Ładna podłoga to inwestycja na lata. Trzeba zadbać o każdy szczegół, tak by finalnie wyglądała elegancko i cieszyła oko domowników. Wybór paneli podłogowych jest ważny, jednak równie ważnym zadaniem jest przymocowanie listew przypodłogowych. To one mają stanowić oprawę posadzki. Podpowiadamy jak to zrobić, by listwy trzymały się na długo.
Czym są listwy podłogowe?
Detale to te elementy, które mają wielkie znacznie. Mogą dodać elegancji, jak i zniszczyć efekt końcowy. Zazwyczaj chodząc po markecie budowlanym w poszukiwaniu materiałów podłogowych nie biegniemy najpierw na dział z listwami. Te akcesoria traktujemy drugorzędnie. Na pierwszym miejscu ciągle są panele lub deski. Chcemy by ładnie wyglądały, a i materiał był solidny. Po wyborze tych pierwszych pozostaje zakup drugi – listew podłogowych. Producenci wille ułatwiają, tworząc dedykowane modele do konkretnych paneli. Najczęściej są to modele wykonane z płyty MDF lub sklejki sosnowej. Aby bardziej przypominały naturalny materiał, wykańcza się je folią dekoracyjną. Klasyczne modele mają brązowe odcienie, w nowoczesnych aranżacjach stosuje się te w białej lub szarej kolorystyce.
Do czego są potrzebne listwy podłogowe?
A do czego właściwie służą listwy podłogowe? Są elementem wykończeniowym i stanowią oprawę dla wykonanej posadzki. Maskują także nierówności paneli, które pozostały po ich przecięciu. Wreszcie maskują szczelinę dylatacyjną między posadzką a ścianą. To, że nie brudzimy ściany podczas mycia połogi to także ich zasługa. Listwy stanowią barierę dla zanieczyszczeń, tak by nie wnikały pod powierzchnię posadzki.
Jak zamontować listwy podłogowe?
Mocowanie na klej
Sposób montażu jest uzależniony od rodzaju zakupionego elementu. Zalecamy od razu po zakończeniu remontu przymocowanie listew do ścian, tak by przypadkowo nie zabrudzić ich. Najłatwiej jest przykleić listwę do ściany, wykorzystując odpowiedni klej montażowy lub silikon. Rozwiązanie ma swoje plusy – jest bardzo tanie i szybkie. Jednak istnieją także minusy. Przy każdym kolejnym remoncie, jak na przykład malowaniu ścian trzeba będzie oderwać listwy, co może zakończyć się ich uszkodzeniem. Ponowne przyklejanie także wydłuży czas pracy.
Gotowe systemy montażowe listew podłogowych
Możemy wybrać także gotowe systemy montażowe. To zbiór listew oraz akcesoriów, które je dopełniają. Zaletą systemu jest łatwy montaż, jak i demontaż elementów bez ryzyka ich uszkadzania. Ponadto w takich listach podłogowych można poprowadzić przewody instalacyjne, tak by nie szpeciły wyglądu mieszkania i były estetycznie zamaskowane. Przystępując do pracy trzeba dopasować listwy do ścian i równo je przyciąć. Od precyzji będzie zależał efekt końcowy. Na końcach warto zostawić kilka milimetrów materiału, ponieważ to na nich będą osadzone narożniki. Możemy wykorzystać klamry plastikowe lub metalowe – ważne by zachować odpowiedni odstęp przy ich montowaniu – ok 40-50 cm. Krzywe ściany będą wymagały gęstszego ulokowania. Listwy mocujemy za pomocą kołków lub wkrętów, a po zakończonej pracy prowadzimy przewody.