0
Opublikowany 5 stycznia 2017 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Odkurzacz centralny – zastosowanie i przebieg instalacjiOdkurzacz centralny – co to takiego?

Odkurzacz centralny to innowacyjne rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie wygodę, ciszę lub prędkość wykonywanej pracy. Odkurzacz działa w zasadzie w taki sam sposób jak tradycyjny odpowiednik nowoczesnego rozwiązania. Poprzez szczotkę, a następnie rurę odprowadzającą aż do centrum urządzenia wędruje kurz i powietrze.

Następnie kurz kierowany jest do jednorazowego worka a powietrze na zewnątrz. Ale uwaga! Informacją ważną dla alergików jest istotny fakt, że powietrze z alergenami i roztoczami nie jest wydalane do tego samego pomieszczenia, które jest odkurzane, ale do pomieszczenia, w którym znajduje się jednostka centralna. Tutaj warto nakreślić różnicę miedzy tradycyjnym odkurzaczem a odkurzaczem centralnym. Otóż używając zwykłego odkurzacza przyzwyczajeni byliśmy do ciągania skrzynki odkurzacza wraz z wiecznie za krótkim wężem i przepychania się między meblami. Korzystając z centralnego odkurzacza nie musimy martwić się o to, czy dotrzemy do każdego zakamarka, ponieważ odpowiednio rozmieszczone gniazda ssące zapewniają wygodne manewrowanie z lżejszym wężem między kątami każdego pomieszczenia. Ponadto odkurzacz w tym wypadku stanowi urządzenie stacjonarne, zamontowane na stałe w wentylowanym pomieszczeniu gospodarczym. Zanieczyszczenia docierają do niego poprzez układ rur, kształtek i trójników, które zapewniają odpowiednią komunikację pyłu z obiektu sprzątanego do jednostki centralnej. Jedyną nasuwająca się na myśl wadą rozwiązania jest jego wysoka cena wiążąca się z instalacją i eksploatacją.

Zastosowanie odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny to jednostka sprzątająca przeznaczona do utrzymywania czystości w obiektach takich jak: apartamenty, mieszkania, hotele, domy jednorodzinne, obiekty przemysłowe, pensjonaty. Zależnie od miejsca użytkowania i od czyszczonej (odkurzanej) powierzchni stosuje się jednostkę centralną w połączeniu z odpowiednia końcówką roboczą. Wyróżnia się końcówki typu: szczotka do podłóg twardych, szczotka do kafli, szczotka do dywanów, szczotka do sprzątania pod meblami. Oprócz jednostki centralnej odkurzacz centralny składa się z:

  • Zestawu do sprzątania, np.: zestaw do sprzątania podstawowy czy garażowy. (Przykładowy zestaw zawiera wąż ssący, rurę dwuczęściową, szczotkę do tapicerki ze zdejmowanym włosiem, szczotkę okrągłą, szczotkę do podłóg gładkich z krótkim włosiem, wieszak na wąż ssący)

  • Akcesoriów sprzątających takich jak: szczotka okrągła, szczotka do grzejników, szczotka do odzieży, szczotka – mop, szczotki do podłóg gładkich, drewnianych, ssawki obrotowe,

  • Węży i pokrowców np.: węże ssące o różnych długościach i średnicach przepływu, przedłużenia do węża, pokrowce na węże, uchwyty do węża;

  • Materiałów eksploatacyjnych takich jak: filtry, worki jednorazowe, tłumiki, filtry hałasu, elastyczne elementy do podłączenia jednostki centralnej

Cechy centralnego odkurzacza

Odkurzacz centralny przeważa nad tradycyjnym odkurzaczem. Największą zaletą jest samoczynne opróżnianie się po skończeniu odkurzania. System filtracji zawsze jest czysty i pusty, turbina schłodzona a ty nie musisz martwić się o zawartość i wymianę worka. Daje to niezmierną wygodę w użytkowaniu oraz pewność długoletniej bezawaryjności odkurzacza centralnego.

Odkurzacze centralne wytwarzane są ze specjalnego tworzywa, które ma za zadanie zabezpieczać urządzenie przed wilgocią. Zatem odkurzaczowi niestraszne jest przebywanie w pomieszczeniu gospodarczym typu piwnica czy garaż, które często jest zawilgocone.

System odkurzania centralnego, będąc elementem instalacji a jednocześnie elementem wystroju wnętrza, nie może charakteryzować się brakiem estetyki. Poprawność wykonania instalacji gwarantuje przede wszystkim odpowiednie spełnianie funkcji przez urządzenie, ale nie gwarantuje subtelności wyglądu. Żeby instalacja nie rzucała się w oczy wymyślono również odpowiedni design, który bez problemu można spersonalizować zależnie od rodzaju danego wnętrza. Gniazdka ssące będąc kompatybilne z osprzętem elektrycznym i spełniające swoją funkcję ssania jednocześnie charakteryzują się designem wysokiego stopnia, który polega nie tylko na prostocie i elegancji wykonania detalu ale też bardzo dobrej jakości tworzywa, z jakiego zostały wykonane uszczelki i zatrzaski.

Przegląd odkurzacza centralnego

Generalnie nowo zainstalowany system odkurzania nie powinien sprawiać żadnych problemów z eksploatacją przez długi czas. Wyjątkiem jest zła jakość elementów składowych lub zły standard wykonania instalacji. Jeśli jednak pojawi się jakiś problem to na pewno nie należy przeglądać instalacji na własną rękę. Powinien zając się tym fachowiec. Nie należy samodzielnie wymieniać filtra, gdyż jego nieumiejętne ponowne założenie może spowodować uszkodzenia jednostki centralnej. Częstotliwość wykonywania przeglądów to zazwyczaj raz na pięć lat. Przegląd wykonuje się u autoryzowanego dystrybutora celem identyfikacji stanu filtra. Po upływie 10 lat od rozpoczęcia eksploatacji powinno się sprawdzić dodatkowo stan szczotek silnika. W zależności od typu odkurzanych zanieczyszczeń i intensywności zużycia elementy te mogą zużywać się bardziej lub mniej.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz