0
Opublikowany 28 marca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jak oszczędzać energię elektryczną?Oszczędzanie energii elektrycznej jest ważne nie tylko ze względów finansowych, ale również ekologicznych. Co więcej, nie wymaga to nawet szczególnego wysiłku czy jakichkolwiek odczuwalnych wyrzeczeń.

Wystarczy wdrożyć kilka codziennych zasad, aby w zauważalny sposób zmniejszyć zużycie prądu.

Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących oszczędzania prądu na co dzień:

1. Dbaj o jakość sprzętów kuchennych, ich odpowiednie rozmieszczenie oraz użytkowanie:

  • piekarnik czy płyta grzewcza nie powinna bezpośrednio sąsiadować z lodówką;
  • co jakiś czas sprawdzaj stan uszczelek w lodówce i nie wstawiaj do niej ciepłych produktów;
  • nie gotuj zbyt dużych ilości wody, jeżeli nie jest to potrzebne;
  • używaj dobrych garnków o patelni o płaskim dnie, które dobrze przylega do płyty grzewczej – dzięki temu garnek i jego zawartość szybciej się nagrzewa;
  • wyłączaj piekarnik elektryczny przed planowanym końcem pieczenia – urządzenie i tak jeszcze przez dłuższy czas zatrzymuje ciepło, więc potrawa będzie dopieczona bez zastrzeżeń, zaś ty zaoszczędzisz prąd.

2. Nie włączaj pralki lub zmywarki, jeżeli jest w niej zbyt mało rzeczy. Jeżeli to możliwe, ustawiaj programy ekonomiczne, dzięki którym tego typu urządzenia zużywają mniej prądu, ale też mniej wody.

3. Kupuj urządzenia elektroniczne klasy A+ lub A++ – im lepszy i nowocześniejszy sprzęt, tym łatwiej jest oszczędzać używając go.

4. Nie zostawiaj włączonego telewizora, komputera czy choćby światła tam, gdzie nie jest to potrzebne – np. jeżeli nikt z tego nie korzysta lub po prostu nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.

5. Stosuj żarówki energooszczędne lub LED. Dobrym sposobem na oszczędzanie jest także zamontowanie oświetlenia punktowego zamiast jednego źródła światła.

6. W miarę możliwości korzystaj ze światła dziennego – pomoże w tym odpowiednie rozmieszczenie mebli, tak aby miejsce, w którym przebywasz najczęściej w ciągu dnia, znajdowało się jak najbliżej okien.

7. Racjonalnie korzystaj z komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy smartfona:

  • jeżeli nie używasz go przez dłuższy czas, najlepiej wyłączyć komputer;
  • jeżeli nie chcesz wyłączać laptopa całkowicie, wprowadź go w stan hibernacji – wówczas komputer jest wyłączony, ale np. przeglądarka czy pliki pozostają otwarte, tak że po ponownym uruchomieniu zastajemy taki sam stan, jak przed wyłączeniem;
  • odinstaluj zbędne aplikacje, które przyczyniają się do szybszego zużycia baterii, a co za tym idzie – konieczności częstego ładowania;
  • odinstaluj wygaszacz ekranu, za to ustaw w panelu sterowania automatyczne wyłączanie monitora podczas przerwy w użytkowaniu oraz tryb oszczędzania energii.

Jak doradzają elektrycy z portalu https://www.twoielektrycy.pl/, jeżeli chcesz mieć większą kontrolę nad zużyciem prądu w swoim domu czy mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w liczniki energii elektrycznej. To prosty przyrząd, który umieszcza się w gniazdku elektrycznym i dopiero do niego podłącza się konkretny sprzęt, np. ładowarkę czy żelazko, tak jak np. do zwykłego rozgałęziacza. Na liczniku wyświetli się informacja o tym, ile prądu zużyliśmy podczas korzystania z danego urządzenia. Dzięki temu możemy zoptymalizować użytkowanie niektórych sprzętów, co w dużej mierze usprawni nasze oszczędzanie prądu.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz