Zadowolenie z wybudowanego domu w dużym stopniu uzależnione jest od trafnie dobranego projektu. Rozwiązaniem coraz częściej preferowanym przez inwestorów jest skorzystanie z gotowego, wcześniej zrealizowanego konceptu. Przeglądając katalogi w poszukiwaniu idealnego projektu, warto mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.
Parametry domu
Inwestorzy najczęściej rozpoczynają planowanie budowy domu od wyboru jego wielkości. W Polsce najczęściej wznoszone są budynki o powierzchni ok. 150-180 m2. Im większa powierzchnia obiektu, tym więcej przestrzeni do wykorzystania. Wiąże się to jednak ze wzrostem ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. Przy rozważaniu tego aspektu warto więc pomyśleć o własnych planach na przyszłość. Jeżeli planowane jest na przykład powiększenie rodziny, z czasem w domu może przydać się nieco większa powierzchnia. Jeśli natomiast dom posłuży w przyszłości także jako miejsce pracy, trzeba pomyśleć o wydzieleniu gabinetu lub miejsca do przyjmowania interesantów. Znaczenie ma także ilość kondygnacji. Najchętniej wybierane są projekty domów parterowych, ewentualnie z poddaszem użytkowym. Te pierwsze są łatwiejsze w realizacji, ponieważ nie potrzebują wsparcia w postaci solidnych schodów i stropów. Domy parterowe są też łatwiejsze w użytkowaniu – zwłaszcza dla dzieci, osób starszych oraz niepełnosprawnych.
Bryła budynku
Miłośników konstrukcji o skomplikowanej bryle wciąż nie brakuje. Rozwiązaniem bardziej praktycznym jest jednak realizacja projektu, którego rzut zbliżony będzie do kształtu kwadratu lub ewentualnie prostokąta. Wszelkie wykusze i załamania mocno komplikują konstrukcję, a tym samym wymagają szerszego nakładu prac. Prosta bryła jest praktyczniejsza, ponieważ zapewnia niewielką powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do powierzchni i kubatury obiektu. Znacząco przekłada się to na obniżenie kosztów zarówno budowy samego domu, jak i jego ogrzewania na etapie eksploatacji. Z podobnych względem lepszym rozwiązaniem jest dwuspadowy lub czterospadowy, nieskomplikowany dach. Zwieńczenie wielopołaciowe jest trudne w realizacji, a nawet nieduże błędy dekarskie mogą doprowadzić do niepożądanych przecieków. Obecnie projekty domów często nie uwzględniają też balkonów, których funkcje przejęły tarasy.
Usytuowanie pomieszczeń
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, warto wybrać wariant z odpowiednio zgrupowanymi pomieszczeniami. Może to być podział np. ze względu na instalacje. Pomieszczenie z kotłem powinno się znajdować blisko kuchni i łazienki. Woda będzie płynęła krótkimi odcinkami, dzięki czemu nie wychłodzi się w rurach. Przydatne jest także zgrupowanie wnętrz ze względu na spełniane funkcje, np. sypialnianą strefę wypoczynkową oraz osobną użytkowo-rozrywkową. Rozwiązaniem ograniczającym straty ciepła jest natomiast odpowiednie usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Pokoje dzienne powinny znajdować się od południa, co pozwoli na lepsze wykorzystanie światła dziennego. Pobudkę przy porannym słońcu zapewni natomiast sypialnia ulokowana od wschodu. Elewacja wschodnia stanowi też optymalną lokalizację dla ogrodu zimowego lub tarasu. Takie miejsce bardzo dobrze nadaje się do spożywania posiłków i wypoczynku w rodzinnym gronie.
Projekt gotowy w New-House
Do najważniejszych zalet projektów gotowych należy ich atrakcyjna cena. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość obejrzenia na żywo wcześniejszych realizacji w oparciu o ten sam koncept, a nawet porozmawiania z właścicielem o doświadczeniach z budową czy eksploatacją. Przed wyborem konkretnego wariantu warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami. Pozwala na to rozbudowany katalog New-House. Propozycje firmy zobaczyć można na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow. Dobry projekt zawiera dokładnie rozrysowane i opisane miejsca, włącznie z tymi sprawiającymi problemy wykonawcom – takiej jak np. węzły konstrukcyjne, izolacje fundamentu, elementy konstrukcyjne dachu czy metoda wykonania tarasu. Odpowiedniego opracowania wymaga też część instalacyjna. Przeglądając poszczególne rozwiązania, warto więc zwrócić uwagę na szczegółowość.