W ostatnich latach do Polski dotarła moda na krótkoterminowy wynajem mieszkań w miejscowościach turystycznych. Jeszcze kilka lat temu turysta wybierał między hotelami, pokojami gościnnymi, pensjonatami i domkami letniskowymi. Teraz ma do wyboru jeszcze jedną formę noclegu – krótkoterminowy wynajem mieszkania.
Najem krótkoterminowy – poważna zmiana na lokalnym rynku nieruchomości.
W miejscowościach turystycznych apartamentowce powstają jak grzyby po deszczu. Ceny mieszkań w apartamentowcach są bardzo wysokie. Obija się to poważnie na lokalnych rynkach nieruchomości – ceny lokali w sąsiedztwie apartamentowców także idą w górę. Mieszkania w apartamentowcach mają bardzo wysoki standard, porównywalny do najlepszych hoteli. Nic dziwnego, że turyści i biznesmeni wolą wynająć mieszkanie na krótki okres niż mieszkać w hotelu. Mają zagwarantowaną prywatność. Właściciele takich mieszkań działają już jak mikrohotele. Najbardziej tracą na tym trendzie hotelarze i czasami skutki odczuwa także lokalna społeczność. Mieszkańcy danego miasta lub kurortu narzekają na hałas i niewłaściwe zachowanie turystów: zaśmiecanie terenu, zaczepki, agresywne zachowania po alkoholu. Ze względu na wzrost cen mieszkań w centrum mieszkańcy zmuszeni są przeprowadzać się na obrzeża. Hotelarze tracą klientów, ponieważ nie są w stanie bardziej obniżyć kosztów- płacą większe podatki niż właściciele mieszkań do wynajęcia.
Rozwój turystyki
Z drugiej strony- oferty wynajmu krótkoterminowego dały impuls do rozwoju turystyki. Chętnych na wynajmowanie mieszkań nie brakuje. Wśród osób wynajmujących są: zagraniczni turyści, rodziny z dziećmi, biznesmeni. Zaletą tych mieszkań jest swobodny dostęp do kuchni i doskonała lokalizacja. Dostęp do kuchni oznacza mniejszy koszt wakacji, bo wyżywienie jest we własnym zakresie. Turyści , zwłaszcza zagraniczni cenią możliwość wynajmu mieszkań, bo mogą choć trochę pomieszkać z miejscową ludnością, nawiązać kontakty, poznać bliżej kulturę i zobaczyć, jak żyją ludzie w danym miejscu. Nie wszyscy lubią nocowanie w hotelach, więc krótkoterminowy wynajem mieszkań jest dla nich miłą alternatywą. Więcej turystów to korzyść dla lokalnej społeczności: dla lokali gastronomicznych, galerii, ośrodków kultury, sklepów, miejscowych biznesów. Właściciele takich mieszkań reklamują nowym lokatorom wydarzenia w najbliższej okolicy.
Zmiany w prawie
Krótkoterminowy wynajem mieszkań stał dochodowym biznesem i konkurencją dla hoteli. Od 2019 roku wchodzą w życie zmiany prawne odnośnie tego rodzaju działalności gospodarczej. Właściciel będzie odpowiedzialny za zachowanie swoich najemców wobec stałych mieszkańców, np.: w przypadku zakłócenia porządku przez najemcę. Właściciele mieszkań będą musieli informować turystów o zasadach ewakuacji na wypadek pożaru i obowiązku stosowania się do podstawowych wymogów sanitarnych. Obiekty wynajmowane krótkoterminowo będą podlegały kontroli i rejestracji. „Mieszkania na doby” będą włączone w poczet obiektów hotelarskich, co ma pomóc w wyeliminowaniu nieuczciwej konkurencji i szarej strefy.
Najlepsze lokalizacje na wynajem krótkoterminowy
Apartamenty na doby to inna nazwa mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Najczęściej wynajmowane są apartamenty ze względu na ich podwyższony standard. Apartamenty w kurortach nadmorskich wynajmowane są przez okres od maja do września, kiedy to przypada szczyt sezonu turystycznego. W dużych miastach, posiadających walory turystyczno-biznesowe: Gdańsk, Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań pobyt na wynajmowanie krótkoterminowe mieszkań jest w zasadzie przez cały rok. Takie okresy w roku jak: święta i Sylwester, ważne wydarzenia sportowe, kulturalne i polityczne podnoszą ceny wynajmu.
Podsumowanie zagadnienia.
Rosnąca popularność mieszkań na wynajem krótkoterminowy naruszyła pozycję hoteli. Reakcje lokalnej społeczności są niejednoznaczne: z jednej im więcej turystów, tym większy rozwój miejscowości, z drugiej strony mieszkańcy narzekają na zachowanie niektórych turystów. Wszystko ma swoje wady i zalety.
Świetnym sposobem na prezentowanie oferty nieruchomości na wynajem jest nowoczesny wirtualny spacer 3d w technologii Matterport.