Wiarygodny deweloper, czyli jaki? Dowiedz się, jak rozpoznać firmę, której możesz zaufać. Upewnij się, że kupno mieszkania będzie bezpieczne i pozbawione ryzyka pojawienia się problemów po tym, jak zawrzesz umowę.
Czy naprawdę trzeba sprawdzać dewelopera?
Nawet jeśli jesteś już w pełni gotowy, z kupnem mieszkania nie powinieneś się spieszyć. Przed podjęciem decyzji, a nawet samym wyborem lokalizacji i konkretnego lokalu, musisz upewnić się, że deweloper jest wiarygodny, a jego inwestycja jest godna zaufania.
Kiedy deweloper ogłasza upadłość
Ponad 10 lat temu 50 rodzin miało zamieszkać w budowanym wtedy bloku na warszawskim Targówku. Ten jednak nigdy nie został ukończony i do dziś jest tylko straszącym pustostanem na mapie stolicy. Mający się wkrótce przeprowadzić na nowe ludzie podpisywali umowy i brali kredyty, a po kupnie mieszkań zostali bez pieniędzy. Jak wkrótce się okazało – również bez nowych lokali. Deweloper nie otrzymał prawa własności działki, choć zdążył postawić blok w stanie surowym zamkniętym. Ogłosił upadłość 7 lat temu i został z długami szacowanymi na 110 mln zł. A 50 rodzin zostało z niczym.
To niejedyna tego typu historia – właśnie dlatego w 2011 r. powstała ustawa deweloperska chroniąca nabywcę przed utratą obu dóbr: pieniędzy, za które kupił mieszkanie, i praw do lokalu. Nawet, jeśli deweloper splajtuje bądź coś innego pójdzie nie tak, będziesz mógł odzyskać, jeśli nie całość, to chociaż część swoich pieniędzy. Przed 2012 r. rynek nieruchomości nie chronił praw kupującego, stąd kupno mieszkania uważane było za prawdziwe ryzyko i niejednokrotnie okazywało się, że niebezpodstawnie. Deweloperom dużo łatwiej było stosować nieuczciwe zabiegi.
O ile dziś chroni Cię ustawa deweloperska, o tyle wciąż zdarzają się sytuacje, które mogą zafundować Ci niepotrzebny stres, a nawet doprowadzić do strat finansowych. Dlatego znajdź wiarygodnego dewelopera.
Zacznij od… researchu
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym zacznij od zbierania informacji. Swoje poszukiwania zacznij od internetu, w którym aż roi się od opinii na temat różnych deweloperów. Możesz sprawdzać najpierw jedynie te firmy, z którymi chciałbyś dokonać transakcji kupna-sprzedaży. Jeśli jednak okaże się, że wymarzone cztery kąty są budowane przed dewelopera, który nie jest w ogóle znany na rynku, lepiej jest zrezygnować z niego na rzecz innej lokalizacji czy budynku.
Wiarygodny deweloper to nagradzany deweloper
Nie bój się odwiedzić wybranej firmy deweloperskiej i przyjrzeć się jej certyfikatom. Jeśli ani na jej stronie internetowej, ani w biurze nie możesz znaleźć dowodów działalności i nagród, spytaj się o nie. Historia dewelopera jest bardzo ważna i w dużym stopniu świadczy o jego wiarygodności. Samo posiadanie przez niego nagród i certyfikatów nie wystarczy – musisz je zweryfikować. Sprawdź ich prawdziwość oraz ważność – może okazać się, że są nic nie znaczącymi tytułami przyznanymi przez współpracujące stowarzyszenia czy podmioty-widma.
Pokaż mi swoje realizacje, a powiem Ci, jakim jesteś deweloperem
Nie spiesz się z kupnem mieszkania, nawet jeśli masz pewność, co do wiarygodności dewelopera. Przede wszystkim zrób wywiad środowiskowy wśród:
- mieszkańców inwestycji wybranej firmy deweloperskiej,
- wśród sąsiadów, którzy mogą powiedzieć Ci wiele o interesującej Cię lokalizacji i zasadach panujących na tzw. podwórku.
Odwiedzając bieżące, a najlepiej skończone już i zamieszkane budynki wybranego dewelopera, upewniasz się, że jest on wiarygodny i warto mu zaufać oraz powierzyć pieniądze. Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania w Szczecinie, sprawdź, jakie lokalizacje warto tam rozważyć.
Jak jeszcze przekonać się, że to wiarygodny deweloper?
Aby upewnić się, że deweloper nie ma problemów finansowych i będzie sobie dobrze radził na rynku nieruchomości, sprawdź go w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie możesz dowiedzieć się o:
- formie prawnej dewelopera, czyli kapitale, zaległościach i wierzytelnościach,
- postępowaniach sądowych – czy jakiekolwiek miały miejsce. W ten sposób również sprawdzasz, czy deweloper nigdy nie ogłosił upadłości.
Dodatkową formą sprawdzenia firmy pod kątem jej działalności jest poproszenie jej o wszelkie aktualne sprawozdania finansowe. Wiarygodny deweloper nie odmówi ich i nie będzie miał nic do ukrycia.
Innym ważnym źródłem wiedzy, gdy przychodzi do kupna mieszkania, jest księga wieczysta. Możesz uzyskać jej odpis lub zajrzeć do elektronicznej wersji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Dowiesz się z niej kluczowych informacji o prawach właścicieli nieruchomości, hipotece i o tym, jakie są możliwe egzekucje z nieruchomości.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!