – bambusowych. Hitem ostatniego czasu są rolety: „Dzień i noc”, których konstrukcja umożliwia regulację wpadającego przez nie światła – mówi Janusz Kabaciński ze sklepu rena.pl
Kwestia aranżacji okien jest bardzo często pomijana. Nie myślimy o tym, że stanowi ona doskonałe dopełnienie wystroju. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na usługi specjalisty, czy też będziemy dekorować na własną rękę, warto być na bieżąco i uwzględnić tak błahe czynniki, jak np. pora roku.
Najważniejsze jednak jest chyba to, że mamy naprawdę duży wybór – nie tylko jeśli chodzi o kolorystykę i faktury, ale również rozwiązania. Producenci idą w stronę dopasowywania oferowanych produktów do wszelkich potrzeb klientów… a te z roku na rok się zmieniają.
Mówiąc szczerze, to chętnie zrealizowałbym chociaż część pomysłów z tego artykułu – nie zwracałem na to uwagi wcześniej, ale przeczytałem i już mi okno jakoś nie gra z całością z tą paprotką na parapecie.
Z tymi roletami to mnie zaskoczyliście:)
Prawda jest tak, że moim zdaniem okno bez firanek wygląda jakoś tak, jak w biurze. Ale jak ktoś lubi…
to też kwestia stylizacji okna, bo jeśli jest tylko okno i roleta, to rzeczywiście wygląda dupowato, ale już np roleta bambusowa plus jakaś fajna rzezba na parapecie lub kwiatek wygląda spoko.
Ciekawie prezentowałoby się też połączenie rolet + firan 🙂
Coś w tym jest, ludzie tak naprawdę nie potrafią wybrnąć z rolet. Montują je i właściwie na oknach mają tylko rolety. A ciekawie zestawione z firanami mogą dać ciekawy efekt.
Też wydaje mi się, że okno bez firanki czy zaslonki wygląda bardzo chłodno i nieprzystępnie. tkaniny jednak wnosza bardzo dużo nastroju do wnętrza i ocieplają je. Ale myślę, że każdy rodzaj aranżacji okna jest dobry, zależy co komu odpowiada.