O własnym domu marzy wiele osób. Dom kojarzy się z przestrzenią, ciepłem, rodziną, bezpieczeństwem, przytulnością. Rynek budowlany odpowiada na to zapotrzebowanie i oprócz budynków wielorodzinnych realizuje inwestycje budowlane z zakresu domów jednorodzinnych. Dom od dewelopera to znakomite rozwiązanie dla osób, które obawiają się ogromu formalności związanych z budową domu, nie maja czasu na ich załatwianie, ani na poszukiwane ekipy budowlanej. Nowy dom bez bieganiny i nerwów, gotowy do urządzenia i zamieszkania to brzmi zachęcająco.
Przeniesienie własności
Deweloper ma obowiązek przenieś na kupującego własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym (lub prawa użytkowania wieczystego działki i własności posadowionego na niej domu) . Zgodnie z ustawą deweloperską kupno domu, który jest w trakcie budowy nie jest obarczone dużym ryzykiem. W dalszym ciągu regułą , że za dom płaci się podczas prac budowlanych, jednak pieniądze wpłaca się na rachunek powierniczy , a umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego. Deweloper musi przygotować prospekt, czyli zbiór informacji dla klienta. Na podstawie prospektu klient dokonuje oceny oferty i wiarygodności inwestora.
Kredyt na dom.
Najczęstszą formą finansowania zakupu domu jest kredyt. Starania o kredyt najlepiej rozpocząć przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W banku przedstawia się prospekt informacyjny podpisany przez dewelopera lub umowę rezerwacyjną. Banki wymagają również dokumentów potwierdzających zdolność kredytową. Po uzyskaniu promesy kredytu można zawrzeć umowę deweloperską. Jest ona niezbędna wypłaty pieniędzy.
Lokalizacja
Osiedla domków jednorodzinnych zazwyczaj nie są budowane w centrach miast. Usytuowane są w spokojniejszych okolicach. Przed zakupem domu warto sprawdzić możliwość dojazdu do centrum i okolicę – park, las, bliskość przedszkola,szkoły, ośrodka zdrowia, sklepów, bez względu na to, czy wybieramy dom w mieście, czy na wsi. Ważna jest jakość lokalnych dróg. Wadą lokalizacji jest bliskość obiektów uznanych powszechnie za dokuczliwe:duże zakłady przemysłowe, fermy hodowlane, bagniste łąki, wysypiska śmieci. Przed zakupem domu warto sprawić plany gminy odnośnie okolicy. Uniknie się wtedy przykrych sytuacji związanych z pojawieniem się w sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu, dużego zakładu przemysłowego. W miejscowym urzędzie gminy lub miasta dobrze jest zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, z których można dowiedzieć się o planach inwestycyjnych w stosunku do danego terenu i na tej podstawie zdecydować,czy chcemy zamieszkać w danej okolicy.
Plany dewelopera
Każdy deweloper, który planuje budowę budynków mieszkalnych musi przedstawić plan zagospodarowania osiedla, który jest częścią projektu budowlanego. Na podstawie projektu budowlanego uzyskuje się pozwolenie na budowę. Niestety, zdarza się, że deweloper nie informuje przyszłych mieszkańców o faktycznych planach, co do osiedla i po niedługim czasie od zakupu domu ludzie są zaskoczeni budową wielkiego biurowca, czy dużego hotelu. Na planie zagospodarowania osiedla warto zwrócić na usytuowanie przestanków, sklepów, ogrodów, linii wysokiego napięcia.
Umowa
Przed podpisaniem umowy trzeba się z nią zapoznać i wyjaśnić wszystkie niezrozumiałe zapisy. Przedmiotem umowy jest nieruchomość o znacznej wartości. W umowie powinna być określona powierzchnia domu, standard i stan wykończenia oraz rodzaj materiałów użytych do budowy domu. W umowie musi być określony dostęp do części wspólnych osiedla, np.: drogi dojazdowej, parkingu, placu zabaw. Dom powinien być wykonany zgodnie z planem budowlanym. Przed podpisaniem umowy można sprawdzić dziennik budowy i z niego dowiedzieć, czy w trakcie budowy nie było żadnych problemów technicznych. Zapytanie o atesty i certyfikaty materiałów użytych do budowy domu daje pewność, że inwestycja została wykonana z najwyższą starannością. Wszystkie materiały i instalacje muszą być zgodne z projektem.