Kupujesz dom, mieszkanie lub lokal usługowy? Obowiązkowo musisz zapoznać się z treścią księgi wieczystej. Dowiedz się, jak jest zbudowany taki dokument.
Księga wieczysta – informacje podstawowe
Zakup nieruchomości jest kapitałochłonny. Aby nie okazało się, że nowy właściciel ma problem, bo prawa do niej roszczą sobie osoby trzecie, dla każdej nieruchomości powinna być prowadzona księga wieczysta. Ten dokument to urzędowy rejestr praw i ograniczeń związanych z nieruchomością. Ponieważ księga wieczysta jest prowadzona dla nieruchomości, to np. zmiana właściciela nie ma znaczenia dla jej dalszego bytu – w księdze dokonuje się jedynie wzmianki o sprzedaży i wskazuje, kto jest nowym właścicielem.
Księgi wieczyste są prowadzone przez wydziały ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Od 2013 r. są one zakładane w formie elektronicznej, co oznacza, że możliwe jest ich przeglądanie online. W tym celu wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.
W najbliższym czasie zamierzasz zakupić dom lub mieszkanie? Dowiedz się, z jakich działów składa się księga wieczysta i jakie informacje są zamieszczane w obrębie każdego z nich.
Cztery działy księgi wieczystej
Księga wieczysta składa się z czterech działów. W każdym znajdują się inne informacje dotyczące nieruchomości. Jako osoba zainteresowana zakupem nieruchomości możesz po ustaleniu numeru księgi wieczystej samodzielnie sprawdzić jej zawartość. To spora oszczędność pieniędzy – nie musisz od razu korzystać z pomocy specjalisty, czyli radcy prawnego.
Jakie informacje są publikowane w poszczególnych działach?
Dział I zawiera informacje dotyczące położenia nieruchomości (np. adres, wielkość). Jeżeli szukasz wiadomości na temat praw związanych z nieruchomoÅ��cią, to ten dział również będzie właściwy.
Kto jest aktualnym właścicielem i ilu właścicieli miała nieruchomości? Takie informacje znajdziesz w dziale II. Poza tym są w nim ujawniani także użytkownicy wieczyści.
Na nieruchomość może być ustalona np. służebność lub może być też ona zajęta przez komornika sądowego na wniosek wierzyciela, który prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi. Tego typu informacje znajdują się w dziale III – został on przeznaczony na wiadomości na temat praw, roszczeń i ograniczeń dotyczących nieruchomości.
W dziale IV znajdują się informacje dotyczące ustanowionych hipotek. Nie każdy kupuje nieruchomość za gotówkę. Osoby wspomagające się kredytem często muszą wyrazić zgodę, na podstawie której bank może zabezpieczyć swoje należności właśnie przez ustanowienie hipoteki na nieruchomość.
Jak zapoznać się z treścią księgi wieczystej?
Gdy już wiesz, jak jest zbudowana księga wieczysta, nie pozostaje Ci nic innego, jak zapoznać się z treścią ksiąg prowadzonych dla nieruchomości, które Cię zainteresowały. Z pomocą przy analizie zawartych w nich zapisów przyjdzie Ci serwis Ksiegiwieczyste.edu.pl. Znajdziesz w nim przykłady ksiąg wieczystych z interpretacją kluczowych wpisów.
Foto: Fotolia