Origami, znane jako japońska sztuka składania papieru wywodzi się z Chin. Jednak to kraj kwitnącej wiśni uznawany jest za stolicę nietuzinkowych dzieł sztuki, które w rękach pasjonata powstają ze zwykłej kartki papieru.
Na przestrzeni setek lat, nie tylko w Japonii, ale na całym świecie powstało mnóstwo papierowych figurek, które zainspirowały designerów do pójścia o krok dalej i wykorzystania techniki origami w projektowaniu mebli i elementów wyposażenia wnętrz z drewna, ceramiki, tkanin i różnego rodzaju materiałów.
Precyzyjna sztuka składania papieru stała się inspiracją dla projektantów oświetlenia, którzy sięgnęli po nią w kreacji wymyślnych abażurów. Lampy o geometrycznych kształtach idealnie wpisują się w aktualne trendy panujące w dziedzinie w wyposażenia wnętrz. Co więcej, te powstające z papieru odpowiadają ekologicznej postawie tak bardzo propagowanej w ostatnich latach. Szwedzki projektant Lukas Dahlen odkrył, że tak samo plastyczny jak papier jest metal. Można dowolnie formować nadając mu misterne kształty. W ten sposób narodziły się lampy Ori z kolorowymi abażurami i zawsze złotym wnętrzem. Równie ciekawym rozwiązaniem w dziedzinie oświetlenia są podsufitki dostępne w ofercie Studia Snowpuppe. Dzięki pastelowym kolorom wnoszą do wnętrza powiew świeżości, poza tym, kilka sztuk powieszonych razem może odciągnąć uwagę od mankamentów sufitu.
Ciekawym rozwiązaniem na urozmaicenie nudnych ścian są półki o nietypowych kształtach. Półka składająca się z heksagonalnych kształtów przypominających plaster miody, inspirowana kształtem jelenia czy odwzorowująca drzewo spełni rolę nie tylko praktyczną. Jej walory estetyczne z pewnością doceni każdy miłośnik pięknych wnętrz.
Również w dodatkach dekoracyjnych można doszukiwać się inspiracji zaczerpniętych z origami. Od kilku sezonów dużym powodzeniem cieszą się geometryczne naczynia, w tym, kwietniki, doniczki i wazony dostępne w ofercie światowych marek takich, jak chociażby Bloomingville, Madam Stoltz, Hübsch czy House Decor.
Tłem dla mebli i dodatków mogą być również ściany pokryte trójwymiarowymi panelami. Oryginalne kształty przyciągają wzrok, czyniąc interesującą strukturę dodają wnętrzu głębi i niepowtarzalnego charakteru. Okładzinę z takich paneli można położyć na całej ścianie lub wykorzystać jako dekor. Niezależnie od zagospodarowanej powierzchni ściany z panelami inspirowanymi origami sprawdzą się wyśmienicie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
źródło zdjęć: pinterest.com, domosfera.pl, architekturawnetrz.pl, myhaus.com, chwilainspiracji.com, e-mieszkanie.pl, dunes.pl