0
Opublikowany 20 października 2012 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Materac do sypialniSypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu, bez względu na jej rozmiary. To właśnie w sypialni zaczynamy i kończymy nasze codzienne dni – od dobrego snu zależy nasz humor i nastrój – dlatego więc tak ważne jest na czym śpimy. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony temu jak wybrać odpowiedni materac do sypialni. 

Na początek może zastanówmy się czym kierować się przy wyborze materaca do naszej sypialni. Dobry wybór uzależnić musimy od wielu czynników a są to: nasza waga, pozycja w jakiej śpimy, wielkość łóżka, itp. W tym celu należy zatem patrzeć na kryteria każdego materacu z osobna.

1. Twardość materaca.

Twardość materaca dobieramy na podstawie tego w jakiej pozycji śpimy i jaką mamy wagę. Przed zakupem materaca zawsze mamy możliwość przetestowania go przedtem w sklepie. Gdy wybierzemy zbyt miękki materac sprawi to że będziemy “zapadać” się w głąb łóżka podczas snu – co sprawi że będziemy spali w nienaturalnej pozycji i rano obudzimy się z wieloma bólami. Z drugiej zaś strony jeśli wybierzemy zbyt twardy materac to nasze mięśnie w czasie snu będą napięte i będą wykonywały pracę przez co również obudzimy się nazajutrz obolali i zmęczeni niezależnie od czasu jaki poświęciliśmy na sen. Gdy chodzi zaś o pozycję w jakiej śpimy nalezy kierowac się następującą zasadą – gdy większą część snu układamy sie w pozycji na brzuchu to lepszy będzie miększy materac – z kolei kiedy spimy na boku lub na plecach lepiej wybrac jest materac twardszy.

jaki rodzaj materacu śpię na boku

2. Materiał materacu a sen.

W sprzedaży znajdziemy szereg przeróżnych konstrukcji materacy. Są to: pianka wysokoelastyczna (idealnie odprowadza wilgoć), pianka termoelastyczna, pianka wiskoelastyczna (najwyższy komfort snu), bio-pianka (właściwości ortopedyczne), lateks (dobre odprowadzanie wilgoci w połączeniu z higieną materaca), TEMPUR (nie przenoszenie drgań i spokojny sen), żelowe (rozluzniają mięśnie w czasie snu), sprężyny kieszeniowe z warstwą pianki, sprężyny Bonellowe (duża wytrzymałość). Tutaj nie ma reguły jaki materac należy dobrać – każdy musi zdecydować się sam po przetestowaniu każdego z egzemplarzy.

3. Wiek użytkownika

Wiadomym jest, że wybór materaca dla każdego użytkownika z osobna nie będzie jednakowy. Mowa była już o wadze osoby która będzie z takowego materaca korzystała oraz jego materiale. Wydawać by się mogło, że wiek użytkownika nie będzie zbyt znaczącym kryterium jednak czy jest tak napewno? Otóż nie! Każda osoba potrzebuje odmiennego komfortu snu – tak samo jest z materacami – dla dziecka by zapewnić mu odpowiedni rozwój i wzrost najlepszym wyborem są materace o średniej twardości – osoby dorosłe, zabiegane w pracy lub na studiach powinny wybierać twardsze modele – natomiast osobom starszym komfort zapewnią miękkie i elastyczne materace. W przypadku osób starszych jak również i młodych ceniących sobie komfort oprócz doboru materaca istotny jest też jego stelaż – a mianowicie jego regulacja. To dzięki niej pozwalamy naszemu materacowi osiągnąć właściwości ortopedyczne oraz zachować optymalną (możliwie jak największą) przepuszczalnośc powietrza i wilgoci. Najbardziej komfortowe będzie zatem zastosowanie stelaża wykorzystującego regulację elektryczną.

jaki wybrać materac do sypialni

4. Cena. 

Wiele osób przedkłada cenę materaca nad komfort użytkowania a co za tym idzie komfort snu. Działanie takie jest zdecydowanie niewskazane – po pierwsze – droższy materac z pianki termoelastycznej oprócz zapewnienia nam odpowiedniego wypoczynku zadba również o nasze zdrowie – a wiadomo że dobry sen = dobremu zdrowiu – a po drugie próbując zaoszczędzić na materacu i tak poniesiemy podwójny koszt gdyż nasz organizm nie jest niezniszczalny i z czasem zacznie mu coraz bardziej dokuczać nieodpowiedni sen na materacu co będzie wiązało się z jego wymianą na nowy. Dlatego też nie sugerujmy się ceną – dobry sen będzie naszą najlepszą inwestycją z której zyski czerpać będziemy każdego dnia.

Zródła: GrafikaGoogle, dlaspania.pl

Playlista “wybieramy materac do sypialni

 

Jaroslaw Wejda