Kuchnia w kawalerce również stanowi wyzwanie dla projektantów. Musi być ona stworzona w taki sposób, by była jak najbardziej funkcjonalna przy jednoczesnym zachowaniu proporcji pomieszczenia i możliwości swobodnego poruszania się w nim. Jak i co umieścić w miniaturowej kuchni?
Po pierwsze musimy zdecydować się z jakich sprzętów AGD będziemy korzystali – w tak małym wnętrzu napewno nie sprawdzi się duża zmywarka, oddzielna zamrażarka czy wielki robot kuchenny. Musimy rozmyślnie zaplanować co i gdzie umieścić. Najprościej podzielić kuchnię na tzw. strefy pracy – tzn w taki sposób by można było w niej funkcjonalnie pracować – a więc znalezć się kuchni kolejno muszą następujące strefy:
– zapasy – czyli miejsce przechowywania półproduktów (typu chleb, kasza, mąka, ryż itp.) oraz miejsce na chłodziarkę – gdy dysponujemy małą ilością miejsca mamy do wyboru modele niewielkie montowane pod blatem kuchennym
– przechowywanie – miejsce na przedmioty codziennego użytku (typu sztućce, talerze, szklanki, filiżanki itp.)
– zmywanie – idealnie sprawdzi się tu niewielki zlew – najlepiej narożny – jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca umieścić tam możemy małą zmywarkę do naczyń – pod szafką ze zlewem warto umieścić kosz – podczas zmywania tworzy się najwięcej odpadków a więc będzie to idealne miejsce na ich przechowywanie
– przygotowywanie posiłków – tzw. blat pracy – tutaj umieszczony powinien być blat kuchenny o szerokości minimum 80 cm (mniejszy nie zda rezultatu) – oprócz tego w tym miejscu należy umieścić drobny sprzęt AGD typu czajnik czy robot kuchenny – warto zaopatrzyć się również w półkę na przyprawy.
– gotowanie i pieczenie – znalezć się tu powinny płyta grzewcza, piekarnik, ewentualnie mikrofalówka – tutaj również powinniśmy przechowywać garnki, patelnie i inne narzędzia w których przygotowujemy potrawy.
W miniaturowych kuchniach zamiast montowania pojedynczych szafek lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zabudowy kuchennej. Wówczas zyskamy więcej przestrzeni, a jednocześnie na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca możemy stosować różnego rodzaju triki w postaci chociażby wysuwanego blato-stołu – gdy będzie potrzebny będziemy mogli na nim przygotować bądz spożyć posiłek a gdy stanie się zbędny będziemy mogli go zwyczajnie wsunąć jak szufladę.
Sam układ kuchni jest zależny od kubatury pomieszczenia. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w kawalerkach jest kuchnia w kształcie litery „U”. W przypadku nowego typu budownictwa kawalerki najczęściej posiadają kuchnię otwartą na salon przez co zyskują optycznie na swojej przestrzeni – łącząc się bezpośrednio z salonem tworzą spójną przestrzenną całość.
Zródła: GrafikaGoogle